Tomáš | 20. srpna 2010, 11:12:31
Dobrý den chtěl jsme se zeptat jesi do 10l akvárie je potřebná filtrace a já ká by byla vhodná ... akvárium mi běží 3 dny a oda je furt mléčně zakalená ... když jsem si koupil pár rybek doporučili mi do vody dát trochu soli ... nevím si rady s tím jak tu kalnou vodu ostarnit ... děkuji za radu

Vai | 10. srpna 2010, 20:21:54
Takový, který má dostatečně dlouhý \"válec\", aby nedocházelo k nasávání štěrku. Např. tento by mělo tomu odpovídat. Viz také zde. Rozhodně nebrat ty nejlevnější s příliš krátkým koncem - foto.
Vai

Thomas | 9. srpna 2010, 22:28:30
Tip na kvalitni, ucinny a levny odkalovac dna?

Vai | 6. srpna 2010, 19:11:25
Tak to netuším. 320 Pokud se nedozvím více informací, je nemožné odpovědět. Např. jaké druhy, které listy (nové, staré), podmínky v akváriu atd.
Vai

mehmed | 6. srpna 2010, 13:52:19
Ahoj.Chci se zeptat nevíte proč mi světlají listy na rostlinách.

Vai | 17. července 2010, 15:01:07
I když se předtím bojovnici v \"kouli\" relativně dařilo, tak bych raději doporučil zařídit si klasické akvárium vybavené osvětlením, filtraci a osázené živými rostlinami. Vše podstatné o tom, co a jak, se dá najít zde na webu - viz začátky. Jakékoliv doplňující dotazy rád zodpovím. Rozhodně však není nutné, či je to spíše kontraproduktivní, každých 14 dnů vše z nádrže vydělávat a čistit. 301
Vai

Ala | 16. července 2010, 08:40:27
Opravuji, mluvila jsem samozřejmě o betě bojovnici. Závojnatky patří do jiného druhu rybiček. 301

Ala | 15. července 2010, 22:08:12
Dobrý den, chtěla jsem poprosit o radu. Oblíbila jsem si druh rybiček z řad beta závojnatek. Chovala jsem jednu ve skleněné kouli,15 l, bez vzduchování,s přírodními dekoracemi. Źila s námi přes dva roky. Po celou dobu byla živá, zdravá. Chtěla bych si zase jednoho samečka pořídit, ale není mi zcela lhostejné, resp. bylo mi první rybičky líto, že je sama. Prosím o radu, čím takovou kouli doplnit, jakou rostlinkou a event. další rybičkou nebo jiným živočichem.Popř. jak často měnit vodu a zda jen částečně nebo vše. Praktikovala jsem to tak, že jsem dle potřeby po čtrnácti až třech nedělích měnila všechnu vodu, vyčistila kameny a dekoraci, přírodní. Bylo to náročné, možná že mi poradíte. Moc děkuji a také jsem nadšená Vašimi stránkami. Ala

Vai | 6. července 2010, 10:26:49
1. Při déletrvajícím výpadku el. proudu bych zkontroloval, kdy byly naposledy propírány filtr. náplně a tyto při větším zanesení následně proprat. Jinak nechat filtr normálně v akváriu a nekrmit ryby.
2. Dají se např. zabudovat do osvětlovací krytu ventilátor(y) z PC zdroje, což pomůže částečně alespoň k tomu, aby teplota vody nebyla vyšší než teplota vzduchu v místnosti.
3. Zajistit dostatek dobře a rychle rostoucích rostlin. Pravidelně měnit část vody, nepřekrmovat, nepřerybňovat akvárium.
4. Ano, snesou se.
Vai

Thomas | 6. července 2010, 08:09:42
Dobry den, mel bych par otazek:
1. Jak resite cinnost filtru kdyz nejde proud?
2. Jak snizit teplotu vody v techto parnych dnech? Krome klimatizace, pokud na to je nejaky figl.
3. Cim bojovat proti rasam? Je zpusob aniz bych si musel kupovat ruzne prostredky proti nim?
4. Snesou se mezi sebou cichavci a neonky?

