Dave | 21. ledna 2013, 18:59:08
věděl by někdo kolik zhruba mám krmit 9 rybiček bez ancistrusů?
napište mi prosím množství v mililitrech
Děkuji

Dave | 21. ledna 2013, 18:32:53
nevíte jak mám krmit ancistrusy? Když:
1. mám mečovky takovy oranžovy a parmičky čtyřpruhy a tetry které mi tablety které hodím do akvária hned sní a ancistusy se k tabletám třeba ani nedostanou??
2. avárium mám založené asi 3 týdny a mám jen pár takových kytiček

lerak | 20. ledna 2013, 01:40:41
DĚKUJI !! za odpovědi a dobré rady i v tuto noční hodinu !!

Vai | 20. ledna 2013, 01:19:44
Podle mě je to jedno, ale asi bych dal čerpadlo nahoru. Je potřeba promyslet, jak se to bude chovat v případě možného ucpání sání, výpadku el. proudu apod., aby nedošlo k úniku vody mimo akvárium. Bohužel sám jsem se do výroby podobného nikdy nepouštěl, takže konkrétní radu, co by bylo opravdu lepší, poskytnout nemůžu. 326
Vai

lerak | 20. ledna 2013, 00:47:14
A je lepší z pohledu kvality filtrace v případě externího filtru čerpat vodu z akvária a nechat ji samotíží přetéct přes filtr a zespodu nádoby filtru ji čerpadlem přivádět opět do akvária a nebo mít opačný tok, tj. filtr napustit odspodu a u vrchu filtru zabodnout čerpadlo do molitanu a zpět vodu do akvária? A nebo je to úplně jedno?

Vai | 20. ledna 2013, 00:04:13
Ano, tak nějak by to mělo být. Ještě bych doplnil, že takto velký filtr se bude muset také méně často čistit než filtr s menším objemem.
Vai

lerak | 19. ledna 2013, 23:43:40
Díky, takže řešení s velkým objemem filtru by znamenalo, že pokud nechci mít v akváriu hodně rostlin, tak velký filtr by měl být v pořádku? Na ryby to bude působit příznivě a těm málo rostlinám to málo dusíku by mělo stačit taky?...jasně že u přírody nikdo předem neví, takže je to jen v principu a zjednodušeně.

Vai | 19. ledna 2013, 23:00:35
Na ryby to bude mít určitě pozitivní efekt, ale pokud se bude jednat o rostlinné akvárium, může to působit od určité míry negativně - ve smyslu nedostatku dusíku pro výživu rostlin - ale tímto si 100% jistý nejsem. 301 Více o tom např. zde http://maniakva.cz/casopis/akvarium04.pdf (časopis v pdf na str.14).
Vai

lerak | 19. ledna 2013, 22:47:29
Dobrý den. Může uškodit objem filtrační hmoty 7 litrů na cca 70 litrové akvárium? Bude to mít pozitivní efekt nebo by se mohlo stát, že něčeho (užitečných baktérií apod.) by bylo až příliš nebo voda tak přefiltrovaná a akváriu by to neprospělo? Díky.

Vai | 16. ledna 2013, 19:39:51
Tak v teraristice se bohužel vůbec nevyznám... 307
Vai

cica | 16. ledna 2013, 16:40:50
Ďakujem za stránku, hneď sa idem do nej pustiť..
hm... podobne mám tiež vyše týždňa problémy s piraňou bylinožravou, hm., odmieta mi potravu a viac menej času trávy iba v rohu akvária., a to pred tým práveže bývala dosť žravá.. má asi 33-35 cm., vyznáš sa aj v chove terarijných zvierat ? vopred ďakujem 301

