Tomy | 8. února 2009, 14:01:00
To Adéla Na tak malé akvárium je příliš mnoho ryb. Biologická rovnováha je narušena a akvarium nepracuje jak má. Příliš mnoho ryb a příliš mnoho odpadních produktů. Pomůcka je, že na 1cm rybí délky připadá litr vody.Změna chovaní ryb může být v tom, že se v akvariu zvedá hladina dusitanů. Problém muže být i ve vodě která jak jsem pochopil pochazí ze studny. Není tam příliš málo rostlin? Rostliny pomáhají čistit vodu a slouží také k udržení biologické rovnováhy(což je v malém akvariu obtížné). Soustředil bych se na to aby vše pracovalo v zájemném souladu. U tak malého akvária bych určitě neměnil vodu jednou za 14 dní nýbrž jednou za týden zároven s odkalovaním dna. Pozor na překrmovaní!
Adéla | 8. února 2009, 13:36:39
Chtěla bych se zeptat, mám akvarko asi 28 l, do jisté doby mi stačilo po týdnu někdy až po dvou vyměnit vodu a voda byla celkem čistá, myslím tím málo zbarvená (používám studniční vodu). Jsou to asi dva měsíce co musím měnit vodu každý týden, je velmi hnědá a pokud se opozdím rybky ty nejslabší se motají u dna. Myslím si, že je to otrava z vody, protože když vodu vyměním tak jako rázem ožijí. Mam tam asi kolem dvaceti pavích oček. Chtěla bych se jenom zeptat v čem jsem udělala chybu, když akvárko mám založený přes rok a způsob údržby je pořád stejný a z ničeho nic se mi kalí voda do tmavě hněda. Děkuji
Vai | 7. února 2009, 14:42:07
Tak to bohužel netuším. 


pepa h. | 7. února 2009, 13:03:06
Jeste jedna otazka(doufam ze posledni):koupil sem si velka dania na to treni,asi za ctrnact dni se asi 2 jakoby zašpičatilo bricho a chciply.Nevite cim to muze byt?Jeste tam s nimi byly neonky a tem nic neni dekuji
Vai | 6. února 2009, 21:52:46
Křížení by žádný negativní vliv mít nemělo. Větší prostor je vždy plusem, navíc dania jsou dosti čilé a živé rybky. Obsah škodlivých sloučenin dusíku (amoniak, dusitany, dusičnany - viz zde: http://www.akvarijni.cz/zacatky.htm#filtrace) se dá zjistit pomocí testů, které se dají zakoupit v každé lepší akvaristice. Doporučuji výrobky české firmy Aquar (kvalita ze přiměřenou cenu - viz http://www.aquar.cz/testy.html).

pepa h. | 6. února 2009, 14:23:48
Jeste me napadlo: nemuze to byt tim ze jsou to skrizeny normalni a zavojovy dania?Ted tam mam zase maly a nechci aby to zase byly takovy mrnousove
,mam je v 9 l jsou stary 14 dni mam uz je prendat do 25l ,nestane se jim nic? dekuji
Jak zjistim ten dusik dekuji

Jak zjistim ten dusik dekuji
Vai | 5. února 2009, 19:35:19
Filtrační náplň by se měla postupně a pokud možno rovnoměrně zanášet. Po cca 3-4 týdnech se může poprvé proprat.

luky | 5. února 2009, 18:38:01
Tak novej filtr zatím běží den a všechno se zdá být bez problémů. Po jaké době nebo jak poznám že pracuje tak jak má? Jinak děkuji za radu

Vai | 4. února 2009, 21:41:01
Odpověď je v mailu.

luky | 4. února 2009, 20:54:35
Tak nafotim a pošlu na mail. Tak ve 21:10 by to tam mohlo bejt
Vai | 4. února 2009, 20:49:58
Dle toho popisu si to nedovedu představit, respektive mám spíše obavy, že to to příliš fungovat nemůže.
Foto by napomohlo více. Hledal jsem obrázky na netu, ale všude jsou jen snímky filtru vcelku.


luky | 4. února 2009, 20:39:18
Ze stran je proděravěný také
luky | 4. února 2009, 20:28:24
Jo k tomu bodci. Mě to příjde jako držak na tu kostku ale otvory tam jsou ale ty nevedou až k filtračním lopatkám. Prostě proděravěná placka.
luky | 4. února 2009, 20:07:57
Trubka tam není. Bodec je ze spodu filtru na kterým byla napíchlá kostka a přiložený kryt. Bodec se dá sundat a zase nasadit a nad ním jsou už jen rotující lopatky.
Vai | 4. února 2009, 19:35:31
luky - Ten \"bodec\" má otvor jen dole nebo je perforovaný i ze stran? U tohoto způsobu filtrace bývá zpravidla na čerpadle nasazena trubka odpovídajícího průměru, která je proděravěná i z boku. Ten rozměr mohl zůstat i původní. 
Poslední třetí obrázek zobrazuje čerpadlo, které pro tento způsob filtrace použít nejde (nemá nástavec pro nasazení trubky).



