Vai | 24. listopadu 2006, 13:39:46
Isi - Takže hodně štěstí s akvárkem a rybky ať zdárně plavou! 325
S těmi prodejnami je to někdy opravdu těžké, zase tak výnosný \"byznys\" to není...takže pak je možné opravdu všechno.
Vai

Isi | 24. listopadu 2006, 13:15:26
Zdravím,
slíbila jsem ,že se tady zastavím,až seženu rybičky...tákže-,,první ,,zástupce rybí říše jsem i přes počáteční obavy pořídila v Hornbachu.Rybičky byly zdravé a z původního počtu 30ks přežily všechny304.Velmi příjemně mě překvapili i oba prodavači ,kteří mi podali veškeré informace a bylo na nich vidět,že jejich práce je i jejich koníček.
Další část osazenstva akvária-se kterou jsem počkala cca 14 dní,jsem sehnala přímo v odchovně-světe div se měla jsem ji téměř před nosem,ale znáte to,pod svícnem je vždy ta největší tma323.Nikoliv však přes tolik opěvovaný obchod v Mělníku Vivarium,který se sice holedbá na netu jako ,,obchod a poradenská činnost,,ale skutek utek vážení...nebudu tady do detailu rozvádět proč,neboť i tkzv. blbá reklama je reklamou302Ještě bych ráda podotkla,že zbytek rybek jsem nekoupila v Hornbachu ne proto,že bych se bála,ale jednoduše proto,že zkrátka nemají v nabídce.Život v akváriu zdá se probíhá v pořádku a doufám,že tomu tak bude i nadále.Je to moje premiérová nádrž...snad se mi povedla,ale to už musí posoudit jiní320Přeji všem návštěvníkům těchto báječných stránek hezký víkend304

Vai | 24. listopadu 2006, 13:00:17
{3712} - Doporučení k velikosti filtrační náplně či průtoku filtru jednoznačné není. Z několika základů se však dá zjednodušeně vycházet. Před pořízením si filtrace je nutné posoudit:
- typ nádrže (běžné společenské, Malawi, rostlinné apod.)
- počet, druh a velikost ryb, osázení rostlinami
Vyplyne z toho, že např. dostatečně velké akvárium osázené prosperujícími rostlinami a malým počtem ryb teoreticky žádnou filtraci nepotřebuje. Je nezbytné zajistit pouze mírný pohyb a proudění vody, což je důležité pro výměnu plynů a dostupnost živin pro rostliny. Opakem jsou pak nádrže bez rostlin typu Malawi apod., které vyžadují opravdu výkonné filtry (jak objemem, tak výkonem v l/hod). Pro běžné společenské akvárium, průměrně osázené rostlinami a při zarybnění cca 1 cm délky ryb (v dospělosti) na 1 litr vody, se obecně doporučuje objem filtru 1-2% objemu nádrže, přičemž průtok filtrem v l/hod by neměl překročit 1-1,5 násobek objemu akvária.

{2856} - Drobní plži by velké ampulárce nijak vadit ani škodit neměli. O nějaké \"nesnášenlivosti\" plžů mi není nic známo, i když - kdo ví 301. Nikdy se se u mě totiž nedařilo v jednom akváriu současně drobným okružákům spolu s levatkami. Vydrželi jen okružáci, ale např. u známého se mu přemnožují všechny druhy. O omezení překrmování ryb však nechce nic slyšet...325
Vai

Vali | 23. listopadu 2006, 22:18:18
Dobrý den,
přidám se do diskuse o filtrech. Existuje nějaká doporučená velikost filtru vůči velikosti nádrže? (dwer se dobře zeptal... Často se dozvím, že filtr má jakýsi výkon v l/h, objem náplně je uveden jen u některých. Když jsem zakládala své poslední akvárium, rozhodla jsem se, že budu mít filtr. Do té doby jsem provozovala akvária kolem 40 l bez filtru.
Už jen ty průtoky mi přijdou šílené, na moje 90 l akva mi doporučovali filtr s průtokem kolem 500 l/h. Když jsem jeden takový půjčený nainstalovala, zděsila jsem se, v akva byl vír, jaký si představuji v nádrži formule 1. Rostliny vlály, rybičky jsem málem umixovala. Nakonec mám filtr o průtoku 60 l/h, má velice malou filtrační hmotu, ale akvárku se daří. Tak jak to tedy je?

