Vai | 15. září 2006, 20:44:18
Takže podle popisu i fotek tento způsob filtrace bude působit jako tzv. skrápěcí filtr a s tímto bohužel praktické zkušenosti nemám. Takže beru prozatím zpět mé tvrzení o vyplnění 2 komor biomolitanem (to by bylo vhodné pro klasický průtočný filtr). Takto mám totiž pochyby o tom, aby při těsném vyplnění komory biomolitanem, nedocházelo k ucpání, snížení průtoku, přetečení, snížení účinnosti atd., a také nevím, jak se bude chovat filtrační vata - hlavně její zanášení a frekvence výměny za novou. Je nutné to vyzkoušet v praxi, příp. zadat konkrétní dotaz do některé z akvaristických diskuzí - snad někdo vlastní uvedený komplet a má s tím praktické zkušenosti. Pokud se vám kvalifikované odpovědi nedostane - prostřední, dle fotek zřejmě nejmenší, komoru vyplňte natěsno biomolitanem např. střední hrubosti a po vyzkoušení či následném \"zaběhnutí\" akvária (min 2 měsíce) uvidíte, jak se to bude jevit v provozu. Mám na mysli zanášení, průtok, množství \"vyprodukovaného\" kalu v každé komoře, filtr. náplň nesmí zčernat (nedostatek kyslíku) apod. Pokud se to neosvědčí, další variantou jsou \"plastoví ježci\", příp. opět keramika, či nejlevnější varianta, ale stejně účinná - středně hrubý křemičitý štěrk.
Osobně by mě také zajímalo, jak to bude v provozu hlučné?
Pořád kroutím hlavou nad tou cenou 319 - zřejmě daň za zaoblené jednolité čelní sklo + boky, plastnový rámeček, filtr v krytu...no aspoň, že je to lepené. Měl jsem obavy, aby to nebyl typ starých rámových nádrží.
P.S. Klidně se přihlaste na ne-e.net, pak lze opravovat vlastní příspěvky i zpětně.
Vai

Tom+Vladi | 15. září 2006, 18:10:30
Akvárium je složeno ze 3 skel, dno a zadní sklo je s předním ohýbaným slepeno silikonem, který je krytý plastovým rámečkem (na silikonu nešetřili). U filtru je každá ze tří komor samostatně vyjímatelná, z jedné strany je vstup (nasávání vody) do dešťovnice, skrz kterou voda 32mi dírkami protéká zároveň do všech komor (ty jsou nižší než okolní kryt) a dále pokračuje z komor do výstupu, který je na konci do stran rozšířen a shora zúžen, aby proud nebyl tak silný. V každé komoře je filtrační vata, v krajních navíc keramické kroužky a v prostřední aktivní uhlí. V komorách jsou otvory dole a neleží úplně na dně krytu, takze voda asi poteče spodem. Naším úmyslem bylo vyměnit aktivní uhlí za biomolitan, vy píšete nechat keramické kroužky jen v jedné komoře, tak co do té třetí a jak to uspořádat, aby to fungovalo tak jak má?

Vai | 15. září 2006, 17:22:00
Zajímalo by mě, jak je tedy samotné akvárium uvnitř toho plastového rámečku vloženo a z kolika je vůbec skel? Čelní sklo se zaoblenými rohy je vidět, že je ohýbané, ale jestli je zadní sklo a dno s tímto slepené silikonem nejde podle fotek poznat.
Filtrovat pouze přes keramické válečky je opět bohužel zbytečné či nepříliš vhodné. Mnohem lepším filtračním materiálem je modrá polyuretanová pěna (nabízená pod názvy tzv. biomolitan, bioakvacit, filtren apod.) Opět, jako u zářivek, doporučuji vyměnit, příp. ponechat jen v 1 komoře. Také mi není jasné, jak bude voda ve filtru protékat jednotlivými komorami? Jestli postupně každou komorou (z jedné strany vstup a na konci výstup) nebo je každá komora jen samostatně skrápěná kapající vodou zhora dolů - viz foto z nějakých tureckých stránek: http://forum.donanimhaber.com/m_9260501/tm.htm
Vai

