Adam | 14. února 2013, 16:06:28
Ahoj všem, tak akvárko se mi dostalo do stavu, ve kterém ho chci mít, krásně zarostlé a osázené, a postupně přidávám další rybky. Před 2 dny jsem přidal čichavce medové. Jen tak mimochodem Kuko, fakt krásný rybičky. Díky za radu. Ale co na nich pozoruju je to, že mi začali tmavnout? A to nejen ploutve, ale celé tělo. Jsou čilé a bez problémů přijímají potravu. Čím by to mohlo být?
Někde jsem vyčetl informaci, že by se mohlo jednat o parazity, které mají v sobě a jen díky tomu, že jim v obchodě podávají preventivní léčivo, tak se projevy brzdí. Může to být pravda? A pokud ano, jak je léčit?
Moc díky

bilkovajarca | 14. února 2013, 14:20:07

bilkovajarca | 14. února 2013, 14:18:07
Kuko:
Uživatel Akvárko by ti měl poděkovat...
Ale já potřebuji radu,má akvárium 2 roky pořád stejné ryby,dekorace a rostliny,ale známí a rodina mi říkají,že bych měla změnit ryby...Mám 3 páry živorodek,2 páry skalárů a 3 rasbory klínové...
Které ryby by jsi my poradil(ale živorodky nedám!!)
Díky za každou radu...313

Kuko | 14. února 2013, 13:47:14
Ad: skalár
Potrebujú min. 150 - 200 litrov, veľký priestor na plávanie, ideálnejšie sú nádrže nad 300 litrov s vysokým stĺpcom vody - 60 - 70 cm vysoké nádrže. Pre odchov je vhodné mať v akváriu rastlinky s väčšími listami. Už som ich videl žiť aj v menšom akváriu ale tvárili sa urazene 324
325

Kuko | 14. února 2013, 13:13:00
Začiatky
Keď sa dôsledne dodržia určité jednoduché pravidlá - tak nenastanú problémy ani u začínajúcich akvaristov. Treba však zachovať pokoj a pripraviť si trpezlivosť čakať na pekný výsledok. Preto by som v prvom rade chcel dôrazne doporučiť prečítať si najprv veľmi dobre napísaný \"návod\" pre začiatočníkov (ak to ešte neurobili), tu:
http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
Skutočne sú tam veľmi dobré rady a oplatí sa na to prečítanie investovať čas - aby sa začiatočník vyhol zdanlivo maličkostiam, ktoré ho však môžu jednak znechutiť a priniesť okrem inej aj finančnú stratu. Priznám sa že aj ja sa tam občas \"kuknem\" hoci sa až za úplne začiatočníka nepovažujem.

A teraz k otázke: je na ňu dosť ťažko odpovedať a to preto, že nevieme s akým zámerom sa akvárium zakladá ani aké má akvárium rozmery:
- akvárium pre deti: znesie napríklad aj umelé atrakcie ako zámok alebo potápača či potopenú loď, farebný napr. ružový štrk a umelé rastlinky. K umelým rastlinkám sa však najlepšie hodia aj umelé rybičky. Možno však aj 1 samček tej bojovnice. 315
- akvárium pre radosť alebo estetiku, a pod., ktoré nie je chovné (neráta sa s potomstvom alebo potomstvo je priam nežiadúce) ale slúži skôr na okrasu a vnesenie troška prírody do interiéru. Takéto by asi nemalo obsahovať rôzne gýčové predmety ako umelé rastlinky a atrakcie. Treba si aj uvedomiť že živé rastlinky majú v akváriu funkciu - odčerpávajú z vody škodlivé látky napr. z exkrementov rýb. Čo sa týka rybičiek treba sa v prvom rade riadiť rozmermi akvária. Hlavne pozor na prerybnenie! Pritom treba mať obyčajne viac kusov z jedného druhu ako veľa druhov. No niektoré rybičky napr. bojovnice a pod. nemajú radi spoločnosť vlastného druhu. Preto si treba o rybičkách, ktoré plánujete mať v akváriu najprv prečítať. Dobrá stránka je aj táto http://www.akvarijni.cz/ryby.htm ale aj táto: http://rybicky.net/
V akváriu, ktoré má funkciu nazvem ju \"len pre radosť\" je dobré chovať hlavne samčekov - ktorí sú zväčša farebne aktraktívnejší.
- akvárium pre chov (teda ak chcete mať aj radosť z potomstva rybičiek) - tak tu si už treba rozmyslieť konkrétny druh. Živorodky, najmä teda ostrotlamé \"black molly\" sa mi zdajú skutočne najvhodnejšie - aj gupky, pokiaľ teda nie sú príliš \"prešľachtené\" čo je častý jav a dôsledok je že sú veľmi citlivé a teda takéto \"prešľachtené\" nie sú vhodné pre začiatočníka. Na chov pre začiatočníka (ktorý sa chce pokúšať aj o odchov potomstva) nedoporučujem bojovnice! Skaláry sa mi zdajú pre začiatočníka náročnejší, najmä čo sa týka veľkosti nádrže.
- a iné (akváriá na iné účely).

