Vai | 19. listopadu 2009, 20:31:27
Možné to sice je, ale osobně bych to takto nekombinoval. Jemný písek totiž bude zůstávat vespod a hrubý štěrk na povrchu. V tomto případě se později v takové nádrži nemohou chovat např. ryby žijící u dna, které vyžadují jemnější substrát bez ostrých hran (pancéřníčci).
Vai

pepa h. | 19. listopadu 2009, 16:18:30
Nebo jeste me napadlo jestli by nevadilo kdybych do tohohle sterku namichal ten jemnejsi protoze tenhle jsem tam daval tak pred trictvrte rokem a nechce se mi ho zas menit

Vai | 19. listopadu 2009, 08:26:41
Velmi jemný písek o zrnitosti pod 1 mm bych nebral. Doporučil bych buď čistý křemičitý písek (světlejší) nebo přírodní písek (kačírek) o zrnitosti cca 2-4 mm, označovaný zpravidla jako č.2.
Vai

pepa h. | 18. listopadu 2009, 21:25:16
sel by misto toho sterku nebo pod nej dat hodne jemny pisek nevim zrnitost,je to ale fakt hodne jemny jako je treba na plážích?

Vai | 18. listopadu 2009, 21:14:36
pepa h. - Rostliny celkově vypadají, že strádají hlavně nedostatkem světla a nevhodným substrátem (příliš hrubý, malá vrstva). Zákrutichy vyžadují také dostatečně výživné dno. Jejich polámané konečky listů nasvědčují také tomu, že jim dává \"zabrat\" nějaká větší ryba. Z uvedeného osazenstva může přicházet v úvahu snad keříčkovec. Tento druh spolu s blíže nepopsanými tlamovci se do nádrže společenského typu bohužel vůbec nehodí.

Vai | 18. listopadu 2009, 20:58:50
Dana - Nejdříve ke \"krupičce\". Určitě bych dokončil započatou aplikaci léčiva dle návodu, a to po dobu alespoň minimálně 7 dnů.
Popisované parmičce opravdu \"něco\" může být. Co to je, nejde bohužel přesněji určit a ani si netroufám o tom nějak spekulovat. Případné léčení naslepo může rybku (ryby) často poškodit více něž nějaká choroba. Osobně bych ji nechal dožít ve společném akváriu. Pouze při zhoršování stavu (od koordinace pohybu až po nechutenství apod.) přistoupit k jejímu šetrnému utracení. Příliš si z toho nezoufat, neboť jak jsem psal níže, ne každá ryba... 323
Vai

pepa h. | 18. listopadu 2009, 20:46:49
tak mi sem nejde vlozit obrazek.je to tady http://rybicky.net/nadrze/7427
Zdroj: http://rybicky.net/nadrz/7427/nahled/17.jpg
edit: Vai

