Vai | 20. června 2009, 22:40:30
luky - Tu nemocnou neonku bych raději utratil. Uvádí se totiž, že spóry onemocnění se dostávají opětovně do vody a následně i do ryb právě z uhynulých jedinců.
U rostlin napadených řasou bych odstraňoval jenom celé nejstarší listy, které bývají nejvíce \"porostlé\". Se světlem bych nic nedělal a pokud se jinak rostlinám daří dobře, s přiměřeným výskytem řas bych se smířil. 100% zlikvidovat řasy je naprosto nemožné, i z toho důvodu, že tyto mají podobné nároky jako vyšší vodní rostliny. 301
Vai

luky | 20. června 2009, 21:36:24
Ješte jsem se chtel zeptat s tou 1 neonkou ktera má pravděpodobně nemoc hmyzomorka rybí. Nemoc už trvá několik měsíců a začína se deformovat i páteř a ryba hubne. Ostatní neonky jsou v pořádku. Mám neonku utratit nebo můžu počkat, až jí ta nemoc zabije??

luky | 20. června 2009, 19:08:41
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli existuje nějaký způsob, jak sundat tenkou vlaknitou řasu z rostlin? Roste jenom na rostlině šípatka šídlatá a ostatních rostlin se asi bojí nebo co305. Rostlinám ani nějak nebrání v růstu, ale sumečci ji nepožerou. Chtěl jsem zkusit snížit světlo, ale bojím se, že odejdou naročnejší rostliny, které vyžadují světla více. Jinak opravdu dobre stranky, ktere už mě několikrát vytáhly z maléru301

Vai | 15. června 2009, 17:45:32
Horác - díky za pochvalu! Jsem rád, že se líbí... 320
Vai

Horác | 15. června 2009, 01:15:59
Ale ale ... nový layout! ... Málem jsem to tu nepoznal :o) ... pěkné pěkné (a pořád nejlepší! - bez diskuse :o).
Zdraví Horác

Vai | 1. června 2009, 18:06:52
Pokud nebudou mít dostatek potravy, nepřemnoží se. Případně se pak dají ti přebyteční (plži i vajíčka) snadno ručně odstraňovat. U mně se např. levatkám vůbec nedaří a vždy po čase vymizí. Pouze musím přibližně jednou za rok pomocí pasti opakovaně \"vychytat\" piskořky žijící ve dně, zatímco stav drobných okružáků nijak redukovat nemusím. 301
Vai

Miky | 31. května 2009, 20:25:16
Na to, že je mam dva týdny a rybičky tam mam 2 a ty jsem tam dala před pouhými pěti dny si myslím, že je nepřekrmuji a oni kladou a kladou, dneska jsem našla další vajíčka, tak se bojím, že takovým tepem se zachvíli šíleně rozmnoží a já nebudu vědět co s nimi, kdyby kladly jednou za měsíc a né každý den. Zastaví se toto tempo nebo je to unich obvykle a já se s tím budu muset smířit.Jinak děkuji moc za odpovědi a moc vám fandím ahoj Miky

Vai | 31. května 2009, 13:56:32
Tyto drobní plži jsou v akváriu spíše prospěšní /požírají řasy, zapadlé zbytky potravy atd./, takže jakkoliv se jich zbavovat nemusí být správné. V případě jejich přemnožení to pak svědčí spíše o tom, že akvarista své ryby nadměrně překrmuje a plži mají nadbytek potravy.
Vai

Miky | 30. května 2009, 19:29:24
Podle obrázků a popisu je to levatka, ty trojúhelníkové tykadla nemá, má je dlouhá. Chtěla bych se zeptat, jestli v akvárku neškodí, myslím tím jestli s nima nebudu mít později problém, protože se rychle množí. Měla jsem okružáka a ten se moc nemnožil nebo spíš jsem mohla vajíčka snadno odstranit, ale tyhle se množí moc rychle a asi nestačím je všechny vyndavat nemam je raději odstranit za včasu? Děkuji 323

Vai | 30. května 2009, 18:51:53
Ano, již po takto krátké době mohli plži naklást vajíčka. Jedná se buď o plovatky nebo levatky.
Levatka (Physa) má ulitu levotočivou a dorůstá velikosti do 10 mm.
Plovatka (Lymnea) má ulitu pravotočivou (otvor do ulity je situovaný napravo, pokud se díváme na ulitu s vrcholem směrem nahoru a vidíme-li otvor do ulity) a má jakoby trojúhelníková tykadla. Dorůstá dle druhu 1-7 cm. Pokud to jsou plovatky, zbavil bych se jich, neboť velké vzrostlé plovatky mohou poškozovat rostliny.
http://www.akvarijni.cz/bezobratli.htm#plzi
http://www.applesnail.net/content/snails_various.php
Vai

