Vai | 30. června 2008, 09:25:48
U neonek je to běžné. V nádrži kde mám neonky je opravdu velmi slabé osvětlení navíc spolu s hustým porostem rostlin na hladině a neonky nejsou vůbec vidět. Jestli se pak prohání po zhasnutí, to netuším. 301 Parmičky obecně také upřednostňují spíše přítmí než prudké světlo. Osobně se mi tyto však vždy proháněly, světlo ne-světlo. Takže zkusit si s tím pohrát, zastínit plovoucími rostlinami, jednu žárovku k večeru vypnout apod.
Vai

Martin.sl | 28. června 2008, 14:10:24
Chtěl jsem Vás poprosit o další menší radu. už jednou jsme se bavili o osvětlení akvária a rostlinách. Dnes bych potřeboval poradit o osvětlení a snášenlivost rybek. Přijde mi, že jim mé osvětlení dost vadí. Přes den jsou u dna a pod rostlinami, ale jen co jim zhasnu, tak se teprve začnou prohánět. Jedná se o Parmičku čtyřpruhou a Tetru obecnou. Svítím 2x 13W úspornou žárovkou (typ. BCLUX) na obalu uvádí 13W = 60W obyč žárovky.320. Mohlo by to být způsobeno opravdu osvětlením?

Děkuji323

Vai | 27. června 2008, 23:37:39
Nevím, nevím, 100% příčinu netuším 310, ale napadají mě snad dvě možné příčiny:
- otrava ryb amoniakem, dusitany příp. nedostatek kyslíku (nitrifikace pak neprobíhá optimálně)
- příp. jim krmivo opravdu \"nejede\", otázkou je \"jak a proč?\"
První případ by měly odhalit testy. Předpokládám také, že zbytky umělého krmiva se v nádrži nepovalují. V tom krmivu si však nejsem vůbec jistý, co a jak by mohlo, kromě vyhladovění, vadit. Možné problémy se strávením potravy? Nacpou si tím rybky bříška k prasknutí a pak hynou? Nebo je úhyn až po strávení? Šlo by to také odpozorovat a vyloučit, že když by se tím krmit přestalo, tak pak by opět mohly být rybky v pohodě. Nezbude nic než zkoušet, pozorovat a vyloučit vše možné. Hodně štěstí!
Vai

Martin.sl | 27. června 2008, 22:20:27
Chtel bych Vas poprosit o velikou radu. Uz zacinam byt zoufaly, protoze mi za poslední tyden umřelo přes 30 malých rybek. Nevim, čím to je. Zacal jsem je krmit umelym krmivem a tak si myslim, ze je to zpusobené prave tim. moc jin asi nejede. Je jim uz 6 tydnu, nevim jak je na to naucit. a to jsem nabihal na umele krmivo pozvolna:-(314314314314314Nerad bych, aby moje celé usili prislo vnivec. Jsem opravdu nestastny.Voda je ok, krmim 3x denne, filtrace si myslim dostatecna(1mech a 1 bio filtr) vzduchovaci kaminek. 200l akva. Tep 24°C:-(

Dekuji za jakoukoli radu.
324

Vai | 26. června 2008, 07:17:47
Pohyb hladiny většinou bez problémů stačí. Kyslík dále dodávají i rostliny. K jeho nedostatku by mohlo pak dojít např. jen po ránu, u velmi hustě zarostlé nádrže s hladinou plnou plovoucích rostlin, při přerybnění a při vyšší teplotě vody. Poznat to jde pak tak, že ryby po noci ráno zrychleně dýchají či v horším případě až lapají u hladiny po vzduchu.
Na řasy pohyb vody nemá podstatný vliv, řasám se daří jak v nehybné, stojaté vodě, tak i v prudce proudící. Spíše se v druhém případě nedaří mnoha rostlinám.
Vai

Martin.sl | 25. června 2008, 22:49:04
Dobrý večer. Chtěl bych se zeptat na dodávání kyslíku do akvária. Moje čerpadlo nevyvine dostatečný podtlak k nasátí vzduchu hadičnou. Mám akvarium celkem zarostlé a hladina mi mírně krouží dokola. Stačí to ??Jak si případně dopomoci, aniž bych musel kupovat něco drahého.Při velkém točení (rychlém) hladiny se tvoří řasy že?