Čo sa týka dna akvária - tak tu je odpoveď podobná. Podľa úmyslu a veľkosti. Ak teda chcete mať pekné rastlinky a máte malé akvárium (napr. nano-akvárium), oplatí sa investovať do poriadneho výživného substrátu na ktorý dáte drobný štrk. Ja takéto dna používam aj vo veľkých akváriách - ale tam je to dosť finančne náročné. Obyčajne sa dáva na dno len štrk. Na štrk si treba dať pozor aj v akvaristike (!) a najmä pozor na biele kamienky - treba vyskúšať či po namočení do octu štrk nebublinkuje. Ak bublinkuje je nevhodný. Podobne aj rôzne morské lastúry alebo vápencové kamene (\"kazia\" vodu). Biele kamienky aj tak po čase zožltnú alebo zmenia farbu. Dobré je mať v akváriu nejaké vhodné drevo (najmä niektoré rybičky ho vyžadujú napr. \"Ancistrusy\"). Taktiež na neposlednom mieste dno závisí od druhu rybičiek, ktoré plánujete. Niektoré rybičky sa napr. môžu zraniť na ostrých hranách alebo priam vyžadujú len piesčité dno. Napokon v niektorých akváriách dno ani nie je potrebné alebo je nevhodné či nepraktické (napr. spomínané bojovnice).

Určite táto odpoveď hoci sa zdá dlhá nie je dostatočná. Plno dôležitých vecí som vynechal. Na začiatok by boli vhodnejšie iné otázky (pokiaľ teda už nie sú vyriešené): aké veľké akvarko si vybrať, aký filter, svetlo, ..., aké druhy rastlín pre začínajúce akvárium, ...atď. - výber rybičiek je potrebný ale ich kúpa je veľmi, veľmi predčasná. Treba mať trpezlivosť. Ľahšie by sa aj odpovedalo keby som vedel aké veľké je akvarko a na aký účel má slúžiť.
Treba si pozorne prečítať uvedený link s \"návodom\" pre začiatočníkov.
Najlepšie tu poradí samozrejme Vai 323
Prajem veľa radosti z akvaristiky a nenechať sa odradiť pri možno prvých neúspechoch. Stojí to za to!
Kuko

bilkovajarca | 14. února 2013, 10:16:15
Ahojte,mám akvárium a chci rady(Pokud napíšete budu ráda...)
OTÁZKY:
Jaké rybičky pro začátečníky jsou vhodné(Doporučovali mi Skaláry,Živorodky ostrotlamé,Bojovnice a Ancistrusy... )?
Jsou lepší umělé nebo živé rostlinky(Říká se že umělé jsou lepší..)?
A jaký spodek mít(Štěrk,písek...)?
Za každou dobrou radu budu mocinky ráda