Vai | 16. ledna 2013, 16:01:49
S tímto druhem ryb bohužel nemám zkušenosti, ani jsem se nesetkal s podobným popisem nemoci. 326 Takže jen tipuji, že to může být nějaká bakteriální infekce. Zkusil bych se podívat na tuto stránku - http://www.jbl.de/de/online-hospital/pict_diag_groups/fischkrankheiten-bestimmen-und-heilen, zda-li tomu případně odpovídají i některé fotky.
Vai

cica | 16. ledna 2013, 10:15:40
Zdravím.. Mohla by som prosím poprosiť o radu?
hm.. mám v hornom 250 l. akváriu Hrotočeleca čínskeho - Macrognathus siamensis..
V okolí brucha , sa mu tvoria ako keby nádory, \"hrče\" ktoré mu však časom ako keby praskali a vznikajú otvorené hlbšie rany - okolie nich je napuchnuté a biele hm.., Problémy s príjmom potravy však nemá, rovnako je aj čulí,..
Prezerala som si u Vás aj nemoci, len keď neviem, kde by som to mohla presne zaradiť.. Vopred Vám ďakujem

Vai | 8. ledna 2013, 15:38:19
Kuko - Domnívám se, že nitrifikační bakterie v akváriu nelimitují ani tak jiné druhy (nežádoucích) ) bakterií, ale hlavně okolní podmínky jako je dostatek kyslíku a \"potravy\" = dusíku. Bakterie se nedrží jen ve fitlru, ale jsou všude - nejvíce v substrátu, ale i na dekoraci, skle, rostlinách a ve vodě. Uvádí se, že nejaktivnější jsou ve fázi růstu a množení. Tzn. že např. nevyčištěná filtr. hmota je plná jak živých kolonií bakterií, tak těch mrtvých, které mají svůj cyklus již za sebou a jen zabírají prostor pro ty živé. Vyčištění filtru pak sice odstraní živé i mrtvé bakterie, ale zbylé živé bakterie filtr hmotu velmi rychle znovu plně obsadí. Případný krátkodobý výpadek, než se znovu rozrostou, pak ve fungující nádrži ani nepůjde poznat. To může být problém jedině v přerybněných chovatelských nádržích bez dna i rostlin. V akváriu s živými rostlinami jsou navíc také samotné rostliny podstatným konzumentem dusíku.
K případné dezinfekci kvůli nemoci bych přistoupil snad jen tehdy, kdyby \"popadali\" opravdu všechny ryby. 301
Vai

Dave | 8. ledna 2013, 14:33:48
Už to moje parmička nedělá takže měla asi chvilkové blouznění
díky za ukázky článků ale to vše já vím děkuji

Kuko | 8. ledna 2013, 12:04:00
to: Vai
Samček ktorý bojuje teraz o život je stmavnutý, leží na dne na boku alebo sa po dne takto pohybuje. Má mierne prehnuté telo. Hlavou a chvostom sa opiera o dno. Neviem či je to príznak \"zkřivení páteře\". Stmavnuté časti tela sa uvádzajú len pri tuberkulóze. Tak mám obavy či celé akvárium nebude treba drasticky dezinfikovať. Hoci niektoré iné príznaky sú len v náznaku.
Bio Nitrivec od Sery používam v dobrej viere prevencie proti neželaným baktériám. Kvapkám ho hlavne na filtračnú hmotu po premytí filtra vo vode z akvária. Veril som tomu že obnovujem kolónie nitrifikačných baktérii ktoré padli v mikrobiologickom boji s inými baktériami alebo z iných dôvodov. S otázkou pochybností o obsahu baktérii v tomto prípravku som sa obrátil na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Už mi viac krát dobre pomohli - som zvedavý ako si poradia s takýmto problémom. Keď budú výsledky - tu ich zverejním. 301