Tom+Vladi | 15. září 2006, 17:02:21
Opravdu je tohle fotka uvedeného kompletu a když jsme ho viděli v obchodě, moc se nám (jako laikům) líbil hlavně kvůli té filtraci. Samozřejmě teď už mimo jiné i z Vašich stránek víme, že aktivní uhlí si máme nechat do zásoby a použít pouze pro odstranění chemie z vody po léčbě ryb (doufám, že jsme to pochopili správně) a pak vyhodit, ale keramické kroužky jsou snad v pořádku. Jinak \"rám\" není hliník - to je jen stříbrné provedení, je to plast, který my máme černý. Cena byla bohužel ještě vyšší, než uvádíte, chvíli jsme váhali (počítali jsme s cenou z letáku), ale odhodlání být akvaristou zvítězilo. Od akvaristiky nás to rozhodně neodradí, takže se předem omlouváme, že se podle Vašeho názoru (že s tím budou ještě problémy) budeme tímto způsobem stýkat častěji. Takže doufáme, že to od akvaristiky ( nebo spíš od rad začínajícím akvaristům) neodradí spíš Vás. Jste totiž asi jediný, kdo takhle rychle, pohotově a odborně reaguje na jakýkoliv dotaz. Díky moc za to!

Vai | 15. září 2006, 16:41:22
Škoda, že jste se neozvali dříve, rozhodně bych vám koupi tohoto kompletu (Atman AR-980) nedoporučil a to nejen kvůli osvětlení! Odkaz není webem výrobce, nýbrž pouhého dovozce a původ hledejte v Číně. Bohužel \"značka\" Atman není zrovna příliš proslulá kvalitou.
Zdroj: http://www.zoosmid.com/catalog/images/medium/zbozi/AR-980_MED.jpg
Pokud je tohle fotka uvedeného kompletu, tak za cenu tohoto zázraku uvádněnou v internetových obchodech (9988-10387) lze pořídit mnohem kvalitněji sestavený komplet. Nezbývá mi než doufat, že vás to od akvaristiky neodradí, ale bohužel mám obavy, že problémy s tímto ještě budou - nejen osvětlení, ale i filtrace či samotné provedení (sklo+rám z hliníku?).
Vai

Tom+Vladi | 15. září 2006, 11:34:16
Výrobce všech tří zářivek je Atman, 2 fialové TRI-POWER LIGHT 30W, 15000K (délka 895mm), 1 bílá SUPER LIGHT 25W, 10000K (délka 743mm). Před chvílí jsme mluvili s prodejcem v akvaristice, kde nám komplet objednávali a on nám řekl: \"Buďte rádi, že tam máte 2 fialový, ty jsou dražší!\". Když jsme i pak trvali na výměně, řekl, že pokud je to v prospektu naopak, neměl by to být problém - v úterý dojede dealer a ve středu si máme zavolat, jak to dopadlo. Ještěže zatím stále čekáme na stolek od truhláře, jinak bychom už asi dost \"pěnili\" - přece jen bychom chtěli mít svůj koutek přírody doma co nejdřív a ne se jen dívat na velkou krabici v obýváku.
Jinak odkaz na výrobce Atman: http://www.jkanimals.cz

Vai | 15. září 2006, 09:44:41
Bohužel výrobci kompletů problematice osvětlování akvárií nerozumí...326 Pokud chcete, aby v akváriu prosperovali rostliny, je nutné všechny 3 zářivky vyměnit, bez ohledu na to, jak vám (ne)uznají reklamaci. Příp. bych zkusil vyjednat nějakou slevu 310 a všechny 3 trubice jim tam nechat. Jen tak pro zajímavost, zkuste napsat vše, co je uvedeno na zářivkách - výrobce, typ, označení, kódy apod.
O světlení pro akvária:
- obecně zde: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#osvetleni
- podrobně: http://planta.aquariana.cz/osv_rostl.htm
Vai

