luky | 30. ledna 2009, 18:44:54
Ještě pro lepší představu. Akvárium 54l ve ktrém je 10 neonek a dva sumečci. Takže není přerybněné.

luky | 30. ledna 2009, 18:41:00
Dobrý den.Měsíc založeném akvariu se mi posledních pár dnů začla rozrůstat řasa na listech (asi se jedná o ruduchu). Dno odkaluji každý týden tam, kde nejsou kořeníci rostliny. Zmizí sama z listů nebo ji musím ručně odstarnit?? Někde jsou vlásky řasy i delší. Zvýření kalu při odkalovaní nedokážu zabránit. Odkaluji odkalovacím zvonem ale i tak se ve vodě pohybují drobné částečky. Je to normální??Zbavím se jí každotýdení údržbou?? děkuji za odpověd.

Vai | 27. ledna 2009, 21:47:42
Pokud jsou to souvislé povlaky, velmi rychle se rozrůstající, až mazlavá hmota, pak to mohou být i sinice.
Viz odkazy:
http://www.akvarijni.cz/rostliny.htm#rasy
http://planta.aquariana.cz/rasy_01.htm
Vai

stehlik | 27. ledna 2009, 21:31:10
Já vím, ale řasy obalují kameny , písek filtr apod, děkuji stehlík

Vai | 27. ledna 2009, 17:52:09
Mně také rostou na sklech nádrží řasy, někde více, jinde méně a nejjednodušším řešením je prostě sklo 1x týdně preventivně setřít např. magnetickou stěrkou, ať už tam řasy jsou či ne. Na pevně přisedlé zelené či hnědé řasy je pak nutná stěrka se žiletkou.
Vai

Stehlik | 27. ledna 2009, 13:41:53
Stále bojuji z ukládáním řas na stěnách akvária. Již jsem vyskoušel různé přípravky a nic. Slunce rovněž na akvárium nesvítí.Prosím o radu . Děkuji

Vai | 26. ledna 2009, 21:30:33
Jak často? To takto nejde na dálku posoudit. Frekvence odkalování v podstatě závisí na počtu ryb a na množství dodané potravy. Takže dá se odkalovat klidně i každý týden, v jiném případě to může stačit jen 1x měsíčně. Pokud se na povrchu dna hromadí detrit, je údržba zanedbaná. Velkým pomocníkem pro zajištění čistoty dna jsou také plži - piskořky. Zpracují jakékoliv zapadlé zbytky potravy a substrát dokonale prokypří. Určitou nevýhodou je nutnost občasné redukce jejich počtu.
Vai

Dany | 26. ledna 2009, 20:59:36
Asi máte pravdu. Řekl bych, že to je od těch tablet pro sumečky protože kam zapadla jedna velká část se jich drží nejvíce.A jak často doporučujete odkalovat??

Vai | 26. ledna 2009, 18:39:37
No tak bych toho hned využil, odkalil dno a odsál je, co nejvíc to půjde. 311 Prostě nenechat je v klidu. 301
Vai

Dany | 26. ledna 2009, 18:22:52
Ale zrovna ted volně vodou neplavou. Nějak se ubytovali v substratu kde se předevsím lepi na sklo. Snad nenastanou žadné problémy.

Vai | 26. ledna 2009, 17:54:43
Dany - Hlístic existuje mnoho druhů a ty, které parazitují na rybách v jejich útrobách, zcela jistě volně vodou neplavou. Pokud se rychle množí, svědčí to nejspíše o tom, že mají dostatek potravy, různých zbytků krmiv, detritu apod. Doporučit lze také důkladné odkalení dna. To krmení stačí zpočátku např. obden a i po ústupu těch nezvaných chovanců nekrmit aspoň 2 dny v týdnu. Zda-li se do akvária mohou dostat s mraženým krmením, netuším, spíše se přikláním k tomu, že nikoliv. Mnohem pravděpodobnější mi připadá zavlečení s rostlinami. Osobně krmím hodně let mraženým krmivem, a dříve jsme i dlouho dával např. živé nitěnky, ale nikdy jsem si nic podobného nezatáhl. Zato rostliny jsem doplňoval z pěstírny jen 2x a v jednom případě byly nějaké podobné \"potvory\" zalezlé v kořenech. 317

Luky - Dle mě se pod podobnými \"trávníky\" dno odkalovat nemusí, ono to totiž ani nejde. \"Koberce\" rostlin se např. po čase celé vyhodí a založí znovu. Ale je potřeba si uvědomit, že podobné výstavní \"načančané\" nádrže se často zařizují jen za účelem vyfocení do soutěže a jejich \"životnost\" tak může být max. v řádů měsíců. Pak už musí nastat nějaké to radikální \"překopání\".
Vai

