Vai | 19. června 2015, 16:38:35
Ano, určitě se dá použít část staré vody, včetně dna i s trochou kalu. Nové filtrační náplně se také mohou proprat v kalu ze starého filtru. Avšak i tak je pak po založení nové nádrže potřeba dávat pozor, minimalizovat krmení a zajistit dostatečné prosycení vody kyslíkem.

Martin | 18. června 2015, 14:59:32
Dobrý den, mám dotaz , teda asi víc. Máme stávající akvarium a něm Blackmolly a paví očka. Náramně se množí ale akvarium má jen 60l, tak jsme se byť začátečníci, rozhodli pořídit větší akvarium. Juwel Rio 240l. Dá se nějak uspíšit "oživení" nového akvaria.. voda, filtr atd. ? Třeba použít původní vodu , filtr souběžně s novým... jen spekuluji .. nemám kam přemístit stávající akvarium a čekat týdny než než je budu moct komplet přesunout, alespon podle toho co jsem pochopil ze "zakládaní " nové nádrže. Díky za rady a tipy .
Martin
Martin
Vai | 10. června 2015, 23:37:04
Osvětlovací rampy, ve stylu "zakrytá zářivka" volně nad nádrží, se mně osobně nelíbí. Takže bych zvolil kryt přes celé akvárium.



Tomas | 9. června 2015, 22:33:58
Dobry den, mam akvarium s krycim sklem a premyslim nad osvetlenim. Jake rampy na sklo by jste doporucoval?
Vai | 5. června 2015, 00:48:38
Byl filtr vč. filtrační hmoty před použitím důkladně propraný? Kolik je/bylo v akváriu celkem ryb a rostlin + jak je dlouho nádrž založená? Čím jsou ryby krmeny a jak často?
Bez zodpovězení se nedá bohužel nic odpovědět...
Bez zodpovězení se nedá bohužel nic odpovědět...

Nespes | 2. června 2015, 18:14:42
Dobrý den, nevím co se stalo a co bych měl teď udělat. Koupil jsem do akvaria 31 L nový filtr s přivzdušňováním a nové topítko. První den bylo vše ok, další den začal úhyn ryb (neonek), ztratily barvu začaly se válet po dně, nežerou a pak... .
Do té doby bylo všechno ok, rybky byly spokojené. Abych nezapomněl koupil jsem i jednu rostlinku na doplnění. Výměna vody je jasná, ale co je příčinou? můžu tam dát ten filtr zpátky resp. nějak ho vyčistit vyprat aby se to zase nestalo? Nebo je to úplně v něčem jiném?
Děkuji
Do té doby bylo všechno ok, rybky byly spokojené. Abych nezapomněl koupil jsem i jednu rostlinku na doplnění. Výměna vody je jasná, ale co je příčinou? můžu tam dát ten filtr zpátky resp. nějak ho vyčistit vyprat aby se to zase nestalo? Nebo je to úplně v něčem jiném?
Děkuji
Vai | 5. dubna 2015, 22:31:30
gianni - Krátce po zasazení původní kořeny vždy uhnijí a rostlinám vyrostou nové. Pokud rostliny rostou dobře, tak bych je nevytahoval ze dna a nezkoumal stav kořenů. To platí pro rostliny s listovými růžicemi, tzv. stonkové rostliny je naopak nutné často protrhávat a zkracovat.
Tomáš - Jestli se snesou, netuším... zkusil bych se zeptat např. zde: http://www.akvamalawi.com/phpBB/portal.php nebo http://www.tlamovci.cz
Tomáš - Jestli se snesou, netuším... zkusil bych se zeptat např. zde: http://www.akvamalawi.com/phpBB/portal.php nebo http://www.tlamovci.cz