Neonka bude v pořádku, okraje ploutví dorostou. U tetrovitých ryb je to běžné, vždyť mají v tlamce drobné zoubky a občas se mezi sebou proženou. Se solí ani teplotou bych nic nedělal.
pepa h. - Proč mají i po roce pouhý 1 cm? Může to být kombinací více příčin - malý prostor, nevhodné či jednostranné krmení, nízká teplota vody, špatná kvalita vody (vysoký obsah sloučenin dusíku).

Poslední třetí obrázek zobrazuje čerpadlo, které pro tento způsob filtrace použít nejde (nemá nástavec pro nasazení trubky).



Neonka bude v pořádku, okraje ploutví dorostou. U tetrovitých ryb je to běžné, vždyť mají v tlamce drobné zoubky a občas se mezi sebou proženou. Se solí ani teplotou bych nic nedělal.
pepa h. - Proč mají i po roce pouhý 1 cm? Může to být kombinací více příčin - malý prostor, nevhodné či jednostranné krmení, nízká teplota vody, špatná kvalita vody (vysoký obsah sloučenin dusíku).

luky | 4. února 2009, 19:07:20
Ješte dodatek. U jedne neonky jsem si všiml že má rostřepené konečky plutví. Tak jsem preventivně zvíšil teplotu na 27 stupnů a přidal lžičku soly. Bude to stačit? Ploutve nejsou na žadných místech bělavé ani zaplísněné.
luky | 4. února 2009, 17:37:57
ale voda je celkem čistá na to jak jsem to při montaži zakalil

luky | 4. února 2009, 17:34:04
Tak jsem dneska koupil molitanovou kostku 20x10x10. Docela se mi protočily panenky když po mě pordavačka chtěla za molitan 100 kč. Po úpravě jsou rozměry 15x10x10. Ten filtr po sundání krytu má na spod takový bodec na který se připíchne molitan. Upevnil jsem tam novou kostku ale mám strach z toho, jestli filtr pracuje správně. Popravdě nemám tušení jestli příjmá vodu přez molitan ale je tam upevněna stejně jako ta puvodní akorát bez krytu. Nepříjde mi že by se drobné částečky tahaly do molitanu. Snad to bude v pohodě. Není ještě potřeba udělat nějaká úprava té kostky??
pepa h. | 4. února 2009, 11:01:53
Dobry den chtel bych se zeptat a tohle:mam uz asi rocni odchv danii a maji porad kolem 1 cm,odchovaval sem je v 10l a krmil zloutkem po mesici jsem je prendal do 20 l a krmil patentkami ted jsou ve 100l a krmim patentkami.Dekuji
Vai | 4. února 2009, 07:49:56
Objem cca 0,2 l, to je pořád příliš malé. Nevím, zda-li jde z filtru použít jenom samostatná filtr.hlava. Pokud ano, nasadil bych na ni kostku biomolitanu min. cca 15x10x10 a je vyhráno. Nová filtr. náplň se nejlépe zaběhne tak, že se původní vypere v troše akvarijní vody a v té se pak vymáchá i ta nová.

luky | 3. února 2009, 23:33:59
Našel jsem úplně novou filtrační nápln z nepoužitého filtru kterou bych mohl nahradit za malou nápln v akavariu. Aspon je o pár čísel vetší. Má rozměry 10,5 x 5 x 4. Myslíte že by to mohlo pomoci tomu 54 l akvariu?? Aspon je vetší než ta puvodní ale mám strach z toho, že filtrační nápln není zaběhnutá. Jestli to nějak pomůže situaci zlepšit tak jam mám postupovat??
luky | 3. února 2009, 22:10:10
jj přesně tak jde ta filtrační vložka( jako zemina) cítit a hnedé povlaky jsou na naplni taky.
Vai | 3. února 2009, 21:59:50
Tak domněnka se potvrdila. Tyhle vnitřní mini-filtry s čerpadlem mají opravdu mizerný objem filtr.hmoty. Průtok doporučuji nastavit na minimum. A i tak tipuji, že to bude dost, ale časem by se to mohlo trochu snížit (po zanesení filtr. vložky nitrifikačními bakteriemi - ty jsou na rozdíl od bílého povlaku zbarvené do hněda a \"vůni\" takto správně zaběhlého filtru bych přirovnal k zahradní zemině).