Vladi | 23. listopadu 2006, 20:48:35
Dobrý večer. Myslela jsem si, že Vám dám chvíli \"pokoj\", ale když prý mám tak dobrého poradce, mám se zeptat...325. Jde o to, že maminka si koupila Ampulárii a zajímá ji, jestli jí nemůžou uškodit (nebo nějak ublížit) malí červení šnečci (pravděpodobně okružáci), když po ní lezou. Předem Vám děkujeme za odpověď.

Vai | 23. listopadu 2006, 09:18:37
Těmto drobným krunýřovcům určitě nebudou stačit jen zbytky potravy podávané ostatním rybkám, které dopadnou ke dnu. Je potřeba je krmit cíleně, tj. pokud v akváriu nebudou téměř žádné řasy, tak podávat i zeleninu, kvalitní tablety s obsahem spiruliny - více viz zde http://www.catfish.cz/popisy/loric/krunyr/ot_af.htm.
Objem filtru se mi zdá dost malý, vhodnější by byl alespoň dvojnásobně větší, rozměr např. 20x8x8 cm apod. Pokud je na plastové trubce nasazený jemný klasický molitan, je lepší tento vyměnit za tzv. modrý \"biomolitan\". V některých akvaristikách nařežou na objednávku i různé rozměry, jinak objednat např. zde: http://www.akvapotreby.wz.cz/vlozky-bio.htm či přímo u výrobce http://www.eurofoam-tp.cz/aplikace_1.php nebo http://www.ma-dona.cz/. Nevýhodou je pak platba poštovného (pokud firma není náhodou poblíž bydliště), které je násobkem ceny materiálu, takže klidně si pořídit i 1-2 náhr.náplně a je na několik let vystaráno. 325
Zdroj: http://www.eurofoam-tp.cz/images/aplikace/FILTREN_TM_30.jpg
Vai

dwer | 22. listopadu 2006, 22:51:17
Dobrý den, tak po měsíci jsem si pořídil akvarko, mé první, mnoho informací jsem čerpal od vás, takže díky.Potom co jsem vysadil rostliny, jsem vypustil 3 Otocinclus affinis z Hornbachu (za týden dokoupím další), tedy zpočátku byli zkřehlí ted se honí po akvárku jak o život Další rybky pomalu později.. Ale ať se nevykecávám. mám akva 128 l, bude mi stačit mol. filtr objemu 15X6X6 cm -tj. cca 0,5 procenta objemu vody? - a čím ty malé krmit? Stačí to co budu dávat i ostatním rybám, co nežijí u dna?

Vladi | 22. listopadu 2006, 20:07:20
Teda Vy jste zlatej, co všechno nenajdete! Na tento web jsem před dvěma měsíci dala dotaz na Atmana a nikdo se neozval a pak jsem se tam vrátila už jen párkrát (sotva stíhám Vaše, \"AKVARKO\" a \"Rybicky\"). ICQ nám zatím ještě nefunguje, tak se jdu vložit do diskuse, dokud je \"čerstvá\". Moc a moc díky 325!

Vai | 22. listopadu 2006, 19:54:23
{2856} - Ohledně skrápěcího filtru jsem náhodou našel téma v diskuzi zde: http://www.akvarista.cz/web/diskuse/index.php?skupina=&tema=40549&search=, kde uživatel \"KARCI\" popisuje podobný fitltr, ale vlastní výroby, který zatím jen \"ladí\". Bohužel uvedl tam na sebe konkakt jedině formou ICQ, takže kdyby se Vám chtělo, zkuste jej kontaktovat, mohl by o tomto způsobu filtrace poskytnout více informací.
Vai

Vladi | 22. listopadu 2006, 07:35:54
Díky 325!
A naprostý souhlas s tím, co napsal Gamilena.

Gamilena | 21. listopadu 2006, 19:32:05
Nejlepší stránky!Na co kupovat drahé knížky,tady je všechno co akvarista potřebuje vědět.
Díky za dobré počteníčko.
S pozdravem Gamilena325
http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=1047

Vai | 21. listopadu 2006, 17:56:24
Aha, pokud je tedy ta menší horní část, jestli to chápu dobře, za provozu alespoň trochu mokrá, vlhká, tak bych to takto nechal. A při údržbě, jednou za čas, ji pak otočit, obrátit.
Vai

Vladi | 21. listopadu 2006, 17:22:46
Tady jde právě o to, že pokud mám natěsno vycpanou střední komoru biomolitanem, tento je ponořený pouze ze 2/3 a 1/3 je vlastně na suchu. Zajímalo by mne, jestli to tak můžu nechat (teď myslím nastálo, nejen při výpadku proudu), nebo by bylo lepší tu 1/3 zastřihnout - co by lépe plnilo svou funkci? Je tu totiž takový problémek, že pokud zvýším hladinu vody ve filtru, při výpadku proudu mi přeteče akvárko (jedině, že bych v něm měla míň vody, což nevypadá moc pěkně).