Dana | 18. listopadu 2009, 08:30:31
Krásný slunečný den a předem se omlouvám, že hned takhle poránu přicházím s prosbou o radu. Jsem opravdu zneklidněná chováním a vzhledem jedné parmičky čtyřpruhé a nevím, co s ní. Situace v našem akva je taková, že krupička léčená zvýšením teploty vody a přidáváním soli začala chvílemi ustupovat, na jedné starší parmičce se ale stále vracela ve smyslu znovu-objevení dvou-tří teček na ploutvích. Po týdnu léčby se solí, kdy všechny ostatní rybičky včetně Ancíků se krupičky zbavily, jedna parmička byla stále „problematická“. Když to shrnu, z 27 rybiček bylo nakaženo pouze 5 jedinců a to si ještě nejsem jistá, jestli to byla krupička jako taková, jelikož měli jen pár teček na ploutvích, pouze 2 Ancíci měli po pěti tečkách na těle. Když se po týdnu léčby bez chemie vracela krupička na tu jednu starší parmičku, šáhli jsme po Vámi doporučovaném, nepříliš toxickém léčivu eSHa Exit. Dnes je to čtvrtý den, co kapeme podle návodu, předtím jsme odkalovali dno s minimální výměnou vody (z 250 litrů cca 30 litrů výměny) každý den, s novým léčivem jsme zatím odkalovali dno jen jednou. Hodnoty vody se stále drží v mezích normy, jak jsem tady uváděla už dříve. Teplotu vody jsme za ty čtyři dny s eSHou postupně snížili ze 30°C na 26°C. Rybičky se uklidnily a už tak „nepoletují“ po akváriu, parmičky se mezi sebou nehašteří ani nehoní. Dokonce i ta jedna, které se krupička vracela a která se neustále prala s druhou největší parmičkou, je nyní bez krupičky, ale trápí mě její stav: její černé pruhy jsou CELÝ DEN světle šedivé, ploutvičky průhledné (nikoli červené) a při plavání se sice snaží neustále držet v hejnu, ale po cca každých uplavaných 10 cm se postaví do kolmé polohy hlavou dolů a začne přepadávat na hřbet. Úplně se nepřevrátí, na poslední chvíli to vyrovná a pluje dál zase s ostatními, aby za chvilku zase zastavila a začala se převracet. Na bok se nepřevrací, nedýchá zrychleně, nafouklá ani příliš hubená také není, přijímá potravu (zdá se) normálně, žábry krvavé nemá, vyboulené oči taky ne. Ostatní parmičky jsou nádherně vybarvené, zdravé a čilé. Jen tahle jedna se chová poblázněně až hendikepovaně a bohužel i tak vypadá. Je to nějaká nemoc? Netrápí jí něco? Mám jí nechat s ostatními nebo – pokud se trápí – jí to raději „ulehčit“ (ikdyž to bych nerada)? Nevím si s ní rady. Chytit jí je problém, na síťku začne najednou reagovat velice aktivně, přes hlavu se nepřevrací a dokonce se na chvíli i vybarví a splyne tak s ostatními, že je najednou problém jí rozpoznat. Jen co síťku vytáhneme a necháme vše v klidu, zase začne „bláznit“ a zešediví, ploutve zprůhlední. Jo a někdy se akorát v té poloze hlavou dolů otočí kolem osy svého těla, jakoby udělala „piruetu“. Nemůže být nosičem nějaké nemoci?

Vai | 16. listopadu 2009, 20:57:13
Ano, možné to je. Zejména pokud by v akváriu byl druh ampulárka okružáková (Marisa cornuarietis). Jinak také některé druhy ryb mohou občas \"zatočit\" i s poměrně tuhými zákrutichami, např. u mě krunýřovci Ancistrus nebo i parmičky siamské Crossocheilus siamensis. Foto poškozených rostlin by snad napovědělo více.
Vai

pepa h. | 15. listopadu 2009, 19:06:53
Dobrý den, ještě mě napadlo k těm vallisnerkam,jestli by je nemohli okusovat ampularie

Dana | 13. listopadu 2009, 06:44:32
Tak děkuji za trpělivé odpovědi, pokusím se nepanikařit. ;-) Rybičky jsou teď vlastně jako naše \"děti\", a tak o ně máme strach a starost. :-)

Vai | 12. listopadu 2009, 21:36:58
Zatím bych nijak nepanikařil, počkal nejdříve na ukončení stávající léčby a pak nechal rybky nějaký čas v klidu, ať se nádrž důkladně zaběhne. 320
Je třeba si uvědomit, že ne každá rybka se dožije maximálně možného věku a ne každá doroste maximální možné velikosti. Některé mohou trvale zaostávat ve vzrůstu, jiné třeba i uhynou zdánlivě bez příznaků jakéhokoliv onemocnění. Živorodky také nepatří zrovna k příliš dlouhověkým rybkám.
K tomu, čím a jak léčit hlístice, zde byl příspěvek 5. října 2009, 10:32:12. Ale zatím bych se do toho vůbec nepouštěl.
Vai

Dana | 12. listopadu 2009, 20:18:35
Dobrý večer, tak jsem teď s hrůzou zjistila, že jeden dospělý samec mečovky má tenké, průhlédné, jakoby natrhané výkaly. :-( Nafouklé břicho nemá, chová se normálně, akorát jsem si ještě všimla nevýrazného oranžového zbarvení. Vždycky v akvárku na dálku zářil a teď má bříško hodně zesvětlené až nažloutlé (místo původní, sytě oranžové barvy). Co dělat s případnými hlísticemi? Taky jsem si všimla, že jedna parmička je pořád malá v původní velikosti, v jaké jsem ji koupila společně s ostatními, které už vyrostly. Jinak je krásně zbarvená, nevypadá nemocná. Jedna velká černá Black Molla je věčně \"tlustá\" a chvílemi se při plavání kolíbá, jakoby neudržela vlastní balanc, ale jinak plave normálně. Další Black Molla ji občas jakoby okusuje břicho. Zpozorovali jsme 3 malé černé přírůstky v akvárku, takže určitě Blackmolátka. Jak léčit případné napadení hlísticemi, aby to neuškodilo malým rybičkám a sumečkům? Děkuji předem za radu.

Vai | 12. listopadu 2009, 19:16:41
Vyšší teplota vody urychluje u ryb jejich metabolismus, ale jinak mě nějaký další možný vliv léčby nenapadá.
Pokud by byly byť jen na jediné rybce nějaké příznaky, klidně léčbu o pár dní protáhnout. Po ukončení léčení snižovat teplotu vody i koncentraci soli pozvolna a pomalu.
Vai

Dana | 12. listopadu 2009, 07:59:34
Tak barva jejich výkalů je opravdu normální, jen mě zarazila ta délka, kterou spíše pozoruji u mečovek ... ale 6 cm byl fakt rekord a ještě k tomu u Ancíka! Nevím, jestli na to může mít vliv to, že jsou stále léčeni proti krupičce solí, teplou vodou a silnějším vzduchováním, ale jak říkám, jinak jsou čilí a v pohodě. Krupička už úplně vymizela (i z Ancistrusů), akorát na jedné jediné parmičce je stále jedna tečka na hřbetní ploutvi, tak to snad do pondělí ustoupí, aby se mohla léčba po 10 dnech ukončit. Když to neustoupí, může se léčit déle tou solí?

Vai | 12. listopadu 2009, 07:38:29
Chování ryb bývá často velmi specifické. U mě např. v jedné nádrži krunýřovci totálně likvidovali některé druhy rostlin, zatímco ve vedlejší se jich téměř nedotknou. Takže zřejmě jsou jim jen kořeny oproti sklu prostě \"sympatičtější\". 301
Vai

Jitka | 12. listopadu 2009, 06:15:36
Dobrý den,
chci se zeptat, čím to je, že mě ancistrusi po skle téměř nelezou? V akváriu mám dva kořeny, které využívají ve velké míře, ale na sklo lezou jen velmi vzácně - téměř vůbec.

Vai | 11. listopadu 2009, 20:26:49
Pokud jsou ty dlouhé výkaly u krunýřovců \"normálně\" (tmavě) zbarvené, není se čeho obávat. Problém by byl, pokud by byly světle zbarvené a tenké, nitkovité, k čemuž se může přidat zvětšená břišní dutina = napadení hlísticemi.
Vai

Dana | 11. listopadu 2009, 10:20:20
Dobrý den, děkuji za sdělení postřehů s parmičkami čtyřpruhými. Faktem je, že jsou to nejživější elementi v akváriu. :-D Jak psal i Vai, budou to mít stopro v krvi, jinak to není možné! Docela vážně jsem uvažovala, že dokoupím další jedince a zvýším tak jejich hejnový počet na 15 kusů. Vypadají mooooc krásně, když všichni spolu plavou akvárkem hezky pohromadě jako jedna rodinka.  To hemžení černých pruhů je úchvatné … a co všechno dokážou předvést díky svojí hravosti je obdivuhodné. Například jsem si už všimla údajně běžné vlastnosti těchto rybiček: když je zaujme něco na dně (zpravidla nějaký pěkně zbarvený kámen), neváhají si toto dlouho prohlížet v pozici kolmo hlavou dolů. Tohle jsem u žádné jiné rybky nikdy nezpozorovala a musím říci, že to vypadá dost nevšedně, až by se jeden lekl, že s tou rybkou něco není v pořádku. A ona se po chvilce sama ladně srovná, jako kdyby jí někdo seshora lehce přitlačil ocásek … působí to na mě jako pohyb kyvadla. Nebo mě rozesmívají jejich divoké honičky, při kterých vystřelí vpřed jako torpédo, že to člověk sotva postřehne, ale záhy rybičky zjistí, že už jsou na druhém konci akvária, tak se otočí a plavou tryskem zase zpět … někdy se honí ve velkých kruzích. Vypadá to, jako kdyby si hrály na honěnou, kdo dá komu dřív babu. :-D Tohle všechno je roztomilé a člověk je rád pozoruje … jen kdyby se u toho někteří jedinci ošklivě neprali, že?!! Ostatní rybičky (Black Molly, mečovky dospělé i malé a pancéřníčci) už tak hravé nejsou, jen tak si poplavávají. Zajímavé je ještě pozorovat Ancistruse, kor když je jich na jedné straně skla hned několik! Připadá mi, že se občas také pošťuchují, pak je zase vidím, jak „lezou“ po skle těsně vedle sebe stejným směrem, jako kdyby si chtěli „pokecat“. :-D Akorát nevím, zda je normální, když se občas u nějakého z nich objeví delší nitkovité výkaly (mám na mysli cca 6 cm), které za sebou doslova táhne, mám-li to říct narovinu a polopaticky. Žádné jiné specifické příznaky jako např. zrychlené dýchání, nechuť, apatii nebo přehnanou plachost u nich nepozoruji. Chovají se naprosto normálně, vypadají spokojeně. Výkaly jsou normální barvy, tak tomu zatím nepřisuzuji žádný význam. Kdybyste někdo věděl, čím to je a jestli se to dá zlepšit, pokud je potřeba, budu ráda za jakýkoli postřeh.

Jitka | 10. listopadu 2009, 19:32:29
Pro paní Danu:
Ano, to jsem byla já, která měla s parmičkami čtyřpruhými trošku problémy. Zpočátku jsem skutečně měla obavu, že se vzájemně požerou - jak se honily. Nevěděla jsem si s nimi rady, proto jsem dala na radu jednoho z diskutujících na některé z akvaristických diskusí a přikoupila k nim další 4 kusy (tehdy daný akvarista psal, že čím jich je více, tím méně se vzájemně napadají). Je fakt, že jejich vzájemné \"vztahy\" se výrazně zlepšily. Občas se vzájemně proženou, ale spíš je to takové pošťuchování. Problém jsem ale měla vždy, když jsem do akvária dokupovala nové rybky - zejména v případě neonek jsem měla pocit, že mi je roztrhají. Pak jsem přišla na to, že k parmičkám čtyřpruhým je nejvhodnější doplňovat nové rybky v době krmení (věnují se krmení) a poté si snad ani neuvědomí, že mají nové spolubydlící.
Časté blednutí barev se u mých parmiček objevovalo zejména v počátcích - moje akvárium bylo tehdy nově založené. S ročním odstupem - a snad i zajetím všech potřebných procesů - je vše v pořádku a parmičky jsou v pohodě a krásně vybarvené.
Tolik mé postřehy po cca ročním soužití s rybkami (a zmíněnými parmičkami čtyřpruhými). Přeji hodně štěstí!

