Vai | 9. července 2006, 01:00:00
Ten sytě zelený povlak mohou být sinice. V opakované výměně vody, častější než běžně, bych pokračoval, ať se odstraní přehnojení vody.
Osvětlení záleží na druhu pěstovaných rostlin, jejich náročnosti na světlo a také jak jsem psal, na uváděném venkovním světle. V nádrži umístěné v šeré místnosti, někde na temné chodbě apod. určitě nestačí svítit slabě pouhých 6 hodin denně a naopak akvárium umístěné v místnosti s velkými okny orientovanými na jih určitě není nutné dosvětlovat po celý den umělým světlem o síle více než 0,5W/l vody. Při účinném dodávání CO2 je však dostatečně výkonné osvětlení nezbytností. Je nutné to individuálně posoudit dle dosavadních zkušeností, praxe a konkrétních podmínek a najít si nějakou svoji zlatou, střední cestu.
Vai

tonny27 | 8. července 2006, 13:56:22
A ještě jednu věc, na kterou jsem zapomněl. Na listech se mi po tom hnojivu dělá takový úplně sytě zelený povlak. Asi od toho hnojiva. Díky Tonny

tonny27 | 8. července 2006, 13:53:50
Dobrý den,
udělal jsem takové ty klasické testy na železo. Na zbytek musím asi dokoupit. Ale myslím, že jsme to s tím hnojivem asi přepískli. Co se týče CO2, měl jsem to v úmyslu pouze na začátku na \"nakopnutí\" rostlin. V nádrži kterou mám až asi rok a půl už nepoužívám nic, a taky to šlape. Na řasu zelenou jsem si říkal, že přelovím z druhé nádrže ancistrusky a Ti si snad s tím vším poradí. Co se týče toho osvětlení jste mi ale dal brouka do hlavy. V té starší nádrži jsem svítil kdysi 112 hodin denně, měl jsem obrovské problémy se zelenou řasou. Pak se v době mé nepřítomnosti vyply spínačky a manželka svítila asi týden jen 6 hodin denně a od té doby máme od řasy pokoj , tak teda nevím326. Je to velké dilema. Co si o tom myslíte Vy? Jinak ruducha už skoro není304304304. Díky Tonny

Vai | 7. července 2006, 22:37:11
{1354} Přehnojeno, podle jakých testů? Čeho je nadbytek - dusičnanů, železa, fosforu nebo něčeho jiného?
Chce to určitě čas a vydržet. Zelené řasy mají podobné nároky na podmínky v akváriu jako vyšší rostliny, pokud tedy rostou, zcela jistě porostou i rostliny. Jen to nějaký ten týden bude trvat, než se podmínky stabilizují a rostliny se zdárně uchytí.
Ohledně světla a umělého osvětlování. Dopadá během dne okny na nádrž přímé slunce? Kratší dobu by to vadit nemělo, záleží však také na tom, jak je místnost orientovaná (jih, sever). Určitě bych svítil zářivkami alespoň 10-12 hodin, pokud jde zapnout pouze jedna trubice, lze pak podle venkovního světla přes den nechat svítit po určitou dobu i jen jednu zářivku.
Dále zastávám názor, že sycení vody CO2 ma svůj smysl a význam pouze u velmi hustě zarostlých akvárií s náročnými rostlinami a minimem ryb, je přitom nutné dostatