Vali | 13. listopadu 2006, 11:27:04
pro Vai: jednoznačně jsou to okružáci + 2 ks levatek. Aha, překrmení, to je možné. Snížím dávky. V So nekrmím, jinak 2x denně, cca 1/3 zarovnané čajové lžičky granulí či špetku Tetraminu. Mám 22 neonek, 2 pancéřníčky, 2 zeleninožrouty otocinkly. Ryby neustále vypadají velice hladově, doslova žerou z ruky, tak prosím zhodnoťte, jestli je to hodně nebo málo.
Je dobře, že šneci do akvárka patří, vysvětlím to manželovi, má šnekofobii.
Ad rájovci: ty už do akvárka nechci...
Ad past na šneky: nechtělo se mi za ni dávat 300 Kč, vyrobila jsem si ji z filmovky, do které jsem nebozízkem udělala dírky právě o velikosti šneka. To taky funguje, ale ten kořen láká šneky více. Ale zkusím dát dovnitř místo krmiva tu okurku. Budu experimentovat a dám vědět.
Díky za rady

Vai | 12. listopadu 2006, 21:54:56
{3712} - Co to je vlastně za šneky? Jdou určit podle popisů zde na stránce bezobratlí, příp. podle těchto fotek z webu Applesnail.net:
- levatka Zdroj: http://www.applesnail.net/content/photographs/non-apple/physa_acuta_top.jpg
- okružák Zdroj: http://www.applesnail.net/content/photographs/non-apple/planorbis_spec_1.jpg
- piskořka Zdroj: http://www.applesnail.net/content/photographs/non-apple/melanoides_tuberculata.jpg

Mimo okurek se plži dobře slézají i na listy salátu, přelité vroucí vodou - list změkne a klesne pak ke dnu. Pokud plži \"nejdou\" na zeleninu, budou nejspíš navyklí na umělé krmivo. Nepřekrmujete ryby? První dva druhy plžů z ryb likvidují mimo obtížně sehnatelné mřenky, také rájovci, čichavci šedí, i třeba skaláry. Ale, rybky musí být nepřekrmované, až vyhladovělé. Nakladená vajíčka na listech pak mohou požírat krunýřovci. Plži se přemnožují obecně nejvíce tehdy, pokud mají dostatek potravy - hlavně zbytků krmení. Pokud ryby nepřekrmujeme, plži výše uvedených drobných druhů se mohou stát i vítanými pomocníky v boji proti řasám. Piskořky žijící ve dně pak také kypří dno a zpracovávají v něm zapadlé rybí výkaly. Dle mě tito drobní plži do fungujíciho akvária bezesporu patří a pokud se přemnoží, není chyba v nich, ale někde jinde. Např. mně se přemnožily piskořky díky tomu, že bylo dostatek zbytků krmení po krunýřovcích (plátky okurek, tablety na dno). Pro jejich redukci, mimo pracného ručního vybírání, mi výborně pomohla tzv. past na šneky. Dovnitř se vloží tabletové krmivo či jiná lákavá pochoutka, plži se na ni slezou a ven se už nedostanou. Vkládá se do akvária večer, za tmy, aby to příliš nelákalo ryby, které se mohou dovnitř také dostat. I tak mi opakovaně dovnitř lezli krunýřovci. Pozor - uvnitř chycená rybka může i uhynout (vlastní zkušenosti 326), proto je lepší past kontrolovat a nenechávat v akváriu přes celou noc, 2-3 hodiny stačí a plžů je uvnitř plno. Na piskořky je to velmi účinné, na jiné drobné druhy plžů nevím, těch mám nedostatek 325. Lepší varianta pasti na plže je tato: http://www.akvarko.cz/obrazek.php?pict=../akvariadenik/d775, má i jakési zábrany proti vniknutí ryb.

{2856} Klidně pište...301
Vai

Vladi | 12. listopadu 2006, 20:43:11
Pro Vali:
To je zvláštní, moje tchýně to s okurkou zkoušela zrovna včera a musela ji vyndávat po půl hodinách - víc šneků by se na ni prý nevešlo. Ale vyčetla jsem, že šneky likviduje mřenka trpasličí, která je v dospělosti velká pouze 8 cm, takže by neonky baštit neměla 325. Ale záleží na počtu ryb ve Vašem akva - je to hejnová ryba, tak aby se nepřerybnilo.
Omlouvám se panu Vajbarovi, že mu lezu do zelí, ač jsem vlastně začátečník 301.

Vali | 12. listopadu 2006, 16:26:48
Pro Vladi:
tak to bylo první, co jsem vyzkoušela, vytáhla jem celkem 4 ks šneků. Více šneků lapnu na kořen. Na něj lezou v houfech, když ho vyndám z akva a umeji, tak mají šneci ztrátu i v desítkách ks. Na stovky se dají počítat při odkalení dna v akva. Ale to kvůli kytkám nemůžu udělat všude. A už to vypadalo nadějně, že vítězím, a šup! Nová várka prťat leze po skle. Prý je výborná mřenka, ta se jimi živí, ale připadá mi veliká - aby mi nejdříve zlikvidovala šneky a pak se třeba nepustila do neonek :-)

Vladi | 11. listopadu 2006, 14:17:58
Pro Vali:
Slyšela jsem, že nejlepší je použít plátek okurky - večer vložit do akvária a ráno vytáhnout obalenou šneky. Dle potřeby opakovat. Zatím jsem to nemusela použít, ale věřím, že to funguje.

Vali | 10. listopadu 2006, 09:53:33
A může mi někdo poradit, co s invazí šneků? Přinesla jsem si je s jakousi rostlinkou a za 6 týdnů je z akvárka šnekárium. Nechci použít chemii a kupovat mřenku se mi taky nechce...

Vai | 10. listopadu 2006, 08:02:39
Daniela - Tak tohle jsem opravdu ještě neslyšel, aby nastaly problémy s invazí jávského mechu. 322 Je to opravdu jávský mech? Není to náhodou nějaká řasa? Pokud je to skutečně mech, pak pomůže jedině důkládné ruční vybrání, příp. odlovení jedn. kousků např. síťkou.
Vai

Vladi | 9. listopadu 2006, 21:44:49
Moc Vám děkuji za útěchu a za pochopení. Doufám, že se s tímto budu setkávat co nejméně často - přece jen jsou to živí tvorečkové a já jejich pořízením za ně beru jakousi zodpovědnost...

Daniela | 9. listopadu 2006, 21:43:10
Dobrý den,stránky jsou moc pěkné a obsáhlé,snad by mi tady někdo mohl poradit jak se zbavit jávského mechu.Chemii nebo nějaké rybky co ho požírají? poraďte děkuji E adresa: DRAG.1@seznam.cz

Vai | 9. listopadu 2006, 21:18:30
Nic si z toho nedělejte, občas se to stane, i když podmínky budou sebelepší, rybka navenek bez příznaků, přesto čas od času nějaká, nejenom nově zakoupená, rybka může uhynout a akvarista s tím nic nenadělá...
Zatím bych žádnou další rybku nedokupoval a pokud se žádný problém neobjeví, 14 dnů by mělo stačit.
Vai

Vladi | 9. listopadu 2006, 20:29:00
Dobrý večer. Tak už to má chudáček čichaveček za sebou. Nějak se z toho nemůžu vzpamatovat, je to moje první uhynulá rybka a já jsem nevěděla, jak jí pomoci 306. Na pohled vypadal úplně normálně. Stres - nevím, začal se stranit ostatních až po třech dnech, prochladnutí - v pátek jsem vezla 22 rybek (5 čichavečků, 2 SAE a 15 neonek), byly ve dvou pytlíkách zabalené v dece a v batohu a všechny ostatní jsou v pohodě.
Dala jsem na Vaši dřívější radu koupit 5 čichavců perleťových - mám teď jednoho dokoupit, dokud jsou mladí nebo nechat jen 4? A ty ostatní mám raději nechat v karanténě déle než 2 týdny?