Kuko

Vai | 7. ledna 2013, 22:11:57
Ano, možná je ta snížená teplota oslabila a následky se projevují takto. Ale je to jen domněnka. Tu karanténu se vyplatí nepodceňovat! 301 Asi bych žádné \"preventivní\" léčivo nezkoušel a nechal je, ať se z toho přeživší kusy \"vylížou\". Také považuji za zbytečné, u fungujícího akvária pravidelně přidávat do vody Nitrivec. Myslím, že je to přípravek vhodný maximálně na zaběhnutí filtrace, a to ještě s otázkou. Neboť kdysi někde na webu byla debata o tom, že neobsahuje vůbec žádné \"živé\" bakterie, ale něco úplně jiného a nic příjemného či zcela neškodného to asi nebude. 305 Tím netvrdím, že samotný přípravek je příčinou problémů těch pavích oček.
Vai

Kuko | 7. ledna 2013, 21:26:18
to: Vai
Chovateľka ich chová niekoľko rokov, občas dokúpi nejakých \"cudzincov\" na \"posilnenie chovu\". Nie sú to nejaké výstavné ani prešľachtené kusy - určite nezodpovedajú norme - ale sú na pohľad pekné 325.
Predpokladáme dve možné asi rovnako závažné príčiny vzniku ochorenia: spoločne sme dokúpili na inzerát rastlinky (mohli byť infikované) a nedezinfikovali sme ich. Druhá príčina mohla byť v tom, že rybičky prechladli. V miestnosti s akva sa jej pokazilo kúrenie a voda klesla pod 20 stupňov. Obávam sa že možno aj podstatne nižšie.
Zvláštnosťou choroby je to že vždy ochorie len jedna rybka, ostatné vyzerajú bez problémov. Až v deň jej smrti (3-4 dni) ochorie ďalšia. Mladé rybky sú zatiaľ bez problémov. Podobne aj obe SAE. Neviem či mám robiť nejakú prevenciu liekmi. A hlavne proti čomu... (?) S chorobou som sa posledne stretol asi pred 30 rokmi - krupička. Zničila mi vtedy všetky rybky. 324 Ale v tej dobe bola akvaristika o niečom inom. Nemám s liečením žiadne skúsenosti.
Čo sa týka vody - parametre som nemeral (lajdák) už hodne dlho. Ale chovateľka aj ja pravidelne meníme vodu (možno až moc) a máme radi veľa rastliniek. Nemyslím tiež že by som to mal nejaké prerybnené (dorast nerátam). Nič do vody nepridávame (okrem Nitrivca pri výmene vody). Ostatné akváriá mám v pohode, rybičky zdravé a veselé 323
Ďakujem.

Kuko | 7. ledna 2013, 21:05:27
to: Dave
Spravil si dosť veľa chýb pri zakladaní akvária. Nechcem ťa strašiť ale priprav sa na to, že prídeš o nejaké rybičky.
Najlepšie by bolo rýchlo a pozorne si prečítať toto: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm
Ešte sa čo-to dá zachrániť. Nenapísal si koľko máš živých rastlín a koľko litrové akvárium. Bolo by dobre keby si mal čo najviac rýchlo rastúcich rastlín. Výborná na úpravu parametrov vody je napríklad Egeria densa tú netreba ani sadiť - živiny prijíma celým povrchom tela. Keď si obstaráš rastlinky, treba im dostatočne svietiť aspoň 10 hod. denne umelým svetlom.
A nerozumiem čo je to \"meniť filter\". O filtrácii si prečítaj na uvedenej stránke.
Prvá pomoc čo by som Ti poradil je 2x do týždňa meniť až polovicu vody z akvária za novú (nemusíš ju ani nechať odstáť). Preto sa ti tá parmička otiera. Dáva ti na vedomie že voda nie je v poriadku. Treba čím skôr vymeniť aspoň polovicu vody za novú. Po nejakom mesiaci bude stačiť meniť vodu raz do týždňa.
To je tak v rýchlosti odo mňa - amatéra. Určite si prečítaj tú stránku čo som ti hodil link aj túto diskusiu od začiatku. Je to veľmi zaujímavé a poučné čítanie. Týmto skladám poklonu, úctu a vďaku jej zakladateľovi - Vai.
Kuko

Vai | 7. ledna 2013, 21:03:04
Dave - U takto \"čerstvé\" nádrže mohou být zvýšené hodnoty amoniaku a dusitanů díky prozatím ne zcela fungující filtraci. Přidávání dalších nových ryb to může nejspíše jen zhoršit, podobně jako lití nějaké chemie \"naslepo\". Doporučuji přečíst si zde texty o filtraci a zabíhání filtru - http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#filtrace.