Vai | 9. listopadu 2009, 21:16:20
Zářivka by měla vyhovovat. Ze značek vybírat prověřené značky jako např. Osram, Philips, GE, Narva. Co se týká barvy světla, někdo upřednostňuje teple bílý odstín pro lepší subjektivní \"pocit\", ale celkově to není důležité.
Vai

Katka | 9. listopadu 2009, 19:42:20
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na světlond 15 litrové akvárko mám tam 8W zářivku studenou bílou 410 lumenů,
jestli to stačí a nebo mám koupit nějakou silnější nebo jinou barvu( popř. značku jaká je dobrá).
Předem děkuji.

Vai | 9. listopadu 2009, 18:25:48
No jo, parmičky čtyřpruhé jsou pěkní \"divočáci\". Podle mě je ty jejich vzájemné honičky nepřejdou. Chovám už opakovaně jejich příbuzné parmičky purpurové (Puntius nigrofasciatus) a u těchto je to také to stejné. Nejaktivnější jsou samečci a jejich zbarvení tím u nich naopak získává na sytosti. Z minulosti si vybavuji, že podobně divoké byly také parmičky nádherné (Puntius conchonius). Holt asi to má tento rod \"v krvi\". 325
Vai

Dana | 9. listopadu 2009, 16:21:16
Oprava: Nyní je jich 9, ne 8. :-) Přišli jsme z 10 členů jen o jednoho (ten, který zmateně plaval a špatně dýchal).

Dana | 9. listopadu 2009, 16:16:48
Tak tedy vydržíme a budeme hodnotit až po nějakém čase. ;-) Pročítala jsem si tady většinu diskuzí a narazila jsem na zajímavý příspěvek od jisté paní Jitky z loňského roku, o kterém jsem se také chtěla zmínit. Jde o parmičky čtyřpruhé, které také chovám. V původním cca 200 litrovém akvišku bylo 5 parmiček čtyřpruhých. Zde se mezi sebou prali neustále 2 jedinci hned od začátku. Jelikož byli všichni kupovaní jako malí a rostli stejnou rychlostí, přestávala jsem se orientovat v tom, zda se mezi sebou hašteří ti samí jedinci nebo se prohánějí střídavě. Všimla jsem si, že při každém „souboji“ ztrácejí dotyční rivalové své nádherné černé pruhy, které světlají do šedé barvy až skoro nejsou vidět. Jednalo se o 5 kluků a 2 z nich si evidentně „nepadly do oka“. Postupem času přežily jen 3 z nich a po nedávném přestěhování do 300 litrového akva s 250 litry vody mezi sebou nepřestávaly bojovat. Třetí z nich se držel stranou, strašně zrychleně dýchal, měl také šedivé pruhy místo černých a zmateně plaval. Jeho stav se nelepšil a také už nyní v akvišku není. Parmičky čtyřpruhé jsou hejnové rybky, bylo proto dokoupeno ještě před smrtí toho jednoho dalších 7 mladých parmiček, počet byl tedy rovných 10, mezi nimi i samičky. Nyní je jich 8. Mladé parmičky velice rychle rostou a dorůstají velikostně 2 původní kluky, kteří jsou mezi všemi stále největší. Jejich hašteřivost je nepřešla (je to už půl roku), málokdy je vidím krásně zbarvené. Koušou se vzájemně tlamkama (i do boků), honí se po akvárku, ale ostatních rybiček si nevšímají (ani jiných parmiček). Při krmení souboj na chvíli přeruší, zřejmě aby se posílili na další boje! Také při zhasnutí světel se uklidní a „jdou spát“ jako ostatní mezi kořeny a listy. Zatím se tím neznepokojuju, nemám je kam jinam dát, abych je oddělila. Buď je to přejde, nebo ze souboje nakonec zbude jen jeden z nich! Každopádně zvýšený počet parmiček stejného druhu jejich chování neovlivnil. Parametry vody jsou v normě, dno je a bylo pravidelně odkalováno, voda částečně měněna za čerstvou, prostor mají dostatečný stejně jako úkryty, stravu pestrou a pravidelnou s jednotýdenní hladovkou. Víc pro ně udělat nemůžu … nebo ano?