Vai | 9. listopadu 2006, 19:01:24
Bohužel, v tomto případě nelze nejspíše dělat nic jiného, než pouze vyčkat, jak se vše posléze vyvine. Nějaké preventivní podávání možných léčiv (i soli) taktéž nic neřeší. Co vše rybce je či není, se můžeme jen domnívat a spekulovat o tom. Mezi nejpravděpodobnější příčiny a vlivy může patřit např. stres ze změny prostředí, přelovování, transportu, možné je i poškození plynového měchýře, prochladnutí apod. Rybku bych jen pozoroval, jak se její stav bude vyvíjet. Je možné, že se už nezlepší a rybka i uhyne.
Vai

Vladi | 9. listopadu 2006, 13:47:35
Dobrý den, potřebovala bych poradit. V pátek jsem koupila 5 čichavečků perleťových a 2 SAE a zatím jsou v karanténě, která má 25 litrů. Jeden čichavec se začal v neděli stranit ostatních, byl stále u hladiny a skoro se nehýbal. V pondělí jsem zkusila vyměnit část vody, na chvíli to pomohlo. Včera byl celý den v koutě u hladiny. Přidala jsem preventivně sůl (necelou lžíci) a zvýšila vzduchování, aby se pod krytem drželo víc čerstvého vzduchu. Dnes dopoledne byl ještě u hladiny, ale teď už asi hodinu \"stojí\" u dna a jakoby zrychleně dýchá. Žádné jiné příznaky nemoci jsem nenašla. Ostatní ryby jsou v pohodě, parametry vody také, teplota 25 stupňů. Nevíte, jak bych mu mohla pomoci? Předem moc děkuji.
Tak to vypadá, že má něco s koordinací pohybu - když vyplave nadechnout se, při cestě dolů se téměř převrátí na bok a má problémy se vrátit do normální polohy. Jinak odpočívá, kde se může o něco opřít - dno, kořen, kámen.

Vai | 7. listopadu 2006, 21:09:47
Ne, šupiny nedorůstají.
Vai

em-de | 7. listopadu 2006, 18:05:33
no už jsem parmičku přistihla, jak nekompromisně brání své území, ale osatní ryby nechává na pokoji, zajímavé... Nechce se mi je dávat pryč, protože je v dohlednu velká nádrž (jen otázka času a peněz). A mohou šupiny dorůstat?

Vai | 6. listopadu 2006, 21:27:16
Paolo - Základní tvarové standardy pavích oček lze nalézt např. na tomto webu a barevných forem existuje nepřeberné množství jdoucí do stovek.

{2020} - Obávám se, že 60-ti litrové akvárium je příliš malé, jednak pro závojnatku a hlavně také pro parmičku červenoploutvou. Na ni jedinou také padá největší podezření, tato parmička se hodí pouze pro velké nádrže. Další možností je poranění se rybky o dekorace (kořen, kámen apod.).
Vai

Paolo | 6. listopadu 2006, 14:19:55
Chovám paví očka černé kobry.Jaké jsou prosim dalsi formy techto rybek??

em-de | 6. listopadu 2006, 13:22:38
Dobrý den,
po delší době jsem tady zase s problémem. V 60l akva mám závojnatku spolu s menšími rybkami (živorodky ostrotlamé, parmička červenoploutvá, tetry neonové a ancistrus). Asi po měsíci závojnatce chybí v takových mapkách šupiny. Jde o nemoc nebo jí takto mohou okousat jiné (o dost menší) rybky? Ploutve má přitom v pořádku. Nevím, které ryby jí tam mohou ubližovat, nic jsem nezpozorovala... ne že by tam nebylo živo :)
Moc moc děkuji Martina

Vali | 6. listopadu 2006, 10:36:36
Dobrý den,
chci reagovat na debatu o Otocinclus affinis, kolik jich dát do 25 l akva. Sama jsem si koupila 2 ks ve Sklorexu do 90 l akvária a zelenou řasu zlikvidovali během měsíce tak důkladně, že jim teď nechávám vždy jednu boční stěnu akvária řasou porostlou, neb mám pocit, že mají hlad. Zeleninu jako ancistrusi mi moc žrát nechtějí, a tak o koupi dalších těchto nádherých rybek zatím neuvažuji.