Miky | 30. května 2009, 15:36:23
Mám problém,asi jako každý, když jsem si koupila akvaristice kytky, zjistila jsem po dvou dnech, že tam mám asi tři malinké plže, po necelých dvou týdnech se jejich velikost zdvojnásobyla. Chtěla bych se zeptat, nevím jaký druh mám a taky jestli je možné, že by se po tak krátké době už mohly rozmnožovat, našla jsem snad pět rosolu s vajíčky na skle a pod listem. Plži mají spíše podlouhlou ulitu se špičkou nakonci, jsou hnědý s průhlednými tečkami až mi nazačátky kdy jsem je objevila přišlo, že jsou zlatý,tělo mají také spíše do špičky a co se mi nanich nejvíce líbí a u jiných plžu jsem to ještě neviděla plavou po hladině ulitou směrem ke dnu akvárka. Akvárko nemam moc zařízený, teprve jsem ho zařizovala, tak si myslím,že jsem je nepřekrmila, aby se tak rychle rozmnožili. Děkuji za odpověd

Robkor | 18. května 2009, 14:09:18
Ahoj všem, prosím, prosím, sháním okružáky ploské...Ostrava a okolí. Díky moc za odpovědi. Ahoj Robert.

Vai | 3. května 2009, 13:55:56
Kulatá skleněná mísa není akvárium, stejně jako není vhodné trápit o samotě jednu rybku. Světlo musí být, rostliny jsou vhodné a vzduchování samotné většinou nestačí. Vše o zakládání akvária je jinak zde: začínáme.
Vai

Kačka | 2. května 2009, 21:50:38
Chtěla bych se zeptat, mužu chovat jen jednu rybičku? Nevadi když budu mit rybyčku v kulatem akvariu? Musi byt rostliny v akvariu? Stači když budu mit v akvariu jenom vzduchováví? Děkuji za odpověd
Ještě jeden dotaz musi byt v akvariu žarovka(světlo)?

Jitka | 23. dubna 2009, 17:06:46
Děkuji za odpověď a vůbec za Váš úžasný \"poradní\" servis, který nám méně i více zkušeným akvaristům poskytujete.

Vai | 22. dubna 2009, 23:12:00
Pro běžné druhy rostlin nepříliš náročných na intenzitu osvětlení to bude stačit. Váhal bych však nad kvalitou (životnost, pokles světelného toku postupem času) uvedených trubic xxx-Glo. Doporučoval bych nahradit je třípásmovými (číselné označení 8xx, např. kombinace 830 a 840) zářivkovými trubicemi Narva, Osram, Philips.
Vai

Jitka | 22. dubna 2009, 19:07:34
Dobrý večer,
prosím o Vaši radu. V akváriu velikost 60x35x50 cm máme v osvětlovacím krytu Glo-Lite 60x35 dvě zářivky 15w/45 cm (1x zářivka Powerglo, 1x zářivka Sunglo). Je toto osvětlení pro výšku akvária 50 cm dostatečné? Nebo byste doporučil vyšší intenzitu? Děkuji za Váš názor.

Vai | 5. dubna 2009, 15:33:55
luky717 - Může to být cokoliv, co se projeví a urychlí právě v těch nevyhovujících podmínkách, a to jak degenerativního původu, tak také nějaká virová či bakteriální infekce. U závojnatek bývá také časté onemocnění plynového měchýře, které se bohužel nedá léčit a to ani při chovu v ideálních podmínkách.

Olga - Závojnatka sice žádný dravec není, ale sežere cokoliv. 321 Teoreticky by to tedy bylo možné snad jen v případě, kdyby noví krunýřovci byli hodně malí. Případným \"pachatelem\" by pak mohly být spíše skaláry, pokud jsou velké a vzrostlé. A poslední možností je, že krunýřovci uhynuli a ryby je \"zpracovaly\".
Vai

Olga konečná | 5. dubna 2009, 13:44:47
Ještě jsem zapomněla napsat že kromě zmíněných dvou závojnatek máme ještě skaláry,mečovky,tetry,neonky,čichavce,a nic podobnýho se ještě nestalo.Závojnatky spíše škubou rostliny,jinak jsou vklidu.Nebo to sežraly jiný rybky?Děkuji za odpověd ol.

Olga konečná | 5. dubna 2009, 13:39:05
Dobrý den,prosím mohou závojnatky požraz mladé ancitrusy?Vpondělí jsme koupily tři a  dva dny už nejsou v akváriu.Akvárium má 240 litru.

luky717 | 4. dubna 2009, 20:44:13
Dobrý den. Obracím se na vás s problémem ohldně závojnatek. Kámoš ma 4 zavojnatky z nichž jedna je problémová. Sám nevím co je to zanemoc ale odhaduji to na vnitřního parazita. Zavojnatka polehavá u dna, plave hlavou dolů, zdrženlivost na klidných místech, pohublá břišní dutina, snaha udržet se u dna. Naprosto nevyhovujií podminky pro chov těchto ryb a kombinace to samé. Akvárium příliš malé 25 l. Spolubydlící neonky 4ks + 2 panceřníky. Děkuji za odpověd:-)