Děkuji323

Vai | 23. června 2008, 16:55:11
Není to nutné, akorát by měl být přechod na běžnou vodovodní vodu postupný, např. zkombinovat to s částečnou výměnou vody.
Vai

Martin.sl | 23. června 2008, 10:46:02
Děkuji moc. Nějak to vymyslím. Ještě jsem se chtěl zeptat, zda i nadále nutné dávat malým rybkám měkkou vodu? Jsou 5 nedel stare a uz jsem pomalu přesel na umělou stravu.

Děkuji.
Přeji hezký den

Vai | 23. června 2008, 08:40:15
Já používám čerpací hlavy Resun a ty právě regulovat nejdou, jenže je mám ve větších nádržích, kde je to tak akorát. Pouze v nejmenší 100 litrové nádrži mám vzduch. Ta je však v místnosti, kde nikdo nespí, takže bublání nikomu nevadí. I když kdysi jsem s bublajícím akváriem bez problémů krásně spával. 325 Ještě také připomínám - účinnost filtrace nezávisí na rychlosti proudění!
Asi bych tedy vybral to výkonově nejslabší čerpadlo, které budou mít, ale pro jistotu bych se osobně před koupí přesvědčil, zda-li opravdu obsahuje onen regulační ventil. 301
Vai

Martin.sl | 22. června 2008, 22:10:03
Dobrý večer.
Víte jsem z toho trošku zmatený. Od p. Rataje a i dalších jsem se dočetl, že filtrační materiál (polyuretanová pěna) by měla mít objem přibližně 1-2% z objemu akvária. Pokud si to spočítam, tak na 80 l to odpovídá filtru o objemu 0,8 - 1,6 l. Koupil jsem si tedy polyuretanovou pěnu která má větší objem (cca 2,4 l) rozměry 10x10x24 cm. Odpovídá to 3% z 80 l akvária a do budoucna 2% u 120 l akvária. Na obalu píší, že je tato velikost pro 200 - 300 l akvária??321321Píše se zde dále, že pro tuto polyuretanovou pěnu je nejvhodnější cerpadlo ATMAN AT -201, které se prý nechá zregulovat od 50 - 300 l. Pořídil bych si tedy vzduchovací motůrek, ale jak jste psal - je hlučný, a filtrace není tak účinná díky menšímu výkonu( sání vody přes polyuret. pěnu). Poté se tedy nabízí čerpadlo. Vy osobně by jste mi doporučil jaké? S jakým máte nejlepší zkušenost a i poměr cena/výkon je solidní?
Vím, že mám možná až moc rejpavé otázky, ale nerad bych vyhodil peníze za kšunt, či něco co mi bude spíše naobtíž.
Děkuji za odpověď323

Vai | 22. června 2008, 16:45:03
Jestli je v akvaristice budou chtít, nevím. Takže zkusit se zeptat raději předem. Výkupní cena rybek může být přibližně poloviční (ve velkoobchodu i nižší) než konečná cena v akvaristice. Ti bílí jedinci mohou být albinotická forma parmiček - viz http://www.jjphoto.dk/fish_archive/aquarium/puntius_tetrazona.htm. V jemnějším písku koření rostliny většinou lépe než ve velmi hrubém štěrku.
S čerpadly Atman zkušenosti bohužel nemám. Připadá mi to však jako dosti pochybná značka, neboť někde uvádí příkon u tohoto typu až 15W (800 l/hod), jinde pak jen 8W při výkonu 500l/hod. Jestli je to skutečná inovace výrobku nebo jen údajů na obalu 321, netuším. Přesto i ten nižší maximální výkon až 500 litrů je přece jen na takto malé akvárium přespříliš, navíc někde jsem četl, že v balení ani není škrtící/regulační ventil.
Vai