Vai | 21. listopadu 2006, 16:20:45
No jo, někdy to tak vyjde...318
Filtrační náplně by mohly být ponechány ponořené, ale nechal bych otevřené to horní víko.
Vai

Vladi | 21. listopadu 2006, 09:06:14
Díky za radu. Teda, jak Vy to zvládáte - v jednu v noci ještě na \"AKVARKU\" a ráno už zase u sebe... 325
Jinak filtr je v provozu cca měsíc, takže by tam snad ještě žádné velké nánosy kalu být nemusely. Budu čichat 325. A vlastně mám ještě jeden dotaz: Musí být biomolitan zcela ponořený nebo může částečně vyčnívat nad hladinu vody ve filtru? Jedná se samozřejmě opět o náš unikátní skrápěcí filtr.

Vai | 21. listopadu 2006, 08:24:04
Případy vyplavení kalu a otravy ryb při delším dobu vypnutém filtru se týkají většinou právě dlouho neudržovaných filtrů, se zanedbaným čištěním. Navíc u některých méně kvalitních filtrů je možné i to, že se po znovuzapnutí elektřiny nerozběhne čerpadlo příp. dojde k zavzdušnění apod. a filtr se pak vůbec nerozjede. Vhodné by bylo tedy i zkušebně pro jistotu párkrát tento \"znovunáběh\" vyzkoušet. Když už budete doma přímo u toho, jednoduchým pokusem si lze ověřit stav filtru tím, že k filtr. náplním přičichnete, uhynulá velká masa bakterií a kalu by v porovnání s původním stavem před odstávkou filtru opravdu nesnesitelně zapáchala.
Vai

Vladi | 20. listopadu 2006, 21:21:04
Díky za odpověď, \"náhodou\" jsem na mateřské dovolené, tudíž doma budu a co bych pro své miláčky (výjimečně myslím rybičky, ne dětičky 325) neudělala!
A taky se všude píše, že bakterie zahubené delší odstávkou filtru se poté vyplaví do vody a otráví ji.

Vai | 20. listopadu 2006, 21:11:30
Pokud budete náhodou zrovna v uvedené době doma, lze to takto samozřejmě pro klid duše udělat, stačit by to mělo i po hodině. Ale volno si jen kvůli tomu není nutné brát 325. Při opakování podobných výpadků elektřiny (stejně tak i před delší nepřítomností, odjezdem na dovolenou apod.) je nutné mít filtr nezatížený. Tzn. několik dnů předem (3-5) filtr běžným způsobem vyčistíme a v uvedený den příp. i den předem pak ryby nekrmíme. Dobře fungující akvárium, nepřerybněné, s dobře rostoucími rostlinami se s podobnou situací dokáže bez problémů vyrovnat.
Vai

Vladi | 20. listopadu 2006, 08:51:06
Dobrý den. Čichavečci jsou úspěšně přeloveni a vypadají v pohodě.
Ale brzy tu nastane menší \"problém\" - v pátek nám od 8 do 14 hodin nepůjde elektřina, což znamená, že se nebude svítit, ale hlavně nepojede 6 hodin filtr. Vzhledem k tomu, že jste \"seznámený\" s naším skrápěcím filtrem (který asi nikdo jiný nemá), mám na Vás opět dotaz. Myslíte si, že můžu udžet bakterie ve filtru při životě, když občas (třeba po půl hodinách) naberu vodu z akvárka a \"poleju\" s ní filtrační náplně? Ve filtru je stálá hladina vody, jejíž výška je nastavitelná.
Ještě Vás zajímala hlučnost tohoto filtru. Čerpadlo sice úplně nejtišší není, ale vzhledem k tomu, že zvuk vody ve filtru připomíná horskou bystřinu 325, hluk čerpadla se tam úplně ztratí.