Mozna me jeste neco napadne301

Vai | 14. června 2010, 17:26:53
Akvárium o hrubém objemu 10 litrů je pro začátečníka naprosto nevhodné! V obchodě, kde tohle nabídnou jako \"sadu pro začínající dětské akvaristy\", pracují v lepším případě absolutní nepoučení amatéři, v tom horším pak podvodníci bez jakéhokoliv kladného vztahu k živým tvorům. Příště před nákupem doporučuji nastudovat základní záležitosti, např. na této stránce zde: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm.
Jen ve stručnosti - ryby pravděpodobně uhynuly na nedostatek kyslíku nebo na otravu vlastními zplodinami látkové výměny, příp. kombinace obojího. Doporučuji pořídit si klasické akvárium o objemu min. 100 litrů, vybavené filtrem, osvětlením a osázené živými rostlinami. Udržet dlouhodobě prosperující \"mini\" akvárium o objemu 10-litrů je těžký oříšek i pro zkušené akvaristy.
Vai

sonnkova | 14. června 2010, 10:45:07
Dobrý den,

prosím o radu pro začínající chovatele. Koupili jsme akvarijni sadu - akvarium 20x20x25, písek, akv. kompresor atman, postavička do akvaria - sada pro dětské začínající akvaristy. Paní nám poradila, že zde můžeme mít 2x mečovku a 2x paví očko. Akvarium máme týden, v sobotu jsme dolívali vodu asi. 1 litr odstáté vody, bohužel ráno byly rybky mrtvé, dokonce jedna jakoby roztržena. Nevím co se stalo, zda jsme mohli rybky překrmit, nebo není vadný kompresor, buď pouští bublinky dva dny v kuse nebo teď jen vrněl bez bublin . :(((
Děkuji Sonnková

Vai | 2. června 2010, 21:16:57
Z vlastních zkušeností můžu potvrdit, že cichlidky papouščí (Apistogramma cacatuoides), i další příbuzné druhy, patří mezi citlivější ryby. Z uvedeného popisu se mi zdá akvárium poměrně dost zarybněné, takže z tohoto důvodu by mohla být frekvence výměny vody častější. Je důležité udržovat nízký obsah dusičnanů (NO3-) ve vodě a doporučeníhodné je krmení živou (příp. kvalitní mraženou) potravou.
Vai

jirka | 31. května 2010, 23:23:10
dobrý den už po několikáté se snažím chovat cichlidky papouščí ale vždy mi z neznámých důvodů uhynou scéář je vždy podobný.zakopím pár a ten se pomalu zabydlí a prospívá po jisté době však jedna rybka začne chřadnout a zbyde pouze jedna ...posléze i druhá
mám 125l nádrž zabydlenou skaláry,neonky panceřníčci, krvavých teter všechny rzbky prospívají vodu pravidelně kontrolúji ph tak 6.1-6.5 teplota 26 a jednou za měsíc měním asz 1/4 vody na dně kořeny rostlinky i kameny podle mě ideál ale prostě nejdou ... děkuji za odpověď jirka

Vai | 25. května 2010, 20:48:29
Nejspíše se nebude jednat o žádný problém, ale \"pouze\" má zmiňovaná rybka nějakou vrozenou, oslabenou imunitu či něco podobného. Jen pro doplnění, léčba 1 jedince by neměla probíhat ve společné nádrži, ale izolovaně.
Obecně platí, že stejně jako ve volné přírodě, tak ani v akváriu se ne všechny chované ryby se dožívají ve zdraví vysokého věku. To samozřejmě nevylučuje pokoušet se o léčbu při podobných problémech, ale 100% zabránit nějakému onemocnění i jeho opakovaní je naprosto nemožné. 301
Vai