Tom+Vladi | 14. září 2006, 20:43:24
Mockrát děkujeme za odpověď, mysleli jsme si, že fialové světlo nebude to pravé ořechové. Budeme to reklamovat, protože správně tam mají být 2 trubice bílé ( 30W, 10000K, 895mm) a 1 trubice fialová (25W, 15000K, 743mm). Rozměry akvária jsou 100x50x47cm (š,v,h), výrobce udává 235l, ale vzhledem k tomu, že akvárko má přední sklo mírně vypouklé a těch 47cm je v prostředku, raději udáváme cca 200l. Ty bílé zářivky, které tam mají správně od výrobce být, jsou také nevhodné? Jestli ano, tak prosím z jakého důvodu a proč je tedy dávají do akvarijních kompletů? Řeklo by se, že komplety vyrábí někdo, kdo tomu aspoň trošku rozumí. Předem díky za odpověď.

Vai | 14. září 2006, 17:44:37
Tom+Vladi - Bohužel zářivky svítící \"fialově\" jsou pro osvětlování rostlin naprosto nevhodné. Žádnou z uvedených 3 zářivek nedoporučuji, nahraďte je kvalitními trubicemi - OSRAM, PHILIPS, GE, NARVA. Bohužel v této délce (podle popisu zřejmě 90cm - 30W) je výběr značně omezený, pokud se vám je podaří sehnat, použijte pouze zářivky s bílým světlem, např. 2 trubice teple bílého odstínu (2700-3000 K) a 1 bílou (3000-5000 K) či studenou bílou (5000-7000 K) nebo naopak.
Pro nádrž o obsahu 200 litrů (nevím rozměry) by měli 3 trubice 30W bohatě stačit. Ze začátku, než se rostliny uchytí, nechte svítit jenom 2 zářivky, později podle růstu, náročnosti a množství pěstovaných rostlin lze zapojit všechny tři.
Vai

wunti | 14. září 2006, 07:31:46
Vai : Jj hledal jsi dobre - tohle je zaklad pod akva - radsi jsem to jistil bytelne jiz od piky :-) clovek nikdy nevi...

Tom+Vladi | 13. září 2006, 19:44:05
Dobrý den,
Chtěli bychom znát Váš názor na akvárium osvícené fialovým světlem. Abyste tomu rozumněl, došel nám objednaný komplet Atman AR-980 a po vybalení a zkoušce zářivek jsme zjistili, že 2 trubice (30W, 15000K) svítí fialově a 1 trubice (25W, 10000K) svítí bíle. Podle prospektu to má být přesně obráceně, tj. 2 trubice bílé a 1 fialová. Neonky budou v takovém osvětlení opravdu zářit, ale jaký by to mělo vliv na růst rostlin a na ryby vůbec? máme to tak nechat nebo vyměnit? Předem Vám děkujeme za Vaši odpověď.

Ještě musíme dodat, že je to akvárium o objemu cca 200 litrů.

Vai | 13. září 2006, 16:50:54
{2786} Ahoj, tak 600 litrů, to může být zajímavé...
Tohle jsou základy?
Zdroj: http://akvawunti.wz.cz/new/obrazky/414m.jpg
http://akvawunti.wz.cz/new/obrazky/414.jpg
Vai

wunti | 13. září 2006, 14:01:31
Zdravim...koukam Martine, ze stale neco vylepsujes - super jen tak dal... ja jeste par mesicu a budu te tu otravovat s otazkama k te me planovane sestistovce :-) at se dari hoj m.

stanley_s | 11. září 2006, 21:37:56
Vai - Asi mate pravdu, necham to zatial na linearnych ziarivkach. Ale to 12l akva vyskusam, len pre zaujimavost, ako zareaguju rastliny.