Luky | 26. ledna 2009, 16:43:01
Dobrý den. Chtěl jsem se jenom zeptat pokud je dno akvária zarosté komplet celé zelení(např. krátkou travičkou nebo mechem tak je potřeba odkalovat dno? Prosím podívejte se na následující aby jste měl představu, co mám na mysli http://www.youtube.com/watch?v=uafmRtpK7T0&feature=related. Zajíma mě jestli to není větší starost než radost z pěkného akvaria. Dekuji za odpověd301

Dany | 26. ledna 2009, 15:39:04
Ješte jedna věc. Je možné že se to tam dostalo těma maraženejma patentkama kterýma krmím jednou za týden??

Dany | 26. ledna 2009, 15:36:13
No docela jste mě uklidnil ale jak se jich můžu na 100% zbavit? Ja jsem myslel, že hlistice je parazit který žije ve střevech ryb. Tï zmetci se docela pěkně rychle množí. Jsou zalezlí v substrátu kde se líně pohybují. Ryby i sumečci jsou v pohodě. Mám tedy krmení omezit na 2x týdně? U ryb jsem zatim žádne příznaky nemoci nespozoroval. Jinak děkuji za rychlou odpověd. Aspon jsem klidneji spal304

Vai | 25. ledna 2009, 22:13:34
Ano, může se jednat o hlístice, ale s největší pravděpodobností rybám ani ničemu jinému neuškodí - viz také zde: http://www.akvarijni.cz/bezobratli.htm#dalsi. Omezit krmení, 1-2x za týden \"hladovka\" a stane se pro ryby potravou.
Vai

Dany | 25. ledna 2009, 21:11:32
Dobrý den. Potřebuji nutně od vás poradit. Před chvíli jsem koukal do akvaria a vidím jak si u prostřed nadrže plave asi 1 cm dlouhý, bílý, tenký červ ktrej se vlnil jak had.. Tak jsem ho vylovil sítkou ale nic jsem v ní nenašel. Ted nevim na čem jsem. Podle mě to bude těma mraženejma patentkama. Nejedná se o hlístnice??

Vai | 25. ledna 2009, 20:39:13
fykil - Nejdříve bych ještě zkusil, jestli není zacpaná jen hadička nebo zpětný ventil apod. V některých filtrech bývá také na konci hadičky vzduch. kamínek, který může být hůře průchodný. Ten je tam zbytečný a může se úplně odstranit. Pokud je chyba opravdu v membráně (prasklá, styřelá), tak nezbývá než ji vyměnit, ale to je u mnoha typů motorků nemožné, neboť se náhradní membrány vůbec nenabízí a dovozci či prodejci raději inkasují více peněz za pořízení celého nového motorku. Uváděný typ vůbec neznám, takže bohužel nemám tušení.

Karolína - Zmiňovaní čichavci zakrslí i jeho barevné formy jsou velmi nároční na čistotu a kvalitu vody. Dále to také nejsou příliš dlouhověké ryby a v mnoha obchodech se také nabízí importy těchto ryb z Asie, které jsou ještě více choulostivější, takže často i v ideálních podmínkách příliš \"nevydrží\". Dle popisovaného znovuobjevení výskytu nemoci (nejspíše nějaká blíže nespecifikovatelná bakterióza spolu s následným zaplísněním) po návratu do původní nádrže, může být také problém ve vyšších hodnotách škodlivých dusíkatých látek ve vodě (dusitany, dusičnany). Takže nezbývá zřejmě nic jiného, než zaměřit se na prevenci a kvalitu vodu.
Vai

fykil | 25. ledna 2009, 19:56:38
Dobry den, netusite, jak opravit zkomirajici vzduchem pohaneny filtr, resp. jeho motorek? Matne si vzpominam, ze jsem kdesi cetl, ze staci vymenit membranu. Prip. tedy druhy dotaz- kde takovou membranu k motorku JESAN WAD 2F sehnat? Dekuji a zdravim, MM