Akvárko:
1. podle mě je pro začátečníka dobrá jaká-koli živorodka.(DUHOVÁ,PAVÍ OČKO,OSTROTLAMÁ)
2.já sama za sebe radši umělé,ale je jeden druh živích rostlin,které nedělají,,nepořádek´´
3.já radši štěrk,pokud budeš mít bojovnici/e tak písek
ČAU313313313Doufám že budou rady užitečné328

bilkovajarca | 14. února 2013, 10:06:33

Vai | 12. února 2013, 13:23:31
Zkušenosti s LED osvětlením bohužel žádné nemám a ani se nechystám nahrazovat tímto dosavadní zářivky. 301
Vai

Kuko | 11. února 2013, 22:41:27
LED osvetlenie
Chcel by som sa spýtať ako je to s LED osvetlením čo sa týka rastu rastlín. Je nejaký rozdiel v raste rastlín keď použijem žiarivku oproti tomu keď použijem LED? Existujú nejaké rozdiely v LED diódach z hľadiska akvaristiky?
Ďakujem.
Kuko

Adam | 9. února 2013, 13:28:54
Vai, Kuko
Ok, s tou péči uberu.

Vai | 8. února 2013, 23:04:15
Adam - Běžný vnitřní filtr opravdu stačí čistit cca jednou za 3-4 týdny, příp. až dramaticky klesá průtok. Jinak v pořádku, cca týdně výměna části vody a jednou za 2-3 týdny také odkalit.
Vai

Kuko | 8. února 2013, 13:00:55
Tu v časti: \"Zaběhnutí filtru a jeho údržba\", som čítal: \"U nově založeného akvária nám nově instalovaný filtr okamžitě nezačne plnit zcela svoji úlohu, tj. aby pomáhal odbourávat škodliviny ve vodě. Určitou dobu totiž trvá, zpravidla 3-4 týdny, než se ve filtrační hmotě usadí v dostatečné míře všechny skupiny bakterií zajišťujících následně biologickou filtraci.\"
Neviem či to stačí - ale ja \"čistím\" filter - aj to len keď som veľmi usilovný - max. 1x/mes. Niekedy to spojím s odkaľovaním. 1x/týždeň mením len vodu (1/3, občas aj viac). V niektorých \"vedľajších\" akváriách čistím filter až keď sa mi cez neho zníži prietok na minimum 315 Ale nechcem nikoho pohoršiť 315
P.S.: Na jar a v lete mením však vodu v hlavnom (rybičkovom) akváriu aj 2x/týždeň. Vodu s úspechom využívam na polievanie/hnojenie izbových rastlín.
Kuko

Adam | 8. února 2013, 11:11:28
Kuko:
Filtr bych chtěl čistit tak jednou za týden až 10 dní. A čistím ho tak, že si odpustím vodu z akvaria a v ní vyperu materiál, který mam ve fitru. Očistím nečistoty přímo na těle filtru a vracím ho zpátky. A dno bych chtěl odkalovat tak jednou za 14 dní - 3 týdny. A cca 1x týdně bych chtěl měnit 15 - 20 litrů vody. ( akvarium 63 l )

Kuko | 7. února 2013, 23:12:08
Adam, asi to veľa neuškodí - ale domnievam sa, že keď v novozaloženom akváriu sú rybičky len vo veľmi malom množstve - že sa veľa dendritu nevytvorí. Dendrit má aj biologickú funkciu v akváriu (napr. ako hnojivo rastlín). Mal by som aj trošku obavy pri odkaľovaní ešte nie dostatočne zakorenených rastlín či nemôže dôjsť k narušeniu procesu ich dobrého uchytenia v substráte. Taktiež niektoré (najmä ílovité) substráty keď ešte nie sú dobre \"usadnuté\" tak pri zásahu s odkaľovačom sa dosť rozvíria a mimo iného hrozí, že usadené zvyšky na listoch dajú živnú pôdu riasam (\"štetičková\" riasa).
Akým spôsobom čistíš filter? Ako často ho plánuješ čistiť? Ako často plánuješ odkaľovať dno?
Kuko

Adam | 7. února 2013, 11:52:39
Ja jsem odkalování spojil právě s výměnou vody a čištěním filtru. Nevím, jestli je to nutné, ale otázka je: uškodí to něčemu? Já si myslím, že ne. Alespoň jsem si vyzkoušel, jak se s odkalovačkou pracuje. Mám 2. Jednu od Tetry a druhou nějakou no name za 90 Kč. Ta od Tetry je docela na nic. Respektive možná je to mnou, ale nepodařilo se mi s ní odkalovat. S tou druhou to bylo naprosto v pohodě. Odkalil jsem dno, vyčistil filtr a vyměnil 1/3 vody a naprostá pohoda. I bublinky ( pěna ) co mi zůstávala na hladině je pryč :-)

Adam, Vai | 7. února 2013, 10:08:17
310 Je nutné už odkaľovať keď tam má len pár rybiek? Ja by som menil len (tretinu) vody.