Vai | 13. listopadu 2006, 21:55:18
{3712} - Šípatka S.subulata roste dobře, není to příliš náročná rostlinka, v porovnání s E.tenellus by její pěstování mělo být jednodušší. Pro zamýšlený \"trávník\" je důležité sehnat její nízkou formu Sagittaria subulata var. subulata, příp. nabízenou také pod názvem S.s.\"pusilla\", jiné variety dorůstají do větší výšky a se širšími listy. Mé rostlinky pochází z pěstírny AQUA-DAHO. Letos v létě mi dokonce kvetly, impulsem byla zřejmě vysoká teplota vody přes letní vedra, kdy nejdříve pár rostlinek zdvojnásobilo délku svých listů a pak vyhnaly květní stvol (musím sem konečně hodit fotky).

{2856} - Buďte bez obav, bude to pro ryby mnohem méně stresující než lovení v prodejně a transport domů. Pokud je karanténní nádrž v blízkosti nové nádrže, stačí je rychle přenést jen v síťce, bez nějakého \"mezivypouštění\" do kbelíku apod. Lze si také trochu usnadnit práci s vylovováním tím, že se rybky budou síťkou lovit po zhasnutí světel, až \"usnou\", ale rychle než se probudí 301.
Vai

Vali | 13. listopadu 2006, 21:05:38
pro Vai: děkuji, je to ona, ta kapradina.
Co se týká krmení, hmm, tak opravdu nepřekrmuji. Prostě se u mne těm šnekům daří. I když dnes jsem jich viděla jen 10...
Jak vám ta šípatka roste? Jsou s ní problémy nebo ne? E. tenellus mám doma a dá se říct, že se daří jen těm, které na oddenku volně plavou, ty co jsem zahrabala do písku, jdou nějak do pryč. Tak vymýšlím případnou náhradu.

Vladi | 13. listopadu 2006, 20:36:01
Dobrý večer, tak jsem tady opět s dotazem. Blíží se přelovení čichavečků do jejich nového domova a já už mám teď hrůzu z toho, že se stane to co nedávno a že mi zemřou na šok. Máte nějakou radu, jak co nejšetrněji a zároveň nejrychleji přelovit rybky? Předem moc díky.

Vai | 13. listopadu 2006, 17:53:33
S tím krmení a možným překrmováním to musí akvarista odpozorovat a vyzkoušet. Pokud se šneci houfně slézají na dlouho nápadné zbytky nespotřebovaného krmení, je to špatně. Pokud rybky zlikvidují téměř veškeré podané krmivo do 5-ti minut, stačí jim to, i když pořád vypadají, jakoby měly hlad.

Rostlinky:
- \"mrkev\" - kapradina rohatec žluťuchovitý Ceratopteris thalictroides, nabízený také jako C.siliquosa
- \"travička\" - šípatka šídlatá Sagittaria subulata
Zdroj: http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/images/Alismataceae/thumbs/Sagittaria.jpg
Foto ze stránky - Plant Finder, kde je velmi pěkný přehled většiny akvarijních rostlin a jedny z nejlepších fotek, co jsem na netu našel.
Vai

Vali | 13. listopadu 2006, 12:03:25
A ještě jeden dotaz na Vai: vlevo vpředu máte takovou pěknou travičku, je to nebo není Echinodorus tenellus? Co je to za rostlinku? (Píšete, že E. tenellus špatně držel ve dně, v seznamu rostlinek je škrtnutý.)

Vali | 13. listopadu 2006, 11:53:30
Dotaz na Vai: koukala jsem na fotky akvárka. V pravém zlatém řezu vzadu Vám roste rostlinka, kterou mám taky, vypadá jako nať od mrkve a je to prima plevel, každých 14 dní má nový list, prosím Vás, jak se jmenuje? Děkuji.

Vali | 13. listopadu 2006, 11:27:04
pro Vai: jednoznačně jsou to okružáci + 2 ks levatek. Aha, překrmení, to je možné. Snížím dávky. V So nekrmím, jinak 2x denně, cca 1/3 zarovnané čajové lžičky granulí či špetku Tetraminu. Mám 22 neonek, 2 pancéřníčky, 2 zeleninožrouty otocinkly. Ryby neustále vypadají velice hladově, doslova žerou z ruky, tak prosím zhodnoťte, jestli je to hodně nebo málo.
Je dobře, že šneci do akvárka patří, vysvětlím to manželovi, má šnekofobii.
Ad rájovci: ty už do akvárka nechci...
Ad past na šneky: nechtělo se mi za ni dávat 300 Kč, vyrobila jsem si ji z filmovky, do které jsem nebozízkem udělala dírky právě o velikosti šneka. To taky funguje, ale ten kořen láká šneky více. Ale zkusím dát dovnitř místo krmiva tu okurku. Budu experimentovat a dám vědět.
Díky za rady