Vai | 7. listopadu 2009, 19:10:11
No, ta vařící voda je dle mě zbytečná. K té řase to radši nezakřiknout... 327 Zatím je příliš brzo nejen toto hodnotit. 317
Vai

Dana | 7. listopadu 2009, 19:02:51
Možná ještě malá poznámka na závěr: přečetla jsem si, že v každém akváriu se dělá řasa, aspoň částečně ... i v zaběhlém, udržovaném a nádherně zarostlém akváriu. Mně osobně přijde, že v našem akvárku není jediné \"zrnko\" řasy. Snad na tom mají Ancíci a Black Molly velkou zásluhu, jelikož je neustále pozoruji, jak rejdí po akvárku ... Ancíci po sklech, dně a listech rostlin, Black Molly oždibují jen ty rostliny a trávu (liliovníček novozélandský), někdy z nepochopitelného důvodu \"ozobávají\" krmítko, přestože je úplně čisté. Dneska mají po týdnu naordinovanou jednodenní hladovku. :-)

Dana | 7. listopadu 2009, 18:55:38
Děkuji mockrát za rady se solí, pěnu budu stále sledovat, snad se to zlepší. Pravdou je, že nový štěrk vždy důkladně propíráme pod tekoucí vodou, dokud nevytéká voda čistá, ale teprve včera, když jsem přidávala další bílý jemný štěrk, jsem ho po důkladném propláchnutí přelila vařící vodou a nechala ho v ní chvilku odstát ... měla jsem to udělat i s předchozími dávkami štěrku. Ale to už je teď jedno, bude si muset \"příroda\" poradit sama. Ancistrusi mi ohlodávají Cryptocorynu, Anubiase i Egerii ... asi mají málo zeleného krmiva, takže zařadím plátky okurky, spařeného salátu a přidám jim dávku mraženého zeleného mixu pro krunýřovce ... ale až po léčbě krupičky. ;-)

Vai | 7. listopadu 2009, 18:43:48
V doplňované vodě bych doporučil dodržovat stejnou koncentraci soli, tzn. \"dosolit\" měněnou vodu.
Tak vida, tip na kořen vyšel. 301 Příčinou onoho pěnění bude nejspíše opravdu ten velký kus dřeva. A také mě ještě napadlo, zda-li byl dostatečně proprán nově zakoupený štěrk, písek. Z toho se může také leccos \"pěnivého\" vyplavovat.
Vai

Dana | 7. listopadu 2009, 11:55:13
Ano, v nádrži je skutečně nový, obrovský kořen (cca 70 cm na délku) zakoupený přímo pro akvarijní účely, který jsme nechali louhovat 14 dní v lavoru a obměňovali mu jednou za dva dny teplou vodu. Jsou tam další dva malé kořeny (s přichycenými rostlinami) zakoupené s tím velkým, akorát jsou typu Savana wood. Třetí malý kořen byl s těmito rybičkami v původní nádrži se 100 litry vody přibližně půl roku, takže ten by určitě ovlivňovat vodu neměl. Žádný z kořenů vodu nebarví ani ze sebe nic viditelně \"nevypouští\". Dnes jsem zpozorovala jednoho menšího ancistruse, má na sobě pět malých bílých teček, ostatní jsou bez nákazy. Mezi rybičkami se nákaza také nešíří, dokonce je to snad na dobré cestě k vyléčení, jelikož z jedné parmičky bílá jediná tečka, kterou měla, zmizela. Nikde jsem se však nedočetla ani nedozvěděla, zda se má sůl doplňovat do vody každý den nebo jen jednou za čas nebo dokonce jen jednou jedinkrát za celou dobu léčení. Když každý den odkalíme 10% vody, zůstane tam ta sůl stále účinkovat nebo se má doplnit opět poměr 0,3 g na litr vody?