Vai | 5. února 2013, 23:28:56
Samozřejmě, že rybky se neloví, ale nechají se v akváriu. Ze začátku opatrně a postupně si na pravidelnou údržbu v pohodě zvyknou. 325
Vai

Adam | 5. února 2013, 22:28:19
Ahoj, tak částečné zarybnění mám již několik dní za sebou a rybky zatím vypadají čile a spokojeně. Nicméně blíží se doba, kdy budu odkalovat dno měnit část vody. Mám proto dotaz. Když odkaluji a měním část vody, je lepší rybky přelovit nebo je ponechat v akváriu? Co jim působí větší stres? Já osobně bych je v akváriu nechal, ale nevím, tak se radši ptám. A s tím souvysející další otázka zvyknou si potom rybky na pravidelné čištění nebo to pro ně bude pořád stejná stresová záležitost? Moc díky

Vai | 4. února 2013, 00:05:02
Myslím, že pro dlouhodobý úspěšný chov je to akvárium bohužel opravdu malé. Za minimum pro vrubozubce, kteří dorůstají až 35 cm, považuji alespoň 600-700 litrů.
Vai

cihlidka | 3. února 2013, 08:23:25
Dobrý den,
psala jsem už na hodně portálů a píšu i Vám o radu na burse jsem si koupila 3 páry vrubozubců a 1 pár cichlid. Mám je do 300l akvária a bylo mi řečeno, že je to na toto množství malé! Jinde že se vlezou a podobné názory, prosím o radu, větší akvarium už nechci pořizovat mám ještě jedno s parmičkami. Mám tyto vrubozubce prodat ?Až budou veliké už je neprodám. Nebo myslíte že jim to bude stačit? Děkuji K.

Lukáš Grebeníček | 2. února 2013, 19:46:59
Zařizuji si akvárium, dříve jsem sice choval ryby, ale zde jsem jsi rád přečetl jak znovu začít, velice hezké stránky a cenné rady, moc chválím!!

Kuko | 2. února 2013, 11:06:11
Adam
Neviem či je to tak správne - ale čítal som že najprv treba vpustiť len 1-3 rybičky (v závislosti od druhu) a až po mesiaci (alebo keď klesnú NO2 na 0, resp. nemerateľnú hodnotu) ďalšie. Pozor pri tom aj na množstvo krmiva!
Niekedy tuky a bielkoviny v nezabehnutom akváriu vytvoria mastný povlak alebo škvrny. Volá sa to aj \"slepá hladina\". V nezabehnutom akváriu je to vraj znak že nitrifikačné baktérie ešte nestíhajú odbúravať niektoré organické látky (a nastupujú aeróbne mikroorganismy).
Pokiaľ tam ešte nemáš rybičky (teda ani nekŕmiš) tak tie bublinky by som skôr typoval na zmeny v \"povrchovom napätí\" hladiny vody spôsobené tým prípravkom (niečo ako saponát 305). Ak teda netvoria tie bublinky penu a pretrvávajú len kým je vzduchovanie pustené. Ale to len špekulujem 315
P.S.: Pre mňa ideál vody v akváriu nie je bezfarebná voda a bez zápachu. Voda môže byť slabúčko žlto-zelená s príjemnou typickou akváriovou vôňou. 315 Myslím že niektoré predávané výrobky sa pokúšajú o iný \"ideál\" - temer až sterilnej vody 304 (bez farby, chuti a zápachu).
Kuko

Vai | 1. února 2013, 20:30:04
Ano. Třeba po 2-3 dnech, kdy by ta pěna měla mizet, klidně vpustit prvních několik rybek.
Vai

Adam | 1. února 2013, 19:58:14
Opět veliké díky. Je tedy vhodné teď zarybnovat?