Dana | 25. května 2010, 10:53:21
Dobrý den, opět sem připisuji jeden ze svých současných problémů. V našem akva s cca 250 litry vody (celkový objem 330 litrů), které je už 9 měsíců zaběhnuté, jsem se po dlouhé době musela opět potýkat s nepříjemnou nemocí (?) u jedné dospělé Black Molly staré zhruba 1,5 roku (a koupené loni v únoru). Před časem se pouze u této jediné rybičky objevil bílý flíček na těle, vypadalo to, jako by byl z nějakých mikrochloupků. Zřejmě se jednalo o plíseň – léčba Esha Exitem pomohla. Bohužel jsem zjistila, že stejný problém byl nedávno u jedné Ancistrusky, která léčbu nepřežila a vylovili jsme ji ze dna mrtvou. Rostlinám a ostatním rybičkám se daří velmi dobře. Od doby koupě dvou parmiček Siamských už nemáme žádné problémy s řasou Ruduchou a vlastně ani žádnou jinou kromě té, která je přirozenou součástí a lze ji pouze pravidelně odstraňovat ze skla (tu a tam nějaké zelené tečky). Parametry vody pravidelně každý týden měříme a vše se drží v normě na stálých hodnotách. Předevčírem jsem znovu musela (po cca měsíci) zahájit léčbu Esha Exit, protože ta samá Black Molla měla ten samý flíček, tentokrát ale ne na boku, nýbrž nahoře na hlavě. Opět žádná jiná rybka tím netrpí, ale popravdě řečeno, z pěti Ancistrusů pravidelně vídáme jen dva, takže nevím, jak jsou na tom ti ostatní. Vodu pravidelně doplňujeme čerstvou městskou z vodovodu - zhruba 30 litrů každé 2 týdny a zároveň ten den odkalujeme dno. Krmíme každé ráno mraženou potravou (střídáme dafnie, patentky, černé komáří larvy, nítěnky) a večer suché vločky; v úterý a sobotu mají všichni nařízenou dietu, kdy nic nedostávají. Filtr Eheim Prof III 350 čistíme jednou za měsíc v podobě výměny nejjemnější bílé vaty a propráním druhé vrstvy, ostatní vrstvy stačí propláchnout v případě potřeby (cca jednou za 3 měsíce). Léčím Esha Exitem 3.den a flíček na Black Molle mizí. Ale jsem znepokojená recidivitou onemocnění. Už nevím, co mám udělat pro to, aby se plíseň nevracela … je tedy dost divné, že se to vrací jen jedné jediné rybičce!! Poradí mi někdo, v čem může být problém a jak jinak tomu předcházet, když podmínky v akva vypadají v pořádku?

Kamila | 23. května 2010, 14:34:00
Jen, abych to ještě ujasnila. Skalárku už jsem si přivezla s prohlubněmi na jednom boku.. Bohužel jsem si toho při koupi nevšimla. Původně jsem si myslela, že byla třeba zraněná od ostatních, ale teď už je léčba zřejmě nezbytná. Snad se to podaří a děkuji za rady.

Vai | 22. května 2010, 19:28:52
To akvárium je z dlouhodobého hlediska pro skaláry bohužel příliš malé. Také níže zmíněnému pancéřníčku kropenatému (dorůstá až 15 cm) to bude docela \"těsné\". Když jsou ryby ještě mladé, nějak to sice \"vydrží\", ale dříve či později mohou nastat problémy.
Vai

Kamila | 22. května 2010, 15:03:25
Krmím zatím jen sušeným krmením (dafnie, vločky), protože nikde v našem okolí se mražené neprodává. Akvárium je velké 120 l, nemám ho založené moc dlouho, jsem začátečník (něco přes jeden měsíc). Měním část vody asi jednou týdně. Akva se snažím co nejhustěji osazovat rostlinami, což se zatím docela daří i když se mi tam trochu rozmohla nějaká řasa, ale není to nic hrozného.

Vai | 22. května 2010, 14:54:55
Pravděpodobně ne. Ale zajímalo by mě, jak je vlastně velké akvárium a čím jsou ryby krmeny? Také doba od založení a údržba či zařízení (filtrace, osázení rostlinami) napoví o tom, zda-li bude léčba úspěšná či se v budoucnu neobjeví něco podobného.
Vai

Kamila | 22. května 2010, 13:08:33
Objednala jsem HexaEx. Jelikož nemám karanténní nádrž, tak doufám, že ostatní rybky ještě budu moct ochránit. Je možná přenos na ancistruse a pančéřníčky?

