Téra:) | 7. října 2007, 12:50:08
Ahojda jen bych se chtěla zeptat, jestli bysem mohla mít bojovnici v akvarku s neonkama a pavíma očkama? A jestli by my zbaštila potěr v akvarku? jo a jak se nejefektněji zbavit černé řasy a prťavých šneků?

Vai | 5. října 2007, 16:05:25
Řasy? Častý dotaz, navíc hodně všeobecný, takže nezbývá než dát odkaz sem na stránky, snad to pomůže. 325 http://www.akvarijni.cz/rostliny.htm#rasy
Vai

t.d. | 5. října 2007, 15:48:10
chtěla bych se zeptat mám v akváriu řasy čím se jich mám zbvavit?

Vai | 4. října 2007, 21:30:18
K tomu zaplísnění: Mohlo se jednat o mechanické poškození např. díky přelovování při nákupu či poranění se o dekoraci v akváriu. Ale pozor, také to vůbec žádná plíseň být nemusela - různé bílé skvrny se u krunýřovců Ancistrus vyskytují docela běžně - viz zde: http://www.catfish.cz/ruzne/faq/q20-ancis_barva.htm
Tu parmičku bych opravdu do takto malého akvária nedával ani jednu.
Vai

sisina | 4. října 2007, 20:31:15
děkuji za odpověd moje teta "sousedka" má akvarium asi 350 litrů takže sem jí je dala ale i přesto moc děkuju a chtěla bych se zeptata moji ancistrusi měli na sobě bílé skvrny a byli to plísen ale už sem jí vyléčila co se stalo že měli plísen?
chtěla bych se ještě zeptat jestli bych mohla mít jednu pramičku červenoploutvou v 60 litrovým akváriu jestli by jí to nevadilo když by tam byl jen jedna pramička

Vai | 2. října 2007, 20:40:09
Parmičky červenoploutvé se do malého akvária (60 litrů) bohužel naprosto nehodí. Vyžadují velkou, prostornou nádrž (objem alespoň 250-300 litrů) s dostatkem úkrytů a i potom se občas mezi sebou prohání či "perou", ale díky onomu únikovému prostoru je to pak bez následků. Doporučuji rybky jedině někomu darovat příp. vrátit do akvaristiky.
Vai

sisina | 2. října 2007, 20:27:50
chtěla bych se zeptat mám parmičku červenoploutvou a akvárium cca 60 litrů a alší druhy rybek ale perou se mi mezi sebou pramičky červenoploutvé jsou už obě dost pokousané prosím poradte mi co mám dělat už si nevím rady prosím odpovězte mi bud sem na váše www.akvarijni.cz nebo na email miska.m.7@seznam.cz

Vai | 2. října 2007, 17:00:34
Prodavač měl částečně pravdu v tom, že amoniak se opravdu z počátku zvýší a po několika dnech klesne. Čekat s přidáváním dalších ryb však není nutné až 8 týdnů, celý proces "zabíhání" nádrže nebo-li procesu nitrifikace (což je přeměna jedovatého amoniaku přes škodlivé dusitany až na poměrně neškodné dusičnany) trvá zhruba 3-4 týdny. Nejdůležitější je ryby nepřekrmovat a zajistit dostatek kyslíku (filtrace, vzduchování, zdravé rostliny). Dále toxicita amoniaku závisí hlavně na hodnotě pH vody. Vše podstatné o filtraci, nitrifikaci i o zakládání akvária je uvedené na této stránce, viz části FiltraceZaložení nádrže.
Vai

Helena | 1. října 2007, 18:53:01
Dobry den, mam dotaz na obsah amoniaku v akvariu. Poridila jsem si nove 40 litrove akvarium. Vodu jsem nechala tyden filtrovat a po tydnu jsem do akvaria pustila 2 rybicky bety (samce a samicku). Nyni po 2 dnech jsem namerila obsah amoniaku 0.25 mg/l. Prodavac v prodejne mi vysvetloval, ze je to bezne a ze nez bakterie zacnou odbouravat amoniak, tak dojde k jeho prechodnemu zvyseni. Podle nej nemam delat nic a jen cekat. Po priblizne 8 tydnech pry muzu pridavat vic rybicek. Ma nekdo zkusenosti se zarizovanim akvaria? Jak vysoko muzu nechat concentraci amoniaku vystoupat? Pomuze vymena vody nebo nejaka chemie? Budu vdecna za kazdy nazor. Rybicky zatim vypadaji v pohode. Dekuju za nazory. Helena

Vai | 2. září 2007, 14:50:04
I když není uvedeno více podrobností u onom zařaseném akváriu, dá se usoudit, že invaze řas je podmíněna těmito příčinami:
- nadbytek živin, přerybněné akvárium, překrmování ryb (častěji měnit vodu, odkalovat, střídmě krmit)
- špatný růst rostlin, málo rostlin (přidat dostatek rychlerostoucích druhů)
- nevhodné osvětlení (fialová zářivka určitě není pro rostliny vhodná, vyměnit za standardní bílou Osram nebo Philips řady 8xx).
Vai

Irena | 2. září 2007, 10:27:38
Mam v akvariu velke mnozstvi ras vsech druhu a nevim, jak se jich zbavit.Zarivka je lehce fialova a na slunci akv. neni.