Kuko - Ta chovatelka je sama dlouhodobě odchovává? Nebo se jedná o nějaký nedávný nákup v obchodě? Co voda, je v pořádku? Tvrdost, pH, dusitany apod. Mladé rybky jsou bez problémů? Bohužel některé kmeny a přešlechtěné variety pavích oček jsou velmi citlivé ryby, které skolí téměř cokoliv. Chovatelé je drží ve sterilních podmínkách, léčí čímkoliv možným, vč. antibiotik apod., drží ve vysoké teplotě vody, aby rychleji rostli a pak takové ryby vpuštěné do běžné nádrže padají jedna po druhé.

Alena - Bohužel netuším, co by to mohlo být. V podobných věcech často ani foto nenapoví. 326
Vai

Dave | 7. ledna 2013, 17:41:35
mam 4 ale akvárium mam zařízené teprve týden a filtr jsem měnil včera takže vodou to nebude možná si značí ůzemí ,protože jsem měl 2 ty jsem koupil minulý týden a dnes jsem tam dokoupil další dvě
no jinak mám 5 teter královských z toho jsem 3 koupil dnes, 2 platy skvrnité a 6 ancistrusů
po jaké době si myslíte že bych měl podat nějaký lék?

Kuko | 7. ledna 2013, 17:15:34
to: Dave
Myslím že to býva pri zlých parametroch vody. Ako často meníš vodu a koľko?
Ak máš týchto parmičiek menej ako 5 bývajú dosť nervózne a nespokojné. 325 Mám ich tiež...
Kuko

Dave | 7. ledna 2013, 17:05:55
Moje parmička čtyřpruhá se otírá o rostliny i o nějaké kameny nevíte proč?

Kuko | 7. ledna 2013, 17:00:13
Čo to môže byť za choroba (-y)? 321310
Ide o gupky. Veľmi pekné. Vyzerali úplne zdravo. Jedna vrhla mladé a vtedy to začalo. Najprv 3 samičky jedna - po druhej - bledá/matná farba, vychudnuté bruško, apaticky ležali na listoch rastliny. Mali červené, napuchnuté žiabre ale aj trošku na koncoch rozpadnuté niektoré (hlavne prsné) plutvy a akoby tmavo orámované. Na jednej som objavil aj malú červenú škvrnu. Choroba trvala u každej 3 dni, skončila vždy tragicky. Toto sa deje aj u chovateľky od ktorej som rybky získal.
Iná samička gupky neprirodzene stmavla, ležala na dne a umrela. Tesne pred vrhom mladých. Dnes som videl samčeka ako sa vznáša neprirodzene stmavnutý vo zvislej polohe, hlavou hore. Po vyrušení chvíľu plával \"normálne\" a potom znovu. Isto ho čaká rovnaký osud. 324
Občas sa mi rybičky obtierajú o podklad alebo rastliny. Veľmi zriedkavo. Niektoré z chorých to však robili častejšie.