luky | 3. února 2009, 21:07:23
Jako filtr jsem použil fanplus 30 - 60 l viz odkaz http://www.zoo-hobby.cz/vnitrni-filtry-akvaristika/aquael-fan-3-plus/ .Přivzdušnování jde zapnout také. Odedneška budu vzuchovat nepřetržitě a uvidíme co to udělá. Jako kryt je použit plastový s otevíracím víkem. Ještě mě napadlo jestli není na akvárium příliš silné světlo. V krytu je zabudovaná usporná zařivka 25 W a příjde mi docela silné. Snažil jsem se dodržet osvětlení 0,5 w na litr vody tak jsem sáhl po tomhle kompletu. Když mě nezlobí technika tak mám problémy s vodou. Pak se mi tam vyklubají hlístice které na štestí nic nedělají. Dále nastupují řasy a pod. Ješte mi chybí nějaká nemoc v akvariu a bude to bez chyby. Čím víc člověk o tom čte tím více má obav a podezírá každou drobnost co se v akváriu mihne. Je to docela makačka. Akvarum je jak domeček z karet. Zatím jsem neměl to štestí si dopřát chvíle odpočinku a poučení jak všude o akvariu píšou :-D. Budu teda doufat že se časem vše srovná a já už budu mít konečne klid. Jinak mockrát děkuji za rady.
Vai | 3. února 2009, 20:11:23
Ještě dodatek...
Povlaky v akváriu a různé zákaly vody provází akvaristy již od počátků akvaristiky, viz také článek z r. 1924 od prof. Hykeše - http://www.akvarium.cz/1899/pages/text/pravek/zakaly_vody.htm
Citace:
Kde se v nádrži hromadí mnoho hnijících látek, tvoří se na stěnách rosolovitý neprůhledný povlak, který je vyvolán spoustou na skle přisedlých a zhloučených bakterií. Velmi často usazují se mezi nimi řasy rosivky, jež pak dodávají povlaku, alespoň na některých okrscích, hnědou barvu. Zvláště se tak děje v zimě, nebo stojí-li akvárium v temnu. Voda zůstává z počátku čistá, ale později, když hnilobné pochody pokračují začíná se mléčně zakalovat spoustou bakterií, nálevníků a jiných prvoků, milujících hnijící vody. Zpravidla nestačí tu omezení krmení a nutno z vetší části vodu vypustiti a nahraditi čerstvou, ovšem stejně teplou. Abychom již předem se chránili před touto nepříjemností, je dobré míti v každé nádrži několik plžů, kteří se pravé odpadky živí. takže jsou zdravotní policií akvária a neztrávenou potravu ještě včas odebírají koloběhu hniloby.
Povlaky v akváriu a různé zákaly vody provází akvaristy již od počátků akvaristiky, viz také článek z r. 1924 od prof. Hykeše - http://www.akvarium.cz/1899/pages/text/pravek/zakaly_vody.htm
Citace:
Kde se v nádrži hromadí mnoho hnijících látek, tvoří se na stěnách rosolovitý neprůhledný povlak, který je vyvolán spoustou na skle přisedlých a zhloučených bakterií. Velmi často usazují se mezi nimi řasy rosivky, jež pak dodávají povlaku, alespoň na některých okrscích, hnědou barvu. Zvláště se tak děje v zimě, nebo stojí-li akvárium v temnu. Voda zůstává z počátku čistá, ale později, když hnilobné pochody pokračují začíná se mléčně zakalovat spoustou bakterií, nálevníků a jiných prvoků, milujících hnijící vody. Zpravidla nestačí tu omezení krmení a nutno z vetší části vodu vypustiti a nahraditi čerstvou, ovšem stejně teplou. Abychom již předem se chránili před touto nepříjemností, je dobré míti v každé nádrži několik plžů, kteří se pravé odpadky živí. takže jsou zdravotní policií akvária a neztrávenou potravu ještě včas odebírají koloběhu hniloby.
Vai | 3. února 2009, 20:06:41
Podobné bílé povlaky na skle, rostlinách a dekoraci budou opravdu nejspíše bakteriálního původu. Pokud navíc voda zapáchá i při dostatečné péči, může být chyba jedině v překrmování ryb a v nesprávné filtraci. Jaký je tam filtr? Není to náhodou nějaký typ, který má sice výkonné čerpadlo, ale příliš malý objem filtr. hmoty? Tomu by odpovídal také brzký výskyt ruduchy (má ráda silně proudící vodu). Jde zapnout u filtru přivzdušňování? Pokud je nad nádrží příliš těsný kryt, může ve vodě chybět i kyslík a pak se daří oněm povlakům, nálevníkům a vše je to doprovázeno zápachem.
K tomu odkalovači - má zřejmě velký průměr nasávací trubky. Prodávají se i menší a s tenkou hadicí. K tomu, že odkalovat není nutné všude a vše naprosto dokonale, jsem psal už dříve.
Dále bych také doporučil omezit krmení umělým krmivem (tablety - viz předchozí dotazy) a zařadil do jídelníčku ryb např. mražené krmivo (pro neonky buchanky, pro sumečky pár patentek na dno). Nějaký ten den půstu rybám také neuškodí.
Hlavu vzhůru a obrnit se trpělivostí, vše se časem jistě srovná.
K tomu odkalovači - má zřejmě velký průměr nasávací trubky. Prodávají se i menší a s tenkou hadicí. K tomu, že odkalovat není nutné všude a vše naprosto dokonale, jsem psal už dříve.
Dále bych také doporučil omezit krmení umělým krmivem (tablety - viz předchozí dotazy) a zařadil do jídelníčku ryb např. mražené krmivo (pro neonky buchanky, pro sumečky pár patentek na dno). Nějaký ten den půstu rybám také neuškodí.
Hlavu vzhůru a obrnit se trpělivostí, vše se časem jistě srovná.

