Vai | 7. listopadu 2011, 18:47:57
Záleží na tom, jak moc je tvorba té pěny intenzivní. Zapříčiňuje to zpravidla biologický odpad ve vodě, kdy se takto vysráží bílkoviny. Příčina může být v nedostatečné filtraci (malý objem filtru, slabý pohyb vody a její malé okysličení), spolu s méně častou výměnou vody včetně překrmování ryb.
Vai

Eva | 6. listopadu 2011, 22:58:26
Dobrý den,
chci poprosit o radu - mám třetí měsíc akvárium, rostliny rostou jako divé, rybičky jsou v pohodě a snad spokojené, ale poslední dobou se mi po okraji akvária dělá bílá pěna. Hodnoty vody jsou v pořádku, tak nevím čím to může být. Je to taková tenká čára bílých bublinek na hladině u skel kolem celého akvárka. Vždy když vyměňuji vodu, tak ji otřu, ale za chvíli je tam zase. Nevíte co s tím prosím? Nebo je to normální? U akvárka vodní želvy se mi to nikdy nedělalo, tak nevím. Děkuji. Eva

Vai | 4. listopadu 2011, 16:30:29
Pokud je akvárium čerstvě založené, tak s největší pravděpodobností se jedná o zvýšené hodnoty amoniaku a dusitanů ve vodě a nějakou reakci ryb na ně. Viz tzv. \"zaběhnutí\" akvária a filtrace - http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#filtrace. Možné je i následné zaplísnění po možném poškození povrchu těl rybek při přelovování a transportu. Bohužel odkaz na fotku nebyl funkční, takže jsem jej vymazal. Doporučuji omezit krmení ryb a měnit obden třetinu vody. Zajistit dostatek kyslíku! Přivzdušňováním na filtru, vzduchováním. Přidat dostatek rychle rostoucích druhů rostlin, které pomáhají omezit dusíkaté látky. Pomocí testu na dusitany (NO2) pak hlídat jejich hodnotu v akvarijní vodě, mělo by to být neměřitelné.
Vai

Dona | 4. listopadu 2011, 10:04:37
Dobrý den, mám nově zařízené akvárium 50 l, koupila jsem 6 razborek. Po týdnu se ukázal nejprve u jednoho samce bílý ohraničený výrůstek na spodním rtu (délka asi 0,8 mm) , teď už vidím bílou (menší) skvrnku, také na tlamičce i u dalších dvou rybiček. Nevím, zda se jedná o plíseň nebo baktérie či parazita. Preventivně jsem dala sůl a met.modř (preventin). Vodu jsem zatím neměnila. Ryby normálně žerou a plavou. Dnes jsem jim zvýšila teplotu z 24 na 26 stupňů a postižený samec se tváří, jako by se chtěl třít. Prosím poraďte mi postup léčby.

Ondrej | 20. října 2011, 11:48:55
Naozaj perfektná stránka! Autor nielenže zhrnul všetky dôležité informácie, ktoré musí poznať začiatočník a aj profesionál, ale aj vhodne graficky spracoval stránku, čo sa často nevidí. Naozaj prekrásna stránka nie len po informačnej stránke, ale aj po grafickej, jednoduchá a prehľadná...Takých by malo byť na internete viac...Ďakujem za informácie

Vai | 12. října 2011, 22:16:20
Může i nemusí. Asi na to nejde nijak lépe odpovědět. Např. kdyby se aplikovala nějaká preventivní \"léčba\", může to ostatní ryby ohrozit i více (léčba nebude cílená, léčiva mají vedlejší účinky atd.). Když se rybka zase utratí, může být sice chvíli klid, ale pokud mají případně jiné ryby už \"něco\" v sobě, tak se to při nějakém oslabení imunity stejně tak či jinak projeví. Často je nejlepší nedělat vůbec nic či spíše jen snažit se dodržovat obecně co nejlepší podmínky v nádrži. 301
Vai

Tomáš | 11. října 2011, 19:17:19
Děkuji, a nemůže to ohrozit ostatní ryby? Ikdyž je jediná která tím trpí.

Vai | 11. října 2011, 16:27:21
Buď se může jednat o nějaké zaplísnění, jehož příčinou může být např. mechanické poškození pokožky, a nebo rybka trpí nespecifikovatelným bakteriálním onemocněním, což by odpovídalo tomu, že je v tomto \"stavu\" už delší dobu. V tom druhém případě jí bohužel asi nic nepomůže a nechal bych jí \"dožít\".
Vai

Tomáš | 11. října 2011, 09:39:59
Dobrý den,
jsem zde s novou žádostí o radu. Měděnka je čímsi prorostlá. Z tělíčka za hlavou a u ocásku jí z obou stran vylézá cosi bílého. Vůbec netuším co by to mohlo být a zda se to dá léčit. Chování se nijak nezměnilo, přesto že to má již delší dobu. Pokusím se přiložit pár fotografií kde to bude snad dobře vidět.
Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
S pozdravem Tomáš.
fotografije jsou na adrese: http://argiservis.cz/page9.php?view=thumbnailList&category=7