Čo to môže byť? Žabrohlísty? Bakteriálny rozpad plutiev? Tuberkulóza? 321310
Alebo snáď kombinácia viacerých?
Toto 60 l rastlinné akvarko funguje už asi rok, sú v ňom len 2 (malé!) SAE, 1 bojovnica (pred príchodom gupiek prelovená a zatiaľ zdravá), nejaké neritiny a ampulárie. Nikdy s chorobou žiaden problém. Testy už nerobím, vodu mením raz do týždňa, niekedy aj 50% a pridávam len Nitrivec od Sery alebo občas tablety s hnojivom do substrátu. Teraz som tam pridal postupne tých 6 gupiek - všetky samičky čakali mladé, dve pred smrťou aj vrhly.
Teraz neviem čo robiť. Plánoval som mladé rozdeliť do akvárii s edndlerkami a krevetkami. Lenže sa bojím že sú infekčné. Podobne aj SAE. Čo robiť okrem výmeny vody? Aký liek obstarať? A čo s rastlinkami? Koľko bude také akvarko infekčné po prípadnom vymretí všetkých rybičiek? Ľúto mi je aj tých žubrienok...

Ďakujem.
Kuko

Alena | 5. ledna 2013, 21:48:36
Paví očka.Samička má růžový a nebo tmavý zadeček.Mě u jedné začal z jedné strany zarůstat tmavě šedou hmotou.Po dvou dnech měla celou jednu stranu zarostlou(zevnitř) a z druhé nomální růžovou barvu.Raději jsem ji zlikvidovalaaby nenakazila ostatní.Nevím co to je,zda se to dá léčit.Poradíte prosím?Děkuju

Vai | 1. ledna 2013, 21:42:37
1) Souvisí to s obojím. Záleží jak na objemu (vnitřní objem samotného prostoru pro filtrační náplně), tak také na povrchu (dle druhu a vlastností filtrační náplně).
2) Bohužel nevím, co si lze představit pod popisem filtru v odkazovaném textu. Konkrétní popis bude \"know-how\" zmíněné odchovny. 301
Vai

lerak | 1. ledna 2013, 16:42:20
Dobrý den.
1) U filtrů je většinou doporučován jejich co největší povrch. Jedná se skutečně o parametr povrchu nebo se jedná spíš o parametr objemu? Pokud se jedná o parametr povrchu, pak bychom vhodným rozdělením filtračních hmot dokázali povrch zvětšovat. Jak to tedy je?
2) Zde http://www.hynek-darbujan.cz/img/dokumenty/pestirna2.pdf jsem nalezl tuto informaci \"Práce je usnadněna různými zlepšováky, např. dvojcestným filtrem z bioakvacitu, který se pere sám při výměně vody a není nutno jej vůbec vyndávat. Tímto filtrem jsou osazeny...\" Nevíte náhodou jak to funguje, co to je za systém?

Vai | 31. prosince 2012, 15:25:10
Může se použít přípravek eSHa EXIT - http://goo.gl/BSvqV, ale jak je to s citlivostí uvedeného druhu ryb bohužel netuším.
Vai

Maxim | 31. prosince 2012, 14:42:24
dobrý den,stala se mně nepříjemná věc a to že sem si s nově koupenýma rybkama zavedl do akvárka parazita kožovece rybího, akvarko má 250L a chtěl bych se zeptat jakou zvolit nejšetrnější léčbu,abych co nejmín ublížil rybičkám,nejvetší obavy mám o anténovce barevného,četl jsem že je velice náchylný na různou chemii

Vai | 29. prosince 2012, 14:19:57
Řasa s tím nesouvisí. Chce to opravdu napsat teplotu vody. Dále pomocí testů pak ještě zjistit kvalitu vody (dusitany, dusičnany), z čehož se dá pak usoudit, jak a zda-li funguje filtrace či je dostatečná údržba a výměna vody v akváriu. Na to telefon nepomůže... 325 Mají to všechny druhy ryb nebo jen některé? Čím jsou ryby krmeny? Pokud bude vše v pořádku, může se jednat o nějakou zavlečenou bakteriózu nebo něco podobného a teprve pak by se dala aplikovat do vody případně nějaká chemie.
Jinak to zatím vypadá na jednu \"chybu\" - sumeček žraločí není z hlediska dlouhodobého chovu vhodná ryba do kombinace ke skalárům a tetrám. 326
Vai