ISI | 6. listopadu 2006, 09:37:08
No,jesli jo,já na ní nenarazila 306.Jak tak koukám na obrázek Sklorexu,tak to je teda Sci- fi-proti tomu co jsem viděla.O Mělníku jsem slyšela a taky se tam chystám.V každém případě dám vedět,jak jsem pořídila320

Vai | 4. listopadu 2006, 19:43:23
Isi - Je to smutné, že by v Praze snad nebyla alespoň jedna prodejna svou úrovní se jen tochu blížící např. brněnskému Sklo-Rexu? Pokud opravdu ne, tak nezbývá nic jiného než vydat se z Prahy do Mělníku. Sám jsem nucen také jezdit za kvalitou podobně daleko. 301

{2856} - Tak pokud by to byla sólo nádrž jen pro tyhle drobné krunýřovce, max 5 ks by mohlo stačit.
Vai

Isi | 4. listopadu 2006, 15:52:37
Pro Vladi:
No,ono mi zas tak nejde o to,kde a kolik ty rybky stojí,jen o to ,jestli jsou zdravé325.Ono se přece může stát,že nemocné ryby koupím i jinde-je to otázka štěstí...všude se něco najde
Já jsem v Brně v Hornbachu nikdy nebyla, ale u nás v Praze jsem žádné ,,mrtvolky,,neviděla.Když jsem se ale byla podívat v jiných a tkzv. specializovaných prodejnách,,tak mě teda nijak nenadchli ,nemluvím o cenách,ale o přístupu a o tom,že v jedné prodejně měly dokonce rybky plíseň!!Odpověď na mojí otázku-cože to tam mají byla TO NIC NENí-.Většinu rybek o které jsem měla zájem mají pouze na objednávku-což se mi při dnešním počasí nezdá zrovna to pravé kakaové a jezdit po celém městě od čerta k ďáblu abych zjistila že je to všude stejné už se mi taky nechce.Málem jsem padla a výsledek ?Nemám ani plutvičku.Je mi jasné,že nelepší způsob jak rybky sehnat je koupit je přímo v odchovně,ale nemám na žádnou tip326

Vladi | 4. listopadu 2006, 09:28:54
Ta pětadvacítka byla tzv. rozjížděcí nádrž - než jsme mohli zprovoznit dvoustovku, měli jsme v ní Mollušky (z původních 3 jich za necelé 2 měsíce je 37) a Ancíky. Ti už jsou ve dvoustovce a v malém si teď od včerejška \"užívají\" karanténu čichavečci perleťáčci a SAE. Takže zatím tam stále mám něco na řasy. Až skončí karanténa, chtěli bychom toto akvárko využívat jako případnou odchovnu a tudíž bych tam chtěla na stálo nějakého malého řasočističe. Krevetky mne nějak nezaujaly, ale třeba jim časem \"přijdu na chuť\"325. Proto jsem se ptala na \"Otíky\" - nic jiného malého jsem zatím nenašla.

Vai | 3. listopadu 2006, 22:14:16
K těm krunýřovcům Otocinclus affinis - ta předchozí mnou uvedená informace, že je nechtějí či neberou, je už nějaký ten pátek stará, takže zřejmě změnili názor nebo reagují na poptávku. Na dotaz, jakého jsou původu, by při své reputaci měli znát odpověď, ale troufnu si sám tipnout, že to nejspíše bude import. Občas bývají u některých druhů ryb ceny dovozů dokonce i nižší než u případných akvarijních odchovů.
A kolik jich do 25 litrů? Hmm, 3-4 ks? Ale nevím, jaké je tam plánované další osazenstvo, osobně bych raději volil chov ve větší nádrži - viz odkaz na stránky Catfisch - tedy kolem 50 litrů.
Vai

Vladi | 3. listopadu 2006, 20:22:15
Pro Isi :
Dnes jsem byla v Brně v Hornbachu - výjimečně jsem tam viděla pouze 2 mrtvolky, ale přesto bych tam ryby nikdy nekoupila. Věcí okolo jsme tam už nakoupili dost, i rostlinky, ale \"nejsem tak bohatá, abych si kupovala levné ryby\". Ale mile mne překvapila obsluha - mladík, který opravdu ví, o čem mluví (co se týče akvaristiky).