Vai | 30. srpna 2007, 08:20:48
Eipocek - Za předpokladu, že se jedná o vhodné druhu rostlin, nic "špatného" v tom není. Pokud se některé rostliny nehodí pro pěstování pod vodou, tak to potom ano - Nevhodné druhy rostlin.
Josan - Bohužel, zkušenosti s chovem pijavek nemám žádné.
Vai

Josan | 29. srpna 2007, 10:26:07
Dobrý den potřeboval bych poradit ohledně Pijavky koňské (Haemopis sanguisuga). Ne jak ji likvidovat ,ale jak ji chovat. Tento živočich mě velice zajímá. Prosím poraďte. Děkuji josan@seznam.cz

Eipocek | 29. srpna 2007, 00:13:10
AHA... no kazdopadne z toho citiom neco spatneho,ale vubec tomu nerozumim. :-D

Vai | 26. srpna 2007, 13:24:22
Pak je to z největší pravděpodobností reakce emerzně vypěstovaných rostlin na přechod do submerzní formy - více zde rostliny.
Vai

Eipocek | 25. srpna 2007, 23:08:05
Hnednuti. cili uhnivani. :-(

Vai | 20. srpna 2007, 18:40:18
Hnědnutí rostlin je myšleno jak? Nějaký usazený hnědý povlak na listech, který jde setřít, anebo listy hnědnou a uhnívají?
Vai

Eipocek | 20. srpna 2007, 14:33:58
Opet zdravim. Tak jsem sve dno vyresil. Proste to stacilo jen nechad odstat. Ale ted mam jiny problem. Neustale hnednuti rostlin mi skutecne leze do penez a na nervy. Mam hnojit? Zvolit jine rostliny... nebo neco jineho? dekuji

Vašek | 17. srpna 2007, 17:19:23
Zdravím, zajímalo by mě, nakolik je účinné přidávání CO2 do akvária, jaké máte s tímto zkušenosti, případně jaký způsob považujete za nejšťastnější řešení. Trochu jsem pátral a pokusil jsem se možnosti hnojení CO2 shrnout na mém blogu http://mojeakvarko.blogspot.com/. Pokud znáte další možnosti, budu moc rád za jejich doplnění v komentářích. Děkuji a přeji hodně akvaristických úspěchů.

fykil | 9. srpna 2007, 14:22:46
Trochu opožděně - děkuji. Ať se daří!
M.

Vai | 7. srpna 2007, 01:08:49
Nejsou ty bílé kamínky ostrá bílá drť? Pokud ano, doporučuji je všechny z nádrže vydělat a nahradit běžným pískem, štěrkem. Bílé dno pro běžné sladkovodní společenské akvárium není totiž vůbec vhodné, ať už kvůli vybledlému zbarvení ryb v takovém akváriu, ale hlavně kvůli tomu, že ony "bílé kamínky" s nějvětší pravděpodobností obsahují vápenec. Doporučuji vyzkoušet zalití octem, pokud to bude šumět, tak bohužel nezbývá nic jiného, než vše vyhodit. Více o založení dna i akvária je pak zde: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#dno
Vai

Eipocek | 6. srpna 2007, 16:00:12
Dobry den mam prave 4 dny zlozene akvarium. Koupil jsem bile kaminky na dno a akvarium je neustale do bela.. Nemyslim si ,ze by to melo byti jen tim. Muzete mi poraditi co s tim? Predem dekuji

Vai | 3. srpna 2007, 16:55:55
Bohužel určit to takto na dálku je naprosto nemožné. Vše jsou jenom dohady, např. buď se mohlo jednat o ichtyosporidiózu, tuberkulózu příp. i něco jiného. Všechno jsou to vážná onemocnění, kdy spousta ryb bývá nakažená i latentně, ať již od chovatele, z importu či akvaristiky a nemoc pak může propuknout později. Někdy pomůže dodržování co nejoptimálnějších podmínek, prevence, zdravá výživa, často ani to ne a ryby po několika měsících uhynou. Vhodné by také mohlo být změnit zdroj nákupu ryb.
Vai

fykil | 2. srpna 2007, 09:54:11
Dobry den,
tak samičku jsme dnes musel utratit, motala se akváriem, převracela se na bok a na záda. Žádné jiné příznaky patrné nebyly. Stejným způsobem nám uhynulo několik Danií, ale u nich to bylo doprovázené deformací páteře. Netušíte, co to mohlo být?
Děkuji,
M.