Karolína Nyklesová | 25. ledna 2009, 19:51:58
Dobrý den, prosím vás o radu s čichavcem zakrslým kobaltovým. Koupili jsme si dva, samičku a samečka, do akvária cca 50l, kde jsou ještě paví očka. Bohužel, samičce se zakrátko objevil v dolní části \"zub\" v ploutvi a krev, jako když se o něco odře. Jelikož jsme začátečníci, tak jsme tomu začali věnovat bližší pozornost až pozdě, kdy už se jí kolem toho vytvořila bílá koule, plíseň. Dali jsme jí do menšího akvárka a koupili Mycopur. Bohužel to nepomohlo a ačkoliv se rybička zdála jeden den večer čilá, druhý den \"stála\" na dně mrtvá, s neobvykle nafouklým bříškem. Sameček byl v pořádku až do nedávné doby, cca před 3 týdny se u něj objevila stejná \"rýha\" či oděrka a tak jsme ho rovnou preventivně dali do akvárka s Mycopurem. Byl tam něco přes týden, vypadalo to, že se to vyléčilo. Dali jsme ho tedy zpět k pavím očkám a objevilo se to znovu (viz. fotky). Plíseň zatím vidět není, nafouklé bříško taky ne. Rada některých prodavačů ve zverimexech zní Baktopur nebo Mycopur, když nepomáhá, tak máme smůlu, prej si máme koupit novou. Jenže my máme rybku moc rádi a nechceme přijít i o samečka. Díky za odpověď!
Adresa na fotky samečka čichavce:
http://gallery.dumi.org/?dir=fotky/Cichavec

Vai | 24. ledna 2009, 23:20:44
Přidávat do sladkovodního akvária sůl, preventivně či jen tak, že to někdo říkal, aniž by vysvětlil proč, je opravdu zbytečné. V určitých specifických případech to však může mít své opodstatnění - např. sůl použitá při léčbě ryb nebo na úpravu vody pro některé druhy ryb vyžadující velmi tvrdou až brakickou vodu.
Vai

Wod P. | 24. ledna 2009, 19:55:58
K čemu je dobré dávat do sladkovodního akvaria lžičku soli. Někde jsem to zaslech a nevím co je na tom pravdy. děkuji za odpověd.

Vai | 20. ledna 2009, 22:32:46
Pokud ten tmavý nešumí a tak přebírání i hra \"na Popelku\" je možné. 323
Vai

Miky | 20. ledna 2009, 18:20:07
Zkusila jsem Vaši radu a ten štěrk opravdu syčel. Jenom se chci zeptat jestli ho musím celý vyhodit nebo si můžu zahrát na popelku a přebrat bílý od hnědého. 318 Dík Miky

Vai | 20. ledna 2009, 17:24:16
Osobně kostky mražených patentek vložím do vlažné vody a po rozpuštění (max. pár minut) je propláchnu na jemném sítku (např. obyčejné plastové na čaj apod.) pod tekoucí vodou. Hnědé kousky a zbytky nijak nevybírám, v kvalitně zmražených patentkách jich je zpravidla jen menšina.
Vai

luky | 20. ledna 2009, 13:16:28
Mockrát děkuji.Té paní jsem napsal a dala mi fakt užitečé rady.Poslala mi pár odkazů mezi kterými byla i vaše stránka.Uvidíme jak to bude postupovat dál.Dneska jsem koupil maražené patentky a nevím jak je připravavit.Stačí je nechat rozmrznout a vybrat hnědé patentky které uhynuli před zmrazením nebo je ješte mám propláchnout v tekoucí vodě??

Vai | 19. ledna 2009, 20:49:02
Pozor sumci snáší léčiva velmi špatně! Než léčit něco jen tak \"pro jistotu\", tak to raději vůbec. Jsou to jinak velmi odolné ryby a dle předchozího dotazu (nespotřebované tablety) bych spíše doporučil omezit krmení či nasadit krátkodobou dietu. Ohledně sumců můžu doporučit výborný web se spoustou rad zde - http://www.catfish.cz/ (viz tam stránka \"nemoci\" nebo klidně napsat autorce toho webu).
P.S. Po registraci a přihlášení jdou vložené příspěvky zpětně editovat. 301
Vai

luky | 19. ledna 2009, 20:33:49
ješte jedna věc.Daj se ty léčiva sehnat ve zverimexu??

luky | 19. ledna 2009, 20:31:53
omlouvám se za tu hrubku.

luky | 19. ledna 2009, 20:30:02
Tak s těma sumečkama nevim.Příjde mi že se pohybují o něco pomaleji než před dvěma dny a ty výkali jsou dlouhé pořád a jsou hodně časté.Po každé maj 2-3 cm a jsou spíš špinavě bílé.Můžu pro jistotu nasadit lečiva??Ten jeden sumeček má ješte menší chut k životu než ten druhý.Fakt nevim co mám dělat.

Vai | 19. ledna 2009, 18:33:57
No, já bych na dálku nejspíše ani tak nic nepoznal. 325 Ne vážně, v případě napadení parazity by výkaly byly spíše bělavé a rozhodně mnohem delší. Dále by se, při zhoršujícím se stavu ryb, objevily i další příznaky.
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#hlistice
http://www.akvarijni.cz/nemoci.htm#spironucles
Vai