Tomy | 3. dubna 2009, 18:22:55
Luky: Poškozené ploutve mohou být od soubojů ryb ale spíš to vypadá na zhoršení kvality vody.Někdy dochází u ryb k rozpadu ploutví. Většinou stačí začít častěji měnit vodu případně zlepšit filtraci, zvednout teplotu a zdravotní stav ryby se zlepší sám. Pokud není žádná plísen tak by neměli být žádné potíže. Je také potřeba vzít v úvahu, že sumci rostou a mění se jejich chovaní (např. utlačovaný sumec se může začít agresivněji bránit proti silnějšímu jedinci). V tak malé nádrži jak už se zminoval Vai se opravdu nedá dělat bohužel nic. Jediné řešení je časem koupit větší akvárium.

luky | 2. dubna 2009, 21:26:55
Občas se proženou po nádrži. Jsou vůči sobě dost teritoriální. Ale na druhou stranu mi nepříjde že by si dokázaly udělat tak velká zranení. Jsou to takové honičky po nádrži ale nevylučuji vaše tvrzení. Okraje ploutvý nenapadá žádná plísen. Pokud by byla zranění způsobena souboji tak proč se objevila až ted?

Vai | 2. dubna 2009, 20:34:37
Spíše by měla být první otázka, čím to může být a co je příčinou? Nervou se sumci mezi sebou? Mají v nádrži dostatek úkrytů? Jsou-li to, tuším, krunýřovci Ancistrus a malá nádrž o obsahu 60 litrů, nejsou to pro ně trvale dlouhodobě zrovna nejvhodnější podmínky = málo prostoru. Pokud to jsou 2 samci, mohou být příčinou poškozených ploutví jejich vzájemné souboje. V tom případě se s tím nedá dělat nic.
Pokud jsou sumci v klidu, nesoupeří spolu, příp. se na ploutvích objevují i bělavá místa a okraje, může být příčinou bakteriální rozpad ploutví. Pak by se dala použít některá léčiva (Tetra FungiStop, TERAP FAG) spolu s následným zlepšením celkových podmínek v nádrži.
Vai

luky | 1. dubna 2009, 23:22:26
Dobrý den. Sumečci mají oškubané rostřepené ploutve. Nevíte čím to můžu léčit?

Vai | 1. dubna 2009, 08:41:09
Pokud není možné rybku léčit v samostatné nádrži, tak bych okamžitě ve společné nádrži znovu zapnul filtraci. V případě, že jsou v akváriu ryby citlivé na malachitovou zeleň (sumci), ihned přestat tuto aplikovat a použít jiné léčivo (Tetra FungiStop, TERAP FAG). Jestli se stav zaplísněné tlamky nebude zlepšovat či se přidají jiné problémy, může se jednat např. o bakteriózu, kde už bývá léčba obtížnější (Sera Bactopur) často i zbytečná.
Vai

fykil | 1. dubna 2009, 08:04:56
Dobry den, u jedne rybky v akvariu se mi minuly tyden objevila plisen – postihla jeji tlamicku. Takovy bily chomacek. Ihned jsme podle rad odstavili filtrya nechali jen vzduchovani, zvysili teplotu a pet dni po sobe davali 30 kapek (na sto litru) machove zeleni. Plisen sice trochu ustoupila, lec rybka vylecena neni. Ostatni rybky nejevi zadne znamky napadeni. Co byste radil, jak mame postupovat dal?
Diky a zdravim,
Mikeska

Vai | 30. března 2009, 21:41:25
Ano, je to docela dost možné, že jim mladí plži poslouží za potravu.
Vai

pepa h. | 30. března 2009, 20:02:55
Dobrý den mám takovou otázku.Můžou závojnatky žrát malé okružáky?Protože mám spoustu vajíček všude v akva, ale ještě jsem neviděl ani jednoho malého.Děkuji

Vai | 23. března 2009, 22:07:04
Domnívám se, že možné příčiny lze najít již v mé odpovědi 17. března 2009, 20:00 - snížený obsah kyslíku (jiná rampa, horší růst rostlin), narušená nitrifikace (stěhování nádrže, méně kyslíku), horší růst rostlin (výpadek osvětlení). Uvedení krunýřovci bohužel nejsou zrovna odolné rybky a jakákoliv chyba či zanedbání se u nich dříve či později projeví na zdravotním stavu nebo dokonce úhynu. Tím, co je dorazilo, byla zřejmě kombinace mírně zvýšených hodnot dusitanů i menšího obsahu kyslíku. Pokud byla použita chemie (metylénová modř), dokud ještě žili, mohla stát za jejich rázným koncem i ona. Podobné preparáty se u sumců vůbec nedoporučují! Jediná neonka byla snad výjimkou, i když i její úhyn mohly zhoršené podmínky urychlit.
Co dělat? Omezit krmení a dále vodu provzdušňovat do té doby, než budou dusitany opravdu neměřitelné. Nepoužívat žádnou chemii! Vyměnit 20-30% vody a za další dva dny znovu.
Hodně štěstí, ať se vše brzy srovná!
Vai