Vai | 1. února 2013, 19:35:11
Pěna na hladině může být zpravidla zapříčiněna vysráženými bílkovinami a je to častý jev v \"nezaběhlém\" akváriu. Po několika dnech až týdnech to postupně vymizí. Aquasafe by měl být hlavně \"odstraňovač chloru\", ale kdo ví, co všechno to obsahuje, nicméně používání podobných přípravků považuji také za zbytečnost.
Vai

Kuko | 1. února 2013, 16:50:18
Adam
Domnievam sa 320 že to spôsobil spomínaný Aquasave. Možno by bolo dobre zistiť akú máš tvrdosť vody a možno aj pH. Som toho názoru že bez merania pridávať chémiu do akvária je kontraproduktívne. Ja som pridával len nitrifikačné baktérie \"bio Nitrivec\" - ale aj to je na pováženie - ako to tu niekde už Vai kritizoval. Odvtedy už pri výmene vody (v zabehnutom akváriu!) nepridávam ani spomenutý bio Nitrivec.
A niekedy aj \"prírodné veci\" čo-to ovplyvnia (od rôznych koreňov počínaje - a rozličných morských ulít a lastúr konče).
Fotka by diskusiu určite spestrila. Nielen fotka pohľad z hora - ale aj pohľad na celé akvárium. 323
Kuko

Adam | 1. února 2013, 12:18:44
Dobrý den, tak jsem včera přidal do akvária přírodní pískovec, který bude sloužit jako vzduchování. Když jsem se ráno probudil, tak byla celá hladina pokrytá vrstvou bublinek. Je to tak v pořádku nebo to něčemu vadí. Mám zapnutou filtraci a díky ní čeřím i hladinu. Na hladině není vidět žádný povlak. A vzduchuvání je zapnuté velice jemně. Přesto se ale bublinky tvoří. Když ale pokryjí skoro celou hladinu, tak se výrazně omezí přísun světla k rostlinám. Voda v akváriu je krásně čistá, to fitr zvládnul bez problémů, a kromě přírodních věcí jsem do akvária přidával pouze starovací tablety pod kořeny rostlin a použil jsem přípravek Aquasave. To co na hladině zůstává není pěna jen bublinky, které po vypnutí vzduchování vymizí. Je potřeba s tím něco dělat nebo je to v pohodě? A popřípadě, co to způsobilo?
Moc díky za odpověď.

P.S. pokud bude potřeba, mohu dodat fotku

Kuko | 31. ledna 2013, 23:24:29
To je ten najlepší spôsob ako upozorniť (alebo odplašiť?) zákazníkov akú rybu si do akvária nemajú vyberať 305
Ak to nevyjde napokon ostáva ešte možnosť zapojiť rybičku do prirodzeného potravinového cyklu a ponúknuť ju chovateľom napr. korytnačiek písmenkových ako potravu. Veď ani spomínaná rybička nie je žiadne neviniatko 319
305
Kuko

Maxim | 31. ledna 2013, 21:03:42
je to nevratný dar,ale řešení se mně naskytlo když sem dneska navštívil akvaristiku a chlapek za pultem je ochotný si je vzít a umístit v obchodě :-)

Vai | 31. ledna 2013, 18:47:31
Ono se sice říká: \"...darovanému koni na zuby nehleď...\", ale tento případ je bohužel opakem a patří sem spíše napsat: \"...důvěřuj, ale prověřuj...\". 302
Inzerát nebo darování se sice zkusit může, ale dle mě to skončí neúspěchem. Bohužel není to opravdu ryba do domácího akvária, ale spíše na talíř, ale i tam panují velké pochybnosti - http://strategie.e15.cz/prilohy/s-gastro/podivny-pangasius-468371. Viděl jsem jedince přes půl metru v asi 1000 litrovém akváriu a byli tam jak sardinky. A co zkusit vrátit dar?
Vai