Martin | 7. října 2011, 09:08:26
AkvaMars: ještě doplním tím, že v akváriu je dost málo rostlin coby úkrytů pro ryby. Nebojte se osadit více rychlerostoucích nenáročných rostlin - ryby budou mít víc přirozených úkrytů a budou méně ve stresu. Rovněž filtr je příliš nízko umístěn měl by být co nejvýše a vzduchování je příliš vysoké. Krupička se dá léčit i zvýšením teploty na 30 st.C :-) Jinak se mi fotky a akvárium moc líbí a přeji ať se mu daří :-)

Vai | 5. října 2011, 16:12:10
Stříbrné skaláry vypadají v pořádku. Ta \"průhlednost\" je vlastnost této barevné formy. A na těch černých to budou nejspíše odřeniny, buď od dekorace (velký kámen vypadá dost ostře) nebo díky vzájemnému napadání, příp. obojím. Skaláry jsou teritoriální ryby a pokud není nádrž dostatečně velká, může být v tomto problém hlavně do budoucna.
Vai

AkvaMars | 5. října 2011, 09:45:43
Dobry den.
Som zacinajuci akvarista. Potrebujem poradit. Skalarom akoby zacali vypadavat supiny. Asi sa to zacalo pridanim 2ks novych skalarov (striebornych), ktore uz pri kupe nevyzerali dobre, akoby bez supin, uplne priehadne. Ale mozem sa aj mylit.
Fotky rybiciek najdete na:
https://picasaweb.google.com/114719316095342426092/Sickness.

Mozete mi prosim poradit, co im je a hlavne ako im pomoct? Najlepsie aj na richiemtc@gmail.com

Dakujem.

Eva | 3. října 2011, 17:42:47
Tak moc děkuji.

Vai | 3. října 2011, 17:04:28
Uvedený naměřený obsah dusičnanů (NO3) je naprosto v pořádku a vůbec ničemu nevadí. Spíše naopak, pokud by se jejich hodnota více snižovala až blížila k nule, bylo by nutné zajistit doplňování pomocí umělého hnojiva kvůli výživě a růstu rostlin. Dusičnany jsou v cyklu dusíku tou poslední a nejméně \"škodlivou\" sloučeninou. Vždyť i jejich obsah pro pitnou vodu je na až hodnotě 50 mg/l. Takže pokud je naměřený obsah v akváriu nižší než ve zdrojové vodě, není to opravdu žádný důvod ke znepokojení.
Ať se akvárku daří i nadále dobře! 301
Vai

Eva | 2. října 2011, 19:57:14
Pro Vai:
Dobrý den, chci Vám poděkovat, protože díky Vašim stránkám a radám myslím, že mé akvárko zatím prosperuje. Založila jsem ho 11.9. a zatím je v pořádku. Filtr jsem podle Vaší rady naočkovala ze starého akvária od želvy. Voda je křišťálově čistá, pokud nekrmím tabletkami, ale i po těch se asi za dva dny opět vyčistí. Rybičky vypadájí spokojeně a přes mé začátečnické \"obavy, že mají tu či onu nemoc\" jsou naživu a čilé. Jen jsem měla malou potíž pár dnů s NO2, které se mi ve vodě objevilo. Ale podařilo se mi zjistit příčinu (nesprávné rostliny, které odumíraly) a po nápravě, tedy výměně za skutečné vodní rostliny, již po NO2 není ani stopy. Ještě mám malý dotaz jestli je možné nějak snížit NO3? Mám ho stále kolem 18-20, protože voda z vodovodu ho obsahuje 23 ml/l (doufám, že jsem to správně napsala). Rybičky sice vypadají, že jim to nevadí a že jsou asi zvyklé, protože jsou koupené nedaleko bydliště, takže tam používají stejnou vodu. Ale stejně mne to zneklidňuje, když se to již tak pěkně rozjelo. Děkuji. Eva

Tomáš | 27. září 2011, 07:50:13
Děkuji za odpověd. S pozdravem Tomáš.

Vai | 25. září 2011, 19:03:37
Může se jednat o poškození plynového měchýře nebo o nějakou blíže nespecifikovatelnou chorobu bakteriálního nebo virového původu. Pravděpodobně je to bohužel neléčitelné. Buď se rybka nechá dožít a při zhoršování stavu nezbude nic jiného, než ji dříve či později utratit.
Vai

Tomáš | 24. září 2011, 23:13:35
Dobrý den, mám v akváriu párek Phalloceros caudimaculatus reticulatus - živorodka kropenatá a samička mi začala divně plavat a má i divné choání. Chtěl jsem požádat o radu o co se jedná. Samička ze začátku plavala chílema hlavou vzhůru, jako by stála na ocase. Teď je neustále u dna a jakoby leží da břiše spíše více nakloněna do předu. Je celou dobu v klidu a nikterak se aktivně neprojevuje, pouze když zakrmím, jde za potravou, chvíly je pak mezy ostatními rybami a počase se zase vrátí do pvodního místa a stejné polohy. Při pohybu za potravou nebo i po, má zvláštní pohyby tělem. Děkuji za odpověď případně na klikorka@seznam.cz. S pozdravem Tomáš.