Vai | 11. září 2006, 16:48:08
Nízká teplota může, ale i nemusí být problémem. Záleží, jaké jsou ostatní druhy ryb v nádrži, ale zvýšil bych teplotu aspoň na 23°C. I když u některých druhů tropických ryb se uvádí, že snesou min. teploty od 18-20°C, tak přesto mohou být ryby zchoulostivěné od původního chovatele (distributora, dovozce), který je chová při podstatně vyšších teplotách.
Vai

tonny27 | 11. září 2006, 15:46:09
U té parmičky siamské se už zřejmě problém vyřešil už vypadá daleko líp, asi zřejmě tou solí atd. Sumeček se celkem nějak nezlepšuje ani nezhoršuje. To chce asi víc času. Jinak teplota v nádrži je cxelkem nízko, kolem asi 21 stupňů a v tom bude zřejmě asi můj problém s plísněmi, že ? Tonny

Vai | 11. září 2006, 09:48:32
{1354} - Dávkování Multimedikalu určitě nebude způsobem 3x denně nakapat - jako u nějakých kapek do nosu 301. Seriózní výrobci uvádí většinou u podobných přípravků po dodání první dávky přidat další po 2 dnech, ale jenom třetinu původní dávky, přitom nejdříve vyměnit třetinu vody v nádrži.
K popisovaným problémům u rybek - Není v nádrži nějaká ostrá dekorace, o kterou by se rybky mohli poranit? Příp. není příliš nízká teplota vody.
Tom+Vladi - Ta \"železitá\" voda a usazeniny zbarvené do oranžova mají příčinu v tom, že voda je tvrdá. Usazeniny jsou tzv. vodní kámen a zbarvení mu dodává nejspíše jen velmi nízký obsah železa, které se do vody v minimální míře dostane z vodovodního potrubí.

Vai | 11. září 2006, 09:25:53
stanley_s - Nechci Vám brát iluze, ale zkuste trochu před realizací začít počítat. Pokud pro 100 litrovou nádrž bohatě postačí osvětlení 2 lineárními zářivkami 18W, dosáhne se tak světelného výkonu v lumenech 2x 1350 = 2700 lm, při 36 W (při použití el.předřadníku 38W, u klasických tlumivek pak 46W - viz http://catalog.myosram.com). Abyste dosáhl stejného světelného výkonu v lumenech u LED-žárovek, při svítovosti 50 lm u jedné jich budete potřebovat 54 kusů ! Přitom 54x1,25W = 67,5 W!! Výhody ani úspory nenacházím žádné.
P.S. Životnost LED i Němci uvádí 50.000 hodin.
Vai

stanley_s | 10. září 2006, 21:23:02
Presnejsi popis osvetleni z LED diod najdete na stranke http://www.zweibrueder.com/. LED diody sa dlhe roky pouzivaju na roznych elektronickych zariadeniach a su to suciastky, ktore vzdy preziju akekolvek zariadenie. Skuste vybrat diody z 20-rocneho magnetofonu, som si isty, ze funguju ako nove.
Prekvapuje ma Vas nazor na \"made in china\". Co dnes nie je made in China? Odpoved je jednoducha, to, co je made in Korea, alebo Taiwan. Mimochodom, vyrobky, napr. made in Italy. Germany, France ..., su na rovnakej kvalitativnej urovni ako cinske, pretoze vo vyrobnych zavodoch v spominanych krajinach pracuju Moldavci, Rusi, Albanci, Rumuni ..., pripadne nevzdelani domaci za minimalnu mzdu.
Osvetlenie z LED diod bola len moja myslienka, ktoru urcite zrealizujem. Nebudem sa viac o nej rozpisovat, pretoze je tato stranka venovana predovsetkym akvaristike, ale aj tak dakujem za Vasu reakciu. S pozdravom Stanley_S.

tonny27 | 10. září 2006, 17:58:33
Jo a ještě jeden drobný dotaz : Máte prosím zkušenosti z využitím mnou popsaného Multimedikalu? Na návodu píšou využití 5 kapek na deset litrů, ale nepíšou jak často. Co si myslíte Vy? Někde jsem našel 3x denně 5kapek , ale mám strach abych to nepřehnal.326326326. Prosím poraďte Tonny