luky | 3. února 2009, 15:29:23
Já mám podobný problém. Na rostlinách a ve vodě mi plavou bílé povlaky a odkalená voda zapácha po skažených vejcích. O kávrium pečuji každý týden. Pravidělně odkaluji dno a čistím všechny předměty a dekorace v něm a všechno je k ničemu. Výjde to úplně na stejno jako bych se o to nestaral. Filtr beží nepřetržitě. Pořád jsou někde samé problémy. Na rostlinách mi začli růst ruduchy které jsou ale křehké. Voda je tak znečištěná jako bych tam měl 30 ryb. Mám chut písek koplet celý převařit. Bohužel nemám karantení nádrž a nevim kam bych umístil ryby. Na mojí 54 l nádrž mám příliš silný odkalovač. Už během minuty je půlka nádrže pryč. Dokonce jsem používal sera nitrivec pro rychlejší zaběhnutí akvaria. Fakt ted nevím co s tím mám dělat. Nechápu proč se mi nedaří.
ten povlak vypadá nějak takhle http://rybicky.net/k/forum/63166.jpg
ten povlak vypadá nějak takhle http://rybicky.net/k/forum/63166.jpg
Vai | 2. února 2009, 22:52:30
Foto by napomohlo více, takto si netroufám s jistotou napsat, o co se může jednat. Pouze tipuji, že to mohou být sinice, nějaký bakteriální povlak anebo současně přemnožení nálevníci ve vodě. Podobné problémy jsou časté při překrmování ryb a nedostatečné údržbě.

Vopín | 2. února 2009, 21:00:59
V akvariu se mi tvoří bílé povlaky na rostlinách a někde dokonce i volně plavou ve vodě.Na světle je vidět že voda chytá lehce bílý zákal.Nevíte co je to zač a jak se toho můžu zbavit. Akvarium beží mesíc a půl. Díky za odpověd
Vai | 30. ledna 2009, 20:09:51
Pokud jsou to opravdu ruduchy (viz odkazy níže), samy od sebe bohužel nezmizí. Z listů rostlin se většinou mechanicky odstraňují velmi špatně, takže nezbývá, než pravidelně odstraňovat celé nejvíce napadené listy. Určitou \"výhodou\" je to, že ruduchy nerostou tak rychle, takže nejpostiženější jsou zpravidla staré listy. Tím pádem jako prevence výborně poslouží zasazení dostatečného počtu rychle rostoucích druhů rostlin. Dále je také vhodné minimalizovat proudění vody filtrem a v případě přihnojování tekutým kapalným hnojivem toto podstatně omezit.
Z ryb požírají ruduchy prokazatelně pouze parmičky siamské (černopruhé) Crossocheilus siamensis, které se pro svoji velikost v dospělosti bohužel do takto malé nádrže nehodí.
Pokud se nepletu, tak uvedené akvárium je stále ještě dost \"čerstvé\", takže při dostatku trpělivosti se časem podmínky v akváriu postupně stabilizují.
Z ryb požírají ruduchy prokazatelně pouze parmičky siamské (černopruhé) Crossocheilus siamensis, které se pro svoji velikost v dospělosti bohužel do takto malé nádrže nehodí.
Pokud se nepletu, tak uvedené akvárium je stále ještě dost \"čerstvé\", takže při dostatku trpělivosti se časem podmínky v akváriu postupně stabilizují.