Martin.sl | 22. června 2008, 13:56:57
Co ríkáte na čerpadlo ATMAN AT-201? Někde jsem četl, že má problémy s prokysličením, protože při malém průtoku nestačí strhnout bublinky vzduchu??
Děkuji

Martin.sl | 22. června 2008, 09:40:54
Supr, děkuji za radu. Pořídím si čerpadýlko s regulací výkonu. Včera jsem si pořídil polyuretanovou pěnu (o objemu cca 2% objemu nádrže). Dále mám v úmyslu vyměnit část dna (přidat). Mám v úmyslu křemičitý písek. Rostliny by měli mít lepší podmínky ke kořenění je to tak? Malý parmičky rostou nádherně. Když jsem Vám před časem psal o mléčně býlích jedincích, tak stale rostou. Barvu mají stále bílou a začínají jim oranžovět ploutvičky. Chtěl bych je pak prodat do nějaké akvaristiky. Myslíte si , že je bude ode mne akvaristika odebírat?Za kolik bývá výkupní cena rybky od chovatele?
Ještě bych Vám chtěl velmi poděkovat za Vaše stálé rady. Opravdu jste mi jako začátečníkovi velmi pomohl.323323301

Vai | 21. června 2008, 23:56:31
Ano, je to zhruba to stejné. Výhoda čerpadel je ve větším výkonu, tichém chodu i v tom, že mohou mít volitelné přivzdušňování (hadička nad hladinou nasazená na výstupu). Okysličení vody je však možné i bez vzduchu samotným čeřením volné hladiny. Vzduchovací motorek je naopak vždy hlučnější, jak samotný, tak ono \"bublání\" vody. U čerpadel pozor - mnohá nemají regulovatelný výkon a pak dokáží v malé nádrži (což cca 100 litrů stále je) vytvářet efekt \"horského potoku\" se zbytečně silně proudící vodou.
Vai

Martin.sl | 20. června 2008, 23:13:59
Aha, dobrá děkuji. Jěšte bych měl malý dotaz. Někde uvádí, že cerpadal slouží k čeření a proudu vody, a vzduchovací motůrek jen jako prokysličení. Jinde je nerozlišuji. Abych tedy mohl využít polyuretanovou náplň, tak si mám pořídit čerpadlo nebo ten vzduchovaci motůrek?? Možná hloupý dotaz, ale zase si říkám: \" Líná huba, holé neštěstí\"301

Vai | 17. června 2008, 09:36:00
Ale proudí tím voda. Kdyby takto filtr.náplní voda neproudila, žádné bakterie tam nebudou. U pohonu filtru vzduch. motorkem je využíváno stoupání vzduchu, který před sebou tlačí vodu a současně ji za sebou nasává.
Vai

Martin.sl | 16. června 2008, 22:29:27
To znamena, že by bohatě stacila jen polyuretanova pena, ktera je nasazena na vzduchovací trubičku a vzduchovací čerpadýlko?? Nejsem v tomto odborník, ale tento systém jen provzdušnuje vodu a polyuretan slouží jen jako hnízdiště bakterií?Tím filtrem voda neproudí ne?323

Vai | 16. června 2008, 18:47:27
K osvětlení - Údaje uváděné na mnoha \"úsporných\" žárovkách (svítivost, spektrum), zejména u těch levných, nemusejí odpovídat reálné skutečnosti a pak by tedy platilo, že osvětlení může být nedostačují, hlavně pro rostliny náročnější na světlo. Doporučil bych však vždy, pokud to jde, raději lineární zářivkové trubice, buď min 1x-2x 18W(60cm), příp. 2x 15W (45cm), dle délky, výšky nádrže a vzhledem k pěstovaným rostlinám.