Tom+Vladi | 10. září 2006, 16:45:03
Děkuji za odpověď, bude to běžná společenská nádrž, do níž pro začátek dáme rychlerostoucí rostlinky (douška, růžkatec, mokřanka, šípatka, rohatec) a později snad i náročnější druhy, z ryb to budou hejnovité (tetry,danio,parmičky), skaláry, na dno krunýřovce (líbí se nám pecoltia vittata, ale nevíme, jestli je seženeme) a na \"hnojení\" několik živorodek. Doufám, že to nepřerybním, líbí se mi těch rybek nějak moc a většina jsou hejnovité. Jinak pojem \"železitá\" voda je asi to, že pokud nebudu často čistit vanu a umyvadlo, budou v místech průtoku vody oranžové a jde to dost špatně umýt.

tonny27 | 10. září 2006, 16:36:39
Ahojky,
děkuji za Vaši radu, na dotaz ohledně léčby plísní a použití běžné kuchyňské soli. Celkem to pomohlo a rybka se uzdravila a vypadá už celkem dobře. Bohužel mé trápení nekončí a bojuji stále dál. U Parmičky siamské se kolem pusy udělala zase jaká si plíseň či něco bílého a u sumečka nějaký vřed či něco podobného za druhou (malou) hřbetní plotví. Je to asi 2mm hluboké a 3-4mm dlouhé. Nasadil rybky jsem obě dal do karantény, zvedl teplotu na 25 stupňů, nasadil Vámi dříve jmenovanou sůl a Multimedikal. Máte nějaké nápady ? O co by se mohlo asi jednat? Udělal by jste něco jinak?
Díky moc Tonny

Vai | 10. září 2006, 13:45:34
stanley_s - Vyzkoušení takovéhoto osvětlení samozřejmě nechci nikomu nijak vymlouvat, ale zarazilo mě tvrzení: ...maju zivotnost az 100000 hodin pri zachovani rovnakej svietivosti... Pokud totiž zkusím \"vygooglovat\" odkazované žárovky, najde mi to jejich výrobce \"made in china\", přitom pokud jsem hledal dobře, údaje o jejich svítivosti nejsou k mání nikde a vyhledaná uváděná životnost je rázem už jen poloviční. Nespoléhal bych se při podobných experimentech pouze na reklamní tvrzení tuzemského dovozce, výsledek pak může být žalostný.

Vai | 10. září 2006, 13:30:47
Tom+Vladi - K tomu hnojivu - záleží jaké druhy rostlin chcete pěstovat a o jaký typ nádrže se má jednat. Pokud to bude akvárium rostlinné, tzv.\"holandské\", s velkým množstvím náročných rostlin a minimem ryb, je trvalé přihnojování určitě nevyhnutelné. Pokud se bude jednat o běžné společenské akvárium, o dostatečné \"hnojení\" se mohou postarat pouze ryby. Zpočátku může být přínosem i mírné přihnojování PMDD, rostlin však musí být dostatek, aby dodávané živiny nenastartovaly bujení řas. Hnojení do dna ve formě tablet je vhodné použít pouze pod druhy rostlin s mohutným kořenovým systémem (Echinodorus). Doporučuji však pouze opět do akvárií s malým počtem ryb a teprve tehdy, až nové rostliny dostatečně zakoření a začnou vytvářet nový kořenový systém (cca po 1 měsíci).
K zamýšlenému použití dešťové vody - pokud je vodovodní voda také měkká, nevidím žádný důvod k tomu, proč používat dešťovku. Také nevím, co značí pojem \"železitá\" vodovodní voda.
Vai

