Dana | 25. května 2010, 10:53:21
Dobrý den, opět sem připisuji jeden ze svých současných problémů. V našem akva s cca 250 litry vody (celkový objem 330 litrů), které je už 9 měsíců zaběhnuté, jsem se po dlouhé době musela opět potýkat s nepříjemnou nemocí (?) u jedné dospělé Black Molly staré zhruba 1,5 roku (a koupené loni v únoru). Před časem se pouze u této jediné rybičky objevil bílý flíček na těle, vypadalo to, jako by byl z nějakých mikrochloupků. Zřejmě se jednalo o plíseň – léčba Esha Exitem pomohla. Bohužel jsem zjistila, že stejný problém byl nedávno u jedné Ancistrusky, která léčbu nepřežila a vylovili jsme ji ze dna mrtvou. Rostlinám a ostatním rybičkám se daří velmi dobře. Od doby koupě dvou parmiček Siamských už nemáme žádné problémy s řasou Ruduchou a vlastně ani žádnou jinou kromě té, která je přirozenou součástí a lze ji pouze pravidelně odstraňovat ze skla (tu a tam nějaké zelené tečky). Parametry vody pravidelně každý týden měříme a vše se drží v normě na stálých hodnotách. Předevčírem jsem znovu musela (po cca měsíci) zahájit léčbu Esha Exit, protože ta samá Black Molla měla ten samý flíček, tentokrát ale ne na boku, nýbrž nahoře na hlavě. Opět žádná jiná rybka tím netrpí, ale popravdě řečeno, z pěti Ancistrusů pravidelně vídáme jen dva, takže nevím, jak jsou na tom ti ostatní. Vodu pravidelně doplňujeme čerstvou městskou z vodovodu - zhruba 30 litrů každé 2 týdny a zároveň ten den odkalujeme dno. Krmíme každé ráno mraženou potravou (střídáme dafnie, patentky, černé komáří larvy, nítěnky) a večer suché vločky; v úterý a sobotu mají všichni nařízenou dietu, kdy nic nedostávají. Filtr Eheim Prof III 350 čistíme jednou za měsíc v podobě výměny nejjemnější bílé vaty a propráním druhé vrstvy, ostatní vrstvy stačí propláchnout v případě potřeby (cca jednou za 3 měsíce). Léčím Esha Exitem 3.den a flíček na Black Molle mizí. Ale jsem znepokojená recidivitou onemocnění. Už nevím, co mám udělat pro to, aby se plíseň nevracela … je tedy dost divné, že se to vrací jen jedné jediné rybičce!! Poradí mi někdo, v čem může být problém a jak jinak tomu předcházet, když podmínky v akva vypadají v pořádku?
Kamila | 23. května 2010, 14:34:00
Jen, abych to ještě ujasnila. Skalárku už jsem si přivezla s prohlubněmi na jednom boku.. Bohužel jsem si toho při koupi nevšimla. Původně jsem si myslela, že byla třeba zraněná od ostatních, ale teď už je léčba zřejmě nezbytná. Snad se to podaří a děkuji za rady.
Vai | 22. května 2010, 19:28:52
To akvárium je z dlouhodobého hlediska pro skaláry bohužel příliš malé. Také níže zmíněnému pancéřníčku kropenatému (dorůstá až 15 cm) to bude docela \"těsné\". Když jsou ryby ještě mladé, nějak to sice \"vydrží\", ale dříve či později mohou nastat problémy.

Kamila | 22. května 2010, 15:03:25
Krmím zatím jen sušeným krmením (dafnie, vločky), protože nikde v našem okolí se mražené neprodává. Akvárium je velké 120 l, nemám ho založené moc dlouho, jsem začátečník (něco přes jeden měsíc). Měním část vody asi jednou týdně. Akva se snažím co nejhustěji osazovat rostlinami, což se zatím docela daří i když se mi tam trochu rozmohla nějaká řasa, ale není to nic hrozného.
Vai | 22. května 2010, 14:54:55
Pravděpodobně ne. Ale zajímalo by mě, jak je vlastně velké akvárium a čím jsou ryby krmeny? Také doba od založení a údržba či zařízení (filtrace, osázení rostlinami) napoví o tom, zda-li bude léčba úspěšná či se v budoucnu neobjeví něco podobného.

Kamila | 22. května 2010, 13:08:33
Objednala jsem HexaEx. Jelikož nemám karanténní nádrž, tak doufám, že ostatní rybky ještě budu moct ochránit. Je možná přenos na ancistruse a pančéřníčky?
Vai | 22. května 2010, 12:33:12
I když fotka není příliš detailní, tak se dá tipnout, že to je s největší pravděpodobností tzv. děrová nemoc zkombinovaná případně s bakteriální nákazou. Více o tom zde - http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#spironucles. Léčba sice možná je, ale bez zaměření se na prevenci a zkvalitnění podmínek v nádrži (o těch není zmínka) to nemusí skončit úspěchem.

Kamila | 22. května 2010, 11:16:15
Mojí skaláře se dělají po těle prohlubně v kůži, na obrázku je vidět na žábrech a nad okem, ale má to i na druhém boku a pár menších flíčků u zadní ploutve. Nevíte co to je?
http://www.mypicx.com/05222010/skalara/
http://www.mypicx.com/05222010/skalara/
Vai | 15. května 2010, 21:50:34
Nejspíše to nic vážného nebude, pouze pokud by se to projevovalo častěji a v kratších intervalech, poohlédl bych se po \"čerstvé krvi\". Podobně se mi po dlouhodobém množení mezi sebou navzájem projevovala u pavích oček degenerace.

Adéla | 15. května 2010, 11:19:41
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám v akvárku jenom paví očka, nekupuji si je, protože se mi množí sami, takže si myslím, že nákazu jsem tam přenést nemohla a i přesto se stane, že jednou za čas jedna rybička uplně zhubne až se jí bříško propadne a následně uhyne. Může to být stářím nebo opravdu tam mám nějakou nákazu? Stává se to opravdu jenom u jedné, kdyby to byla nějaká nákaza tak si myslím, že by jich uhynulo víc. Poraď te mi jestli se tím mám znepokojovat? Jak stará byla ta rybka opravdu netuším, ale myslím si tak kolem roku. Děkuji Adéla
Vai | 10. května 2010, 19:02:04
Ano, je to pancéřníček kropenatý. 
Co je s mečovkou, bohužel netuším. Takto na dálku je naprosto nemožné určit příčinu jejího \"stavu\", ani se nedá potvrdit či vyvrátit domnělá vodnatelnost. Nicméně to oko vypadá i na snímku dost špatně, takže pokud je to možné, rybku bych izoloval v samostatné nádrži a zde nechal \"dožít\". Při ponechání ve společné nádrži pozorovat její stav a při zhoršování nezbude nic jiného, než ji šetrně utratit.

Co je s mečovkou, bohužel netuším. Takto na dálku je naprosto nemožné určit příčinu jejího \"stavu\", ani se nedá potvrdit či vyvrátit domnělá vodnatelnost. Nicméně to oko vypadá i na snímku dost špatně, takže pokud je to možné, rybku bych izoloval v samostatné nádrži a zde nechal \"dožít\". Při ponechání ve společné nádrži pozorovat její stav a při zhoršování nezbude nic jiného, než ji šetrně utratit.

Kamila | 10. května 2010, 16:58:47
Tak budu otravovat ještě jednou, mám starost o jednu mečovku, už od začátku se chová divně, schovává se nebo plave na jednom místě, ještě jsem ji neviděla pořádně se nažrat. Má zvětšenou jednu bulvu, na obrázku to není moc vidět. Snažila jsem se ji vyfotit, ale pořád se schovává. Nemohla by to být třeba břišní vodnatelnost? A kdyby ano, je velká pravděpodobnost, že už se ostatní ryby nakazily? Jsou s ní v jednom akva asi týden. Děkuju
http://www.mypicx.com/05102010/pic00015/
http://www.mypicx.com/05102010/pic00015/
Kamila | 9. května 2010, 21:55:41
Tak už jsem to nejspíš našla, zřejmě to bude pancéřníček kropenatý :)
Kamila | 9. května 2010, 21:04:46

Mohla bych se zeptat, co je tohle za druh? Původně jsem myslela, že to bude ancistrus, ale nemá zploštělé tělo, má zvláštně uspořádané šupiny, jiný tvar tlamy a 4 dlouhé vousky.
Děkuju
Vai | 3. května 2010, 19:50:39
Pokud se voda zahřívá díky výkonnému osvětlení v uzavřeném krytu, tak pomůže instalovat do krytu ventilátory (např. z PC zdroje). Jinak jedině snad pořídit si klimatizaci do místnosti, kde je umístěno akvárium.