Vladi | 3. listopadu 2006, 20:14:28
Dobrý večer.
Dnes jsem byla ve Sklo-Rexu kupovat rybičky (mimo jiné jsem tam koupila i SAE) a měli tam krunýřovce Otocinclus affinis. Dokonce dávali někomu vybrat proti řase mezi \"Otíkem\" a SAE s tím, že parmička siamská žere řasy pouze, když roste a \"Otík\" i v dospělosti. Psal jste, že už importy neberou - myslíte, že to je už \"český chov\"? Nějak jsem se zapomněla zeptat, měli tam dost frmol. Taky se mi cena 39,-Kč zdá na import dost nízká.
A kdyžtak - kolik jich můžu dát do 25 litrů?

Vai | 3. listopadu 2006, 08:14:52
Isi
Z vlastních zkušeností (záporných) bohužel tento obchod doporučit nemůžu. A jenom vodou to nebude. Možná v některém jiném může skutečně akvarista narazit na bezproblémové ryby, takže to může být výjimka potvrzující pravidlo.325 Avšak stejně tak také existují akvaristiky, kde je situace ještě mnohem horší... 326

chose
V první řadě je nádrž o velikosti pouhých 80 litrů pro dospělé krunýřovce rodu Ancistrus velmi malá. Z uváděného strohého popisu lze skutečnou příčinu úhynu pouze tipnout, takže to odhaduji na otravu dusíkatými zplodinami (amoniak NH3, dusitany NO2). Na e-mail posílám \"návod\", jak by měl kompletní dotaz na posouzení příčin úhynu ryb a jejich nemocí vypadat.
Vai

chose | 2. listopadu 2006, 15:10:24
potřeboval bych poradit s Ancistrusama zda někdo nevite o podrobnych vlastonostech prostě podrobny popis aj. chtěl bych je rozmnožovat už sa mi to podařílo . ale par ancistrusu mi zdechl na něco a nevím co někteří řikaji na střevní parazity mladí ancistrusy sem viděl např. rozežrane hřbetní ploutve a mivaji na sobe škarede fleky to byva žepry když sa ancistrusy perou. dřiv byli pestře zbarvení a potom mi začali zdychat mladí když zdechlibyli silně vyhublí krmení dostavali. a měli prostě roztažene všechny ploutve jako by měli před smri křeče neví te někdo něco o tom jak sa proti tomu branit aby bylo ancistrusum v akvariu co nejlepe.mam akvarko 80 L.prosim vas poradte mi
pokud mi kdo koliv poradí budu strašně rad a předem děkuji tady je muj mejl bochezajan@seznam.cz

Isi | 2. listopadu 2006, 10:52:14
Zdravím304
ještě takový kontrolní chroust-jaký máte názor na kupování rybek v Hornbachu?Svoje první jsem tam kupovala,byly super,pak jsem koupila další,taky v Hornbachu ale v jiném než předtím.Polovina z nich pošla aniž by jevila nějaké viditelné známky otravy nebo infekce.Já si myslím,že se jim prostě ,,nelíbila,,voda.Druhý Hornbach ,,jede,, na jinou přehradu.Setkala jsem se ale s názorem-RYBY Z HORNBACHU??NIKDY!Tak co vy na to320

Vai | 1. listopadu 2006, 17:39:26
Čím teplejší voda, tím je růst rychlejší, optimum však stačí zpravidla mezi 22-24°C. Udržovat nízký obsah dusíkatých látek (pravidelná výměna vody, odkalování), pH vody by nemělo klesat do kyselých hodnot < 7,0. Krmit 2-3x denně, avšak nepřekrmovat, postačí sice i jen umělé krmivo, ale živá (nauplie artemií) či mražená (buchanky-cyclops) potrava je rozhodně vhodnější, důležitý je i obsah rostlinného krmiva (řasy spirulina apod. obsažené v některých kvalitních umělých krmivech).
Vai