stanley_s | 10. září 2006, 11:38:58
Nie som odbornik na svetlo, pri stavbe vlastneho krytu s osvetlenim som hladal inspiraciu na webe. LED diodove ziarovky ma zaujali po nahodnom najdeni stranky http://www.ziarovky-led.sk/index.php?act=products.
Momentalne mam akva 106 l osvetlene dvomi linearnymi trubicami AquaGLO 20 a 25 W napajanymi z elektronickych predradnikov z uspornych ziariviek (vlastna vyroba).
Pripravujem zriadenie noveho akvaria 260 l (144x40x45 cm), ako osvetlenie budu 4 linearne ziarivky 18W napojene na dva elektronicke predradniky s teplym startom a ovladane digitalnymi spinacimi hodinami. Chcem to doplnit LED diodovou rampou na vecerne osvetlenie. Podobne rampy s dvanastimi vysokosvietivymi LED diodami som videl na nejakej polskej stranke. Z toho dovodu ma napadla myslienka zostavit cele osvetlenie z LED diod. Farby sa daju kupit rozne a pri dobre premyslenom zapojeni by to mohla byt skutocne dobra nahrada za dnes pouzivane osvetlenie akvarii. Je ale dost mozne, ze pri velkom pocte diod by spotreba energie bol rovnaka ako pri trubiciach a cena takeho osvetlenia by bola vacsia ako u trubic, ale na druhej strane diody maju zivotnost az 100000 hodin pri zachovani rovnakej svietivosti a minimalnej vyzarovanej teplote. Spociatku to skusim na malom 12 litrovom akvariu, aby som zistil, kolko je potreba diod a ako budu reagovat rastliny.

Tom+Vladi | 10. září 2006, 08:40:58
Dobrý den,
Vaše stránky se nám moc líbí, našli jsme zde spoustu užitečných rad a inspirací, ale tohle jsme nikde nevyčetli: Po 20 letech se vracíme k akvaristice, budeme zakládat nové akvárium (komplet od firmy ATMAN AR 980 - 235 l) a potřebovali bychom poradit, jestli je lepší dát pod nové rostlinky hnojivo (třeba tablety) nebo začít rovnou s PMDD a nebo ze začátku vůbec nehnojit? Používat budeme dešťovou vodu, při nedostatku odstátou měkkou železitou vodu z naší vodovodní sítě. Předem Vám děkujeme za Vaši odpověď.

rybar1 | 9. září 2006, 22:33:14
Dobrý den,
ve Vašich radách jsem našel odkaz na Akva Daho, proto musím upozornit na fakt, že pro ně není problém se vypořádat s žádostí o nabídku tak, že neodpoví. Viz můj hromadně odesílaný mail s textem \"Dobrý den, zařizuji akvárium s terčovci a sumečky. Mám zájem o rostliny, které vydrží teplotu cca 30° C...\" na který jsem odpověď od akva daho nedostal (od ostatních ano). Jinak díky za Vaše stránky a moji připomínku berte pouze jako info, \"zaplaťpánbu\" že ty stránky děláte.
_________________
Vai - Což o to, takto uvedená firma přijde na tržbách max o pár set korun, ale věřte tomu, že se najdou i zavedené firmy vyrábějící akvária, kryty, stolky, které na e-maily taktéž nijak nereagují a přitom se jedná možnost zakázky v řádech tisíců korun... Nebo slovutný časopis A-Ž, u nich mi připadá, že e-maily vůbec nečtou.

Vai | 8. září 2006, 18:44:22
O LED diodách, jako rovnocenné a ekonomičtější náhradě např. běžného osvětlení zářivkami, slyším poprvé. Pokrok v tomto směru určitě existuje a v blízké či daleké budoucnosti to nevylučuji. Pokud máte více informací včetně seriózních odkazů na zdroje - sem s nimy.
Vai

stanley_s | 8. září 2006, 11:46:14
Nestretli ste sa s osvetlením akvária LED diódami? Nemyslím nočné osvetlenie, ale ako náhradu za lineárne žiarivky. Led diódy sa vyrábajú v rôznych farbách, nehrejú, majú dlhú životnosť a malú spotrebu energie. Otázne je, ako by na to reagovali rastliny.

Vai | 31. srpna 2006, 16:25:49
little Tak to fakt nevím. Nezbývá než tvora/y nějak vyfotit příp. vyhledat podle obrázků bezobratlých na netu.
P.S.
Pro jejich \"vyhubení\" bych zkusil ryby zhruba týden nekrmit. \"Berušky\" o velikosti do 2 mm jim určitě poslouží jako chutná potrava. 301
Vai