Vai | 31. července 2007, 08:56:21
Buď se jedná o stejnou nemoc, na kterou uhynul předtím i sameček, což je bohužel nezjistitelné. Anebo v lepším případě by mohlo pomoci přidání dalšího samečka. Osamocení jedinci jednoho druhu ryb mohou totiž podobně v některých případech strádat a po čase bez příznaků uhynou.
Vai

fykil | 30. července 2007, 20:47:15
Dobrý den,
samička bojovnice pestré se už několik dní zdržuje v rohu akvária - při hladině. Podle všeho ani moc nejí. Dřív byla poměrně živá. Stejně se choval i před měsícem zemřelý sameček. Žádné jiné příznaky. Akvárium (100 l) mám zaběhlé, ostatní ryby jsou v pořádku, hodnoty rovněž. Nevíte, co by to mohlo být? Děkuji F.

Vai | 13. července 2007, 08:54:23
Vypadá to na kombinaci několika příčin.
- Ryby byly nejspíše napadené parazitem - kožovcem rybím (tzv."krupička") - Ichthyophthirius multifiliis
- Špatný zdroj nákupu akvarijních ryb. Zkusil bych najít jinou prodejnu.
- U čerstvě založeného akvária hrozí v prvních dnech otrava rybek amoniakem (NH4), v druhém týdnu pak dusitany (NO2) - viz zde http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#filtrace.
- Přípravky na "neutralizaci škodlivých látek" apod. nepoužívat, jsou více méně zbytečné.

Doporučuji přečíst důkladně stránku Začínáme, ryby v prvních dnech a týdnech (a ani potom) nepřekrmovat, zasadit co nejvíce živých rostlin. Jinak mečovky se trvale do takto malého akvária (40 l) nehodí = vybírat ryby podle nároků na prostor - viz zde Ryby.
Vai

rene | 12. července 2007, 22:20:36
ahoj ma problem326
ziji v usa a poridil sem si do zacatku pouze male 40 litrove akavrium..kdysi sem se tomu venoval a tak sem se rozhodl zacit s onim malym...pri prvni zarizovani sem udelal chybu ze sem do akavaria dal musle ktere mozna nejsou vhodne do akvaria a take sem rybky vypustil ihned do vody 2 den..ikdyz ze se ma voda nechat odstat tak zde v usa asi delaj vse jinak,,koupil sem pripravek kterej je specialne pripravenej aby neutralizoval skodlive latky ve vode a to ihned{AquaSafe}

koupil sem 2 mecovky 2 pavi ocka a 2 parmicky..hned 2-3 den se na mecovkach objevily bile skvrny..prvni mecovku sem nasel 2 den mrtvou a tak sem druhou odstranil z akvaria..nasledujici den sem nasel 1 parmicku prisatou na filtru a dalsi den uz byl zbytek ryb mrtvej..uvedomuji si ze sem udelal par zakladnich chyb
1 nemel sem vzuchovani.
2 dal rybicky do akaria hned 2 den
3 dal do akavaria musle ktere mozna vodu skazily

poucil sem se..cele akarium se vydezinfikoval nakoupil rostliny nalil do vody jiz zminenej Aquq safe..nechal vodu odstat asi 2-3 tydny a  opet sem nakoupil 2 mecovky-2 pavi oka-1 bojovnici..vse vypadalo dobre rybicky kriticky den 3 ..ale opet mecovkam vylezli bile tecky...a proto sem je hned radsi odtsranil z akvaria..dnes po dalsim tydnu sem opet nasel samecka pavi ocko prisateho na filtru..zbyla pouze samicka a bojovnice ktera zacina byt apaticka a nekdy jako by vyskakovala z vody..v predeslem pripade rybky trhane plavali..tet je prubech pomalejsi ale rybky po delsi dobe opet padaj..uz teda vubec nevim cim to muze byt..je sice pravda ze mam tet pres leto trosku vyssi teplotu vody..ale poradne vzduchuju

mrzi mne to ze uz je to po 2 ikdyz sem se snazil udelat vse tak jak to ma byt

Vai | 12. července 2007, 20:47:41
{2020} - Pokud se nepletu, tak podle těchto odkazů: http://www.smvak.cz/cs-CZ/default.aspx?ar=19http://www.smvak.cz/cs-CZ/default.aspx?ar=8 - je vaše voda krásně měkká. 322
Sice tam nemají uvedenou celkovou tvrdost, ale hodnota KNK 4,5 v mmol/l = 0,81 odpovídá alkalitě (uhličitanové tvrdosti) pouhých cca 2,2°dKH (přepočet 1 mmol/l = 2,7 °dKH).
Vai

em-de | 12. července 2007, 09:23:43
dwer, Vai
Dobrý den,
všechno sedí, ale jedna věc mi tady nehraje. Taky bydlím v Ostravě a vodu máme z Kružberka a je velmi tvrdá. Asi to nebude celý kámen úrazu, protože mi nic nehnije, ale náchylnější rostliny nemám vůbec šanci uchovat. Doporučuji nasadit doušku.. spotřebovává vápník z vody a i u mého 500l akva se nepatrné zlepšení projevilo.