Thomas | 3. května 2010, 16:34:38
Nemate nejaky nejjednodussi zpusob jak snizit teplotu vody?
Vai | 2. května 2010, 17:10:47
V prvním případě se mohlo jednat opravdu o napadení kožovcem rybím, ale zakrvavené žábry či jakési nerovnosti na ploutvích nevypadají zrovna na \"krupičku\" - http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#kozovec. Spíše si myslím, že to vyvařování dekorace a opětovné založení nádrže zapříčinilo to, že podmínky v akváriu jsou nestabilní (podobně to bylo možné i v prvním případě), takže ryby jsou stresované a oslabené díky doposud nezaběhlému odbourávání odpadních (dusíkatých) látek - viz filtrace, zaběhnutí filtru http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#filtrace. V takto \"nezaběhlém\" akváriu ryby snadno podléhají jakékoliv nákaze, šíření parazita je rychlejší a léčba problematická. Nákaza z akvaristicky samozřejmě vyloučená není. Doporučuji tedy nejprve pomocí testů zkontrolovat obsah amoniaku (NH4) a dusitanů (NO2-), jejichž hodnoty musí být nulové. Pokud bude vše v pořádku, tak zaměřit se v případě nákupu nových ryb na kvalitní zdroj. Dále bych doporučoval nepoužívat umělé rostliny a zasadit místo nich do nádrže rostliny živé, které jsou vždy přínosné pro celkovou biologickou stabilitu akvária. Ještě chybí důležitá zmínka o velikosti nádrže a na závěr přidám poznámku, že není vhodné si pořizovat a chovat jednotlivé druhy ryb o počtu jednoho či dvou kusů, ale ryby se vždy cítí lépe v počtu několika jedinců svého druhu.

Marina | 1. května 2010, 23:50:42
Dobrý den,prosím o radu neb jsem už zoufalá.Před měsícem jsem si pořídila akvárium a rybičky zakoupila od chovatele převážně tetrovité.Akvárium jsem měla napušténé předem cca 14 dní.Všechno bylo v pořádku ,až do doby kdy mě děti umluvily přikoupit v akvaristice rybičku.Po 14 dnech se té přikoupené udělala na ploutví bíla tečka a po nějaké době uhynula.Ve zverimexu mi doporučili kapky,sundat filtr,zvednout teplotu a silně vzduchovat.Léčbu jsem opakovala 2krát a vždy pak odkalila.Nepomohlo!Šlo to postupně,nejdřív začly mít Neonky krkavá žábra,pak měly rybičky tečky nebo hrudky na ploutvích.když postupně nezbyla ani jedna vyvařila jsem štěrk ,kameny,rostliny vyhodila všechno vyčistila a začla znova.Tentokrát jse si koupila už jen páreček pavích oček , páreček Molly a Ancitrus.A ted po týdnu se opět samičce zakrvavěla žábra a sameček Molly má nějaké nerovnosti na ploutvích.Prosím poradte,co dělám špatně??Mohly i přes vyvaření kamenu,štěrku,umytí umělých rostlin horkou vodou i filtru zůstat nějaké zárodky těch bílých teček??Nebo jsem si snad přinesla již rybky nakažené z obchodu??Jsem opravdu už zoufalá,děkuji.M.
Vai | 29. dubna 2010, 21:59:20
Drobní pancéřníčci rostlinám nijak neškodí. Maximálně se mohou ze dna uvolňovat některé špatně zakořeněné drobné rostliny, díky jejich prohrabávání substrátu.
Krunýřovci, nejčastěji dospělci rodu Ancistrus či další příbuzné druhy, poškozují zpravidla rostliny s velkými plochými listy, nejvíce rod Echinodorus a \"odnaučit\" je to nebo jim tomu nějak bránit je často nemožné. Občas více či méně pomůže vydatné krmení rostlinnou potravou.
Krunýřovci, nejčastěji dospělci rodu Ancistrus či další příbuzné druhy, poškozují zpravidla rostliny s velkými plochými listy, nejvíce rod Echinodorus a \"odnaučit\" je to nebo jim tomu nějak bránit je často nemožné. Občas více či méně pomůže vydatné krmení rostlinnou potravou.

Ancca | 29. dubna 2010, 17:35:42
Přemýšlím nad dalším problémem: Hodlám do akvária pořídit krunýřovce nebo pancéřníčky, ale bojím se o rostlinky. Je nějaký způsob jak je před rybkami uchránit? A mám spíš počkat, až rostliny víc vyrostou? Děkuju
Vai | 24. dubna 2010, 15:15:42
Ano, bez obav, vydrží to.