Vai | 14. září 2011, 17:38:47
Dagmar - Není dno příliš světlé? Také 1 rostlina je příliš málo, takže rybky mohou žít ve stresu, který zapříčiňuje příliš malé akvárium (což 28 litrů je) a nedostatek přirozených úkrytů i prostoru.

standa - Bohužel netuším... 319
Vai

standa | 14. září 2011, 14:52:52
Dobrý den, sháním parmičku nádhernou (Puntius conchonius) závojnatou formu, kde samec je tmavě, dá se říct krvavě, rudý s černými ploutvemi, samice růžová závojnatá. Neznám přesné označení -\"diamantová\", \" red\" apod. Může mi někdo poradit přesnější označení a případně kde sehnat 5-8 párů? Děkuji, tel. 777 349 659.

Dagmar | 14. září 2011, 13:12:32
Dobrý den,mám dotaz.Pořídili jsme si akvarijní komplet AR 126 cca 28l(je to naše první akvárko) a do něj po poradě s prodavačkou ve zverimexu 10ks Neonek,nějaké ty šutříky,rostlinku,proplouvací skalku a jednoho(nevzpomenu si jak se mu říká)čističe :) Vše je super,čtu spousty článků jak se o akvárko starat,ale nikde jsem nenarazila na problém,když mi rybičky plavou jen po dně a to u trubky se sacím košem.Když je krmíme,tak plavou normálně,ale potom zase zaplavou do rožku.Nevím jestli se třeba nebojí bublinek co dopadají na hladinu z filtrace,nebo je to originální osvětlení silné...?Poraděte mi prosím a pokud můžu poprosit tak pište na můj mail dagmarkach@seznam.cz MOC děkuji :)Dagmar

Vai | 3. září 2011, 15:32:16
Lucka78 alias dodo6 - Je to špatně. Filtrace musí běžet nepřetržitě, jinak je neúčinná. A pro regulaci osvětlení koupit časový spínač, který ráno světlo automaticky zapne a večer vypne. Svítit denně 11-13 hodin v kuse. Viz osvětlenífiltrace.

Ivanco - A akváriu nebylo napsáno naprosto nic, takže bohužel netuším. Jen si tipnu, že to bude buď překrmováním ryb, přerybněným akváriem, nedostatečnou filtrací, údržbou a výměnou vody. Viz údržba.
Vai

Lucka78 | 3. září 2011, 09:54:52
Dobrý den,chtěl jsem se zeptat na akvárku mám vyrobené světlo 220 voltu a přes den ho vypínám a až se setmí ho zase zapnu a až du spat tak ho vypnu i filtr je to dobře ?ale filtr mám zaplí od rána do doby kdy du spat

Ivanco | 3. září 2011, 01:30:50
Ahoj,mám problém so zakalenou vodou,ktorá aj zapácha.Co s tým?

Vai | 3. září 2011, 01:10:15
No, sice chybí latinské názvy, ale většina jsou samostatné druhy, pouze neonka zlatá, diamantová příp. zelenomodrá jsou pravděpodobně barevné chovatelské formy neonky obecné. Nevím, odkud je to zkopírované, ale mnohé se v obchodech běžně nenabízí. Ale proč se pořád dokola ptát na jednu a tu samou věc? Namíchat co nejvíce barevných forem jednoho druhu? Aby ten barevný mišmaš v akvárku pak vypadal jak na vietnamské tržnici? Krása ryb nejlépe vynikne pokud je jich více jednoho druhu nebo jedné barevné formy a ne napráskat vše bez rozmyslu dohromady.
Vai

dodo6 | 2. září 2011, 22:19:57
A ještě s jednou věcí si nejsem jistá co ty neonky :
Neonka černá
Neonka červená
Neonka diamantová
Neonka modrá
Neonka obecná
Neonka zelená
Neonka zelenomodrá
Neonka zlatá
dívala jsem se na jejich fotky a zdají se skoro stejné ale myslím si že je to každý jiný druh ?308

dodo6 | 2. září 2011, 22:15:52
mockrát děkuju,moc jste mi sevším 317pomohl

Vai | 2. září 2011, 21:15:54
Vše je uvedeno zde: http://www.akvarijni.cz/ryby.htm#labyrintky I to, které druhy mají barevné formy. 301
Vai

dodo6 | 2. září 2011, 20:46:11
A ještě jeden dotaz : a jak je to s čichavcem modrým,perleťovým,zakrslým a zlatým ? 320

dodo6 | 2. září 2011, 20:09:07
děkuji 305