K filtrům - důležitější než průtok je určitě objem filtr. hmoty, ale ještě důležitější je zatížení nádrže rybami, jejich počtem a množstvím dodaného krmiva spolu s frekvencí výměny vody. Zjednodušeně lze také napsat, narůstá-li v nádrži obsah dusitanů (NO2) nebo dokonce amoniaku (NH3) na hodnoty větší než nula, filtrace nestačí nebo-li také, je tam mnoho ryb, mnoho krmiva. Zatímco narůstá-li už jen obsah dusičnanů (NO3), kdy výše uvedené škodliviny jsou na nule, filtrace to \"stíhá\" a zbytek zajistí už jen výměna vody.
Jinak na takto malé akvárium (128l) je dle mě vnější filtr docela luxusem. Blok biomolitanu + čerpadlo či vzduch z motorku z hlediska funkčnosti bohatě stačí, pokud je však prioritou vzhled a finance nehrají roli, externí filtr vymlouvat nebudu. 301 Ještě k tomu použitému filtru - je to nejspíše typ \"honiče\" vody s nicotným objemem a zbytečně silným průtokem. 319
Vai

Martin.sl | 15. června 2008, 21:25:44
Je pravda, že by neměl být hodinový průtok fitrem větší, než je objem akvária? Pravděpodobně budu zvětšovat akvárium a rád bych věděl, který filtr by byl nejlepší (na 128 l) akva. Asi vnější, protože mívají větší filtrační hmotu že? Doporučil by jste mi podle Vašich zkušeností? A jaký by se hodil na 80 l akvárium? (mám od značky FANFILTER FAN-1 PLUS) je tento filtr dostačující pro 80 l akvarium??

Děkuji za odpověď328

Martin.sl | 15. června 2008, 20:37:49
Dobrý den. am menší problém s růstem rostlin. Mám malé tušení, že by to mohlo být slabým osvětlením. Bohužel nemám originální kryt s zařivkami302A světlo dodávám pomocí dvou úsporných zářivek. Výkonkaždé z nich je 13 W (prý = 65W) obyčejné žárovky. Objem akva je cca 80 l. Není to málo??
323Děkuji za radu

Vai | 14. června 2008, 00:23:13
Bohužel, k parmičkám čtyřpruhým asi nebudou drobné krevetky zrovna nejvhodnější spolubydlící. Buď jim mohou posloužit jako potrava, a nebo budou neustále někde poschovávané v úkrytech. Malé krevetky (Neocaridina) se hodí spíše ke klidným rybkám, což parmičky zrovna příliš nejsou. Výjimku by mohly tvořit větší velikosti dorůstající Caridina japonica, s těmi ale zkušenosti bohužel nemám a tyto prý také zase až tak řasy nepožírají. Z rybích \"požíračů\" řas pak přichází v úvahu např. drobní krunýřovci rodu Otocinclus. Avšak pozor, jsou to docela choulostivé rybky, většinou importy a nároční na kvalitu vody.
Vai

Martin.sl | 13. června 2008, 22:56:44
Dobrý den. Chtel bych se zeptat, jakym zpusobem nahradit požírace řas. Mam jednoho Ancistruse.(druhy nemocny) mi uz chcipl.Ten co prezil je ale s prominutim pekny previt. Hloda kytky a nestaci mu uz ani salat, ktery mu davam.Chtel bych se ho zbavit. Docetl jsem se o krevetkach, ale chtel bych poradit jake do sveho akvaria poridit. Mam 80l, 11 Parmicek čtyřpruhych, 9 neonek. Cetl jsem , ze v nepriznivych podmínkach maji tendenci utikat z akva. Nebudou jim mé ryby vadit??Doporucoval by jste je??
Dekuji323

Vai | 13. června 2008, 09:40:57
Dávat jemný písek pod hrubší je dle mě zbytečné. Zrnitost 2-5 mm naprosto vyhovuje.
U krupičky je vhodné dodržovat dobu léčbu min 10 dnů (zvýšenou teplotu, spolu s dávkováním léčiva či soli), příp. i déle do vymizení příznaků.
Vai