gianni | 3. dubna 2015, 21:07:05
Dobrý den, můžete mě poradit, proč dochází k uhnívání kořenů u rostlinek v akváriu. Listy jsou hezké, zelené, avšak při vytažení rostlinky, jsou kořínky uhnilé.
Tomáš | 3. dubna 2015, 03:05:19
Dobrý den, mám v plánu změnit mé více druhové akvárium na akvárium s Tlamovci. Velikost akvária je 200l. Jediné co bych chtěl zanechat, jsou dvě mřenky nádherné, snesou se s Tlamovci? Máte nějaké užitečné rady do začátku?
Vai | 9. března 2015, 16:44:58
Gammarus a podobní sušení korýši (dafnie) byli pro mé ryby nepoživatelní. Nechtěly to ani větší ryby (akary, skaláry), takže to skončilo jako součást jídelníčku slepic na dvorku. 


Mirek | 9. března 2015, 07:39:35
Od akvaristy, který skončil s koníčkem, jsem dostal nějakou výbavu a krmení, mimo jiné i Gamarus (kolega měl i jezírko). Zkusil jsem je dát mým akvarijním rybkám, zkusmo jen 2-3 kousky, ale rybky o něj nejevily zájem, resp. zkusily ozobávat, ale asi je to pro ně velké a nestravitelné. Chci se zeptat, zda je tato strava pro akvarijní rybky zcela nepoužitelná, nebo zda je možné tyhle sušené korýše například namlít v mlýnku nebo nadrtit v hmoždíři na prach a zda to pak bude pro akvarijní rybky (blackmolly) použitelné. Nebo to mám raději věnovat někomu s velkými rybami?
Vai | 1. března 2015, 01:51:19
Možné příčiny jsou tyto: hypovitaminoza, tuberkuloza, bičíkovci, poškození plynového měchýre (mechanické, vrozené, nachlazení), příp. i něco jiného. S největší pravděpodobností rybce nejde nijak pomoci. Zvýšil bych teplotu vody na cca 26-27°C a pokud se to nezlepší po 2-3 dnech, tak nechat dožít nebo při výrazném zhoršování stavu šetrně utratit. 
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm

http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm

Monika | 28. února 2015, 14:57:27
Tak jinak: Z rostlin se vypletla, ale plave pořád tak, že se otáčí. A nemůže plavat rovně (nic s ploutvemi nemá). Na tuto odpověd byste snad odpovědět měli 

Vai | 27. února 2015, 00:10:37
Bohužel odpověď a rada je nemožná... To je případ, jako kdyby někdo napsal na chovatelský web otázku: "... pomozte, umírá nám pejsek (kočka nebo papoušek), je zalezlý v boudě (kleci)...". 


Monika | 26. února 2015, 19:20:33
Dobrý den, právě nám asi umíra parmička čtyřpruhá. Jsme z toho zděšeni a proto se to i na poslední chvíle snažíme nějak zachránit.
Hýbe se a je zapletená mezi rostlinami (neni zapletená-ověřeno). Tak se ptám, jestli byste si s tim nevěděli rady i když je to asi hůřeřešitelný případ. Prosím o co nejrychlejší odpověd´.
Hýbe se a je zapletená mezi rostlinami (neni zapletená-ověřeno). Tak se ptám, jestli byste si s tim nevěděli rady i když je to asi hůřeřešitelný případ. Prosím o co nejrychlejší odpověd´.
Vašík | 17. února 2015, 13:47:50
Vai Zdravim tak jsem zredil vodu z kohoutku vodou dešťovou(sněhem) a po tydnu jsem otestoval vodu jak na prechodnou tvrdost tak i na celkovou tvrdost a vyšlo mi ze ta přechodná (alkalinita) tvrdost se pohybuje kolem 4.5 KH . a celková tvrdost je už několik dni stabilní a to 7 GH a pH se pohybuje v rozmezí od 6.8-7.2 ovšem pokud ten přístroj udává pravdivé udaje. S roztokovym testem mi vyslo i 6.2 pH tak jsem nejistý ale podle jednoho akvarysty ( znameho) tak pH pokud není v extrémních hodnotách pod 6 a nebo nad 8 pH prej nemusim vůbec řešit... A Ta tvrdost kolem těch 5-12 GH jen prej idealni. Jo a ta Kabomba vodní se probrala k životu uz se mění v krásné zelenou a docela se ji i dari. Za týden se rozrostla na trojnásobek své velikosti a dosáhla delky cca 60 cm. Jinak teplota vody je kolem 24°C prihnojuju CO2 a dokonce i svěřenci se krásné dobarvily. A hlavně Neonka obecná. Z rostlin Zakruticha střední... Ta roste šíleným tempem kazdejch cca 3-4 dny ji zastrihavam listy cca o 5 i vice cm. Dno provrtala šlahouny s mladejma rostlinama našel jsem mladou rostlinu cca 40 cm od mateční rostliny tak podle toho usuzují ze už konečně bude vše v pořádku(myslím složení vody) 