Vai | 12. listopadu 2006, 21:54:56
{3712} - Co to je vlastně za šneky? Jdou určit podle popisů zde na stránce bezobratlí, příp. podle těchto fotek z webu Applesnail.net:
- levatka Zdroj: http://www.applesnail.net/content/photographs/non-apple/physa_acuta_top.jpg
- okružák Zdroj: http://www.applesnail.net/content/photographs/non-apple/planorbis_spec_1.jpg
- piskořka Zdroj: http://www.applesnail.net/content/photographs/non-apple/melanoides_tuberculata.jpg

Mimo okurek se plži dobře slézají i na listy salátu, přelité vroucí vodou - list změkne a klesne pak ke dnu. Pokud plži \"nejdou\" na zeleninu, budou nejspíš navyklí na umělé krmivo. Nepřekrmujete ryby? První dva druhy plžů z ryb likvidují mimo obtížně sehnatelné mřenky, také rájovci, čichavci šedí, i třeba skaláry. Ale, rybky musí být nepřekrmované, až vyhladovělé. Nakladená vajíčka na listech pak mohou požírat krunýřovci. Plži se přemnožují obecně nejvíce tehdy, pokud mají dostatek potravy - hlavně zbytků krmení. Pokud ryby nepřekrmujeme, plži výše uvedených drobných druhů se mohou stát i vítanými pomocníky v boji proti řasám. Piskořky žijící ve dně pak také kypří dno a zpracovávají v něm zapadlé rybí výkaly. Dle mě tito drobní plži do fungujíciho akvária bezesporu patří a pokud se přemnoží, není chyba v nich, ale někde jinde. Např. mně se přemnožily piskořky díky tomu, že bylo dostatek zbytků krmení po krunýřovcích (plátky okurek, tablety na dno). Pro jejich redukci, mimo pracného ručního vybírání, mi výborně pomohla tzv. past na šneky. Dovnitř se vloží tabletové krmivo či jiná lákavá pochoutka, plži se na ni slezou a ven se už nedostanou. Vkládá se do akvária večer, za tmy, aby to příliš nelákalo ryby, které se mohou dovnitř také dostat. I tak mi opakovaně dovnitř lezli krunýřovci. Pozor - uvnitř chycená rybka může i uhynout (vlastní zkušenosti 326), proto je lepší past kontrolovat a nenechávat v akváriu přes celou noc, 2-3 hodiny stačí a plžů je uvnitř plno. Na piskořky je to velmi účinné, na jiné drobné druhy plžů nevím, těch mám nedostatek 325. Lepší varianta pasti na plže je tato: http://www.akvarko.cz/obrazek.php?pict=../akvariadenik/d775, má i jakési zábrany proti vniknutí ryb.

{2856} Klidně pište...301
Vai

Vladi | 12. listopadu 2006, 20:43:11
Pro Vali:
To je zvláštní, moje tchýně to s okurkou zkoušela zrovna včera a musela ji vyndávat po půl hodinách - víc šneků by se na ni prý nevešlo. Ale vyčetla jsem, že šneky likviduje mřenka trpasličí, která je v dospělosti velká pouze 8 cm, takže by neonky baštit neměla 325. Ale záleží na počtu ryb ve Vašem akva - je to hejnová ryba, tak aby se nepřerybnilo.
Omlouvám se panu Vajbarovi, že mu lezu do zelí, ač jsem vlastně začátečník 301.

Vali | 12. listopadu 2006, 16:26:48
Pro Vladi:
tak to bylo první, co jsem vyzkoušela, vytáhla jem celkem 4 ks šneků. Více šneků lapnu na kořen. Na něj lezou v houfech, když ho vyndám z akva a umeji, tak mají šneci ztrátu i v desítkách ks. Na stovky se dají počítat při odkalení dna v akva. Ale to kvůli kytkám nemůžu udělat všude. A už to vypadalo nadějně, že vítězím, a šup! Nová várka prťat leze po skle. Prý je výborná mřenka, ta se jimi živí, ale připadá mi veliká - aby mi nejdříve zlikvidovala šneky a pak se třeba nepustila do neonek :-)

Vladi | 11. listopadu 2006, 14:17:58
Pro Vali:
Slyšela jsem, že nejlepší je použít plátek okurky - večer vložit do akvária a ráno vytáhnout obalenou šneky. Dle potřeby opakovat. Zatím jsem to nemusela použít, ale věřím, že to funguje.