Vai | 22. května 2010, 12:33:12
I když fotka není příliš detailní, tak se dá tipnout, že to je s největší pravděpodobností tzv. děrová nemoc zkombinovaná případně s bakteriální nákazou. Více o tom zde - http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#spironucles. Léčba sice možná je, ale bez zaměření se na prevenci a zkvalitnění podmínek v nádrži (o těch není zmínka) to nemusí skončit úspěchem.
Vai

Kamila | 22. května 2010, 11:16:15
Mojí skaláře se dělají po těle prohlubně v kůži, na obrázku je vidět na žábrech a nad okem, ale má to i na druhém boku a pár menších flíčků u zadní ploutve. Nevíte co to je?
http://www.mypicx.com/05222010/skalara/

Vai | 15. května 2010, 21:50:34
Nejspíše to nic vážného nebude, pouze pokud by se to projevovalo častěji a v kratších intervalech, poohlédl bych se po \"čerstvé krvi\". Podobně se mi po dlouhodobém množení mezi sebou navzájem projevovala u pavích oček degenerace.
Vai

Adéla | 15. května 2010, 11:19:41
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám v akvárku jenom paví očka, nekupuji si je, protože se mi množí sami, takže si myslím, že nákazu jsem tam přenést nemohla a i přesto se stane, že jednou za čas jedna rybička uplně zhubne až se jí bříško propadne a následně uhyne. Může to být stářím nebo opravdu tam mám nějakou nákazu? Stává se to opravdu jenom u jedné, kdyby to byla nějaká nákaza tak si myslím, že by jich uhynulo víc. Poraď te mi jestli se tím mám znepokojovat? Jak stará byla ta rybka opravdu netuším, ale myslím si tak kolem roku. Děkuji Adéla

Vai | 10. května 2010, 19:02:04
Ano, je to pancéřníček kropenatý. 301
Co je s mečovkou, bohužel netuším. Takto na dálku je naprosto nemožné určit příčinu jejího \"stavu\", ani se nedá potvrdit či vyvrátit domnělá vodnatelnost. Nicméně to oko vypadá i na snímku dost špatně, takže pokud je to možné, rybku bych izoloval v samostatné nádrži a zde nechal \"dožít\". Při ponechání ve společné nádrži pozorovat její stav a při zhoršování nezbude nic jiného, než ji šetrně utratit.
Vai

Kamila | 10. května 2010, 16:58:47
Tak budu otravovat ještě jednou, mám starost o jednu mečovku, už od začátku se chová divně, schovává se nebo plave na jednom místě, ještě jsem ji neviděla pořádně se nažrat. Má zvětšenou jednu bulvu, na obrázku to není moc vidět. Snažila jsem se ji vyfotit, ale pořád se schovává. Nemohla by to být třeba břišní vodnatelnost? A kdyby ano, je velká pravděpodobnost, že už se ostatní ryby nakazily? Jsou s ní v jednom akva asi týden. Děkuju
http://www.mypicx.com/05102010/pic00015/

Kamila | 9. května 2010, 21:55:41
Tak už jsem to nejspíš našla, zřejmě to bude pancéřníček kropenatý :)

Kamila | 9. května 2010, 21:04:46
Zdroj: http://www.mypicx.com/thumb/1033271422_05092010_1.jpg
Mohla bych se zeptat, co je tohle za druh? Původně jsem myslela, že to bude ancistrus, ale nemá zploštělé tělo, má zvláštně uspořádané šupiny, jiný tvar tlamy a 4 dlouhé vousky.
Děkuju

Vai | 3. května 2010, 19:50:39
Pokud se voda zahřívá díky výkonnému osvětlení v uzavřeném krytu, tak pomůže instalovat do krytu ventilátory (např. z PC zdroje). Jinak jedině snad pořídit si klimatizaci do místnosti, kde je umístěno akvárium.
Vai