Vai | 16. února 2015, 11:16:46
Samotnou dešťovku bych nepoužíval, velmi měkká voda je velmi nestabilní, hlavně z hlediska kolísání pH. U srážkové vody (déšť i sníh) je nutné zmínit také možné nebezpečí v tom, že může obsahovat různé škodlivé látky (díky smogu, prachu z ovzduší apod.).

Vašík | 11. února 2015, 10:49:44
Vai Ano měkká voda to je to co mí dělá potíže. Z kohotku nám teče celková tvrdost 23,6 °dGH zkouším to zředit dešťovkou (rozpustěnym sněhem) tak uvidim. je možny použít pouze deštovku??
Vai | 9. února 2015, 23:10:22
Tak to potom jo, kabomba vodní (Cabomba aquatica) je druh docela náročný na pěstování. Chce měkkou vodu, dostatek živin, hlavně CO2 a i silné světlo. Méně náročná je pak příbuzná kabomba karolínská (Cabomba caroliniana). Ale třeba právě i této se u mě nedařilo (hnědnutí až uhnívání listů i stonků) a nahradil jsem je kabombám vzhledově podobnou bahnatkou (Limnophila sessiliflora).

Vašík | 9. února 2015, 08:43:15
Vai Pardon Chebule vodní (Kabomba)
Udělal jsem takovej testík co mi poradil znamej,zkratil jsem dobu osvětlení z 13h na 10 vypada to ze se zacinaj rostlynky probírat ( Kabomba vodní) tak uvidíme 


Vai | 8. února 2015, 23:46:50
#14288# - Nevím, jaké jsou parametry vody, osvětlení apod. Rostlinu po názvem "chechule vodní" neznám
, douška Egeria má ráda tvrdou vodu. Jinak ne v každém akváriu se daří všem druhům bezproblémově. 
Jamalka - Zabránit se tomu nedá. Jedině použít krycí skla a voda se bude srážet na nich. Stékající voda je samozřejmě nezávadná.


Jamalka - Zabránit se tomu nedá. Jedině použít krycí skla a voda se bude srážet na nich. Stékající voda je samozřejmě nezávadná.


Vašík | 7. února 2015, 17:42:45
Dobrej den přeji,mám otázku některé rostlinky mi začínají měnit barvu na rezavou,až tmavě nažloutlou. Převážně se tak děje u Chechule vodní a Doušky hustolisté. Zaráží mě že u Mokřanky trojkvěté je vše vpořádku. I Plevuňka Roseafolia je krásně zbarvená do červena a daří se ji. I jiné jsou v perfektním stavu - Šípatkovec indián,Zákruticha prostřední té se dokonce daří velice dobře. Tak netuším čím by to mohlo být :-(
Jamalka | 7. února 2015, 16:25:48
Dobrý den, pořídila jsem si tento kryt http://www.vyprodeje24.cz/aristo/131971-akvarijni-kryt-60x30-cm-rovny-aristo-diversa-5908222152581.html, ráno, když jsem kryt sundávala z akvária, zjistila jsem, že je celý mokrý. Usadila se tam odpařená voda a stékala ze zářivky.
Můj dotaz je, jak se tomu dá zabránit a zda ta voda, která skapává ze zářivky není nějak "jedovatá".
Děkuji
Můj dotaz je, jak se tomu dá zabránit a zda ta voda, která skapává ze zářivky není nějak "jedovatá".
Děkuji
Vai | 3. února 2015, 13:57:11
Ano, je to rychlé a účinné, zkoušel jsem bohužel snad vše.
Uvádí se také ještě možnost vložení do vody přesycené CO2 (minerálka apod.), ale to se mi zdá pomalejší než utracení teplotním šokem (ledová tříšť nebo horká voda).