Ancca | 24. dubna 2010, 13:18:19
A ještě jeden dotaz.. Přežijou mi rostliny v akvárku které bude zhruba ještě tak týden bez ryb, i když tam nemají žádné umělé hnojivo?
Vai | 23. dubna 2010, 20:48:34
Pokud je zrnitost substrátu v průměru větší než 5 mm, tak takový nedoporučuji. Vhodný je štěrk či písek o zrnitosti cca 2-5 mm.
Zářivky by měly mít vodě odolné patice, jinak je nutné použít krycí sklo. V každém případě bude nutné pak pravidelně čistit od usazenin sklo nebo zářivky. Plovoucí rostliny se pro zabránění \"prskání\" vody příliš nehodí. Jinak intenzita vzduchování se dá regulovat tak, že se použije škrtítko a téčko (rozdvojka), kdy se přebytečný tlak vzduchu vyvede volnou hadičko mimo.
Zářivky by měly mít vodě odolné patice, jinak je nutné použít krycí sklo. V každém případě bude nutné pak pravidelně čistit od usazenin sklo nebo zářivky. Plovoucí rostliny se pro zabránění \"prskání\" vody příliš nehodí. Jinak intenzita vzduchování se dá regulovat tak, že se použije škrtítko a téčko (rozdvojka), kdy se přebytečný tlak vzduchu vyvede volnou hadičko mimo.

Ancca | 23. dubna 2010, 19:02:47
Dobrý den, konečně jsem si pořídila akvárko. Momentálně nechávám odstát vodu, takže je zatím bez rostlin a bez rybiček. Měla bych pár dotazů. Může být na dně hrubý štěrk místo písku? Pořídila jsem si také vzduchování, ale kapičky vody z hladiny vyskakují až k zářivkám, mohlo by je to nějak poškodit? Popřípadě bych mohla pořídit rostlinu, která by rostla na hladině a bublinky zbrzdila (na motorku žádná regulace není). Děkuji moc za odpovědi
Vai | 11. dubna 2010, 15:02:52
Je vhodné vždy při nižším obsahu kyslíku ve vodě (např. vysoká teplota vody při letních vedrech) či ve všech případech, kdy ryby lapají u hladiny po vzduchu, což často signalizuje i jiný problém (přerybnění, nedostatečná filtrace, málo rostlin, onemocnění ryb).

Thomas | 10. dubna 2010, 20:09:16
Vai - Treba jak casto, kdy se pozna ze je to potreba atd.?
Vai | 10. dubna 2010, 12:17:47
Petrous - Tipuji, že oba dva druhy rostlin byly zakoupeny v emerzní formě - viz http://www.akvarijni.cz/rostliny.htm#deleni
Thomas - V jakém smyslu je to myšleno? Napadá mě snad jedině - nepoužívat vzduchování v případě, že je voda uměle sycena CO2.
Thomas - V jakém smyslu je to myšleno? Napadá mě snad jedině - nepoužívat vzduchování v případě, že je voda uměle sycena CO2.

Petrous | 9. dubna 2010, 14:25:48
Ahojky, mám takový problém s rostlinkou Sagittaria subulata - Šípatka šídlatá . Mám ji asi tři týdny. Po druhém týdnu mi začaly listy zespoda uhnívat a listy plavou na hladinu. Hnojím tekutým PlantaMinem od TetraPlant. Vodu mám správně teplou okolo 25 stupňů a světla má dostatek.
Dále mi dělá problémy Echinodorus bleheare- Šípatkovec Bleherové. Ve prostřed a na koncích se mi dělají hnědé fleky. Skoro na každém listu.
Měl byste prosím vás někdo nějakou radu?
Díky
Dále mi dělá problémy Echinodorus bleheare- Šípatkovec Bleherové. Ve prostřed a na koncích se mi dělají hnědé fleky. Skoro na každém listu.
Měl byste prosím vás někdo nějakou radu?
Díky
Thomas | 8. dubna 2010, 21:01:18
Jsou nejaky obecny pravidla pro vzduchovani?

Vai | 5. dubna 2010, 18:22:44
Tak to je velmi málo pravděpodobné, ale naprosto vyloučit se to nedá. V jednom starém čísle časopisu Akvárium Terárium byl zmiňován včetně fotodokumentace případ tření čichavce a rájovce (
), avšak jikry se v těchto případech dále nevyvíjí, jsou neoplodněné.