Jitka | 13. června 2008, 06:20:08
Dobrý den, prosím pěkně o radu.
V prodejně akvaristiky jsem vyslechla radu, že pod štěrkovým pískem na dně akvária má být ještě jemný písek. Na Vašich stránkách v sekci \"Začínáme\" je uveden jen štěrkový písek. Prosím tedy o Vaše doporučení. Je vhodné pod štěrkový písek jemný písek dát?
Druhý dotaz se týká tzv. krupičky. U rybek jsem ji zachytila v počátku a dle rad v sekci \"Nemoci\" (sůl + zvýšení teploty) jsem ji snad vyléčila. Je třeba v přidání solil do akvária a zvýšení teploty (cca 30 stupňů) ještě pokračovat, případně jak dlouho.
Děkuji za odpovědi i za Vaše výborné stránky, z nichž jako začínající akvarista čerpám spoustu informací.

Martin.sl | 7. června 2008, 22:26:29
JO jo také si myslím. Asi z toho zase nebudu dělat takovou vědu. I když jsem akvarista celým srdcem, kvůli jedné rybce nebudu utrácet tolik peněz. To raději za ty peníze zlepším podmínky celého chovu:-)
307

Vai | 7. června 2008, 16:51:34
Asi nezbude nic jiného než to nějak vyzkoušet. Co jsem v rychlosti teď hledal, tak jiné léčivo může stát až několik set Kč za velké balení, které se používají např. ve velkochovech pro dobytek, drůbež apod. Menší dávky se pak buď nedělají, a nebo je prodejce (lékarník, veterinář) odmítá vydávat neboť takto rozbaleného velkého balení by se pak už nezbavil.
Vai

Martin.sl | 7. června 2008, 14:33:11
Děkuji. Prášek má název: CANIVERM
Složení: Fenbendazolum 150 mg
Pyranteli embonas 144mg
Praziquantelum 50 mg
Tableta se ale velmi špatně rozpouští. Měl jsem ho nechat v této lázni 2 dny, pak 14dní počkat (inkubační doba hlístic) a znovu aplikovat prášek na 2 dny. Po této kůře by se měl vyléčit nebo chcípnout (říkal veterinář)

Vai | 7. června 2008, 13:32:21
Tak bohužel, ohledně dávkování manganistanu draselného poradit nedokážu. Ten prášek od veterináře má jaký název? Příp. jestli na balení není napsána účinná látka, složení apod. Další způsob léčby ohledně hlístic jsem našel zde: http://www.catfish.cz/ruzne/nemoci/nemoci.htm. Autorka toho webu tam má uvedeny i nějaké informace ohledně manganistanu draselného a na dotaz určitě odpoví.
Vai

Martin.sl | 7. června 2008, 11:38:51
Dobrý den, děkuji za radu. Pokusil jsem se sehnat léky.
VÝSLEDKY:
Akvaristika = 0
Lékárna = 0
Veterina = 0 ,dostal jsem prášek na odčervení pro psa, prý to může být také. A radu, že bych mohl akvárium vydesinfikovat \"Manganistanem draselným\". Máte s touto látkou nějaké zklušenosti? Kolika % roztok bych měl použít. Myslím, si, že je to pěkné svinstvo, tak abych si neotrávil rybky:-(. A PREVENTIN je asi v tomto případě neúčinný že?

Děkuji za radu.322

Vai | 6. června 2008, 07:43:56
Hlístice mohl mít ancistrus již v sobě od původního chovatele. Dají se do nádrže zavléci také s živým krmením loveným v zarybněných vodách. Problémy se pak nejvíce objevují u oslabených ryb. Obecně se proti hlísticím dávkuje léčivo buď do vody (ničí vajíčka hlístic v nádrži) a nebo se podává přímo léčivem nasáklá potrava (např. tablety, živé patentky). Více o hlísticích je např. na tomto odkazu: http://www.aquar.cz/Hlistice-nematoda.html
Vai