Fiška | 2. února 2015, 17:40:53
Mám takový smutnější dotaz. Mám malé akvárko a příliš plodné černé molly. Je jich v malém objemu hodně, 50 l akvárium a je tam cca 30 odrostlejších ryb (4-6 cm) a asi 10-15 malých (2 cm) a samice jsou co chvíli březí. Rybky se začaly v poslední době chovat dost agresivně a několik se jich třeba vrhne na jinou rybku a ta pak ze souboje vyjde odřená a s potrhanou ocasní ploutví. Chemické i teplotní podmínky v akváriu jsou dobré, vzduchování v pohodě, rostlin dostatek, krmení řekla bych přiměřené, ale přijde mi, že tím velkým počtem dospělých jedinců na malé ploše jsou ty ryby stresované.
Odbyt pro rybky nemám, takže mi bohužel nezbyde, než část populace utratit. Jaký je nejšetrnější způsob, tj. jak rybky spolehlivě usmrtit, aby to bylo bleskurychlé. Četla jsem o proříznutí nožem, ale na to bych asi neměla. Pak jsem četla o prudkém zmrazení či vhození rybek do vroucí vody - je to opravdu spolehlivé a rychlé?
Odbyt pro rybky nemám, takže mi bohužel nezbyde, než část populace utratit. Jaký je nejšetrnější způsob, tj. jak rybky spolehlivě usmrtit, aby to bylo bleskurychlé. Četla jsem o proříznutí nožem, ale na to bych asi neměla. Pak jsem četla o prudkém zmrazení či vhození rybek do vroucí vody - je to opravdu spolehlivé a rychlé?
lup | 28. ledna 2015, 16:45:03
díky , myslel jsem si to protože mršky furt pádlujou
Vai | 26. ledna 2015, 16:23:06
Velký a silný proud vody bych těchto tetrám nedoporučoval, lépe klidná voda a hodně rostlin.

lup | 25. ledna 2015, 14:07:18
Mám tetry měděné a krvavé, mají rády proud vody nebo je to spíš ruší nebo unavuje?
Vai | 25. ledna 2015, 00:35:18
Mečovky (hlavně jejich samičky) jsou poměrné velké ryby, takže vyžadují velké a prostorné akvárium. Rostliny určitě živé a vodu pravidelně částečně měnit, jsou to totiž docela "prasátka"...
Nemají rády velmi měkkou vodu a hodí se pro ně mimo jiné i dostatek rostlinné potravy.
Více zde:
http://www.akvarijni.cz/ryby.htm#mecovka
http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#voda

Více zde:
http://www.akvarijni.cz/ryby.htm#mecovka
http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#voda

Kuba 23 | 22. ledna 2015, 14:42:07
Ahoj, mam par otazek ohledne mecovek. Uz jsem navstivil spoustu stranek, ale zatim se mi nepodarilo zjistit co potrebuju. Nevite nekdo jak dlouho se musi nechat voda v akvarku odstat nez se tam daji mecovky? Jak casto se musi voda v akvarku cistit? A musi tam byt i zive rostlinky nebo staci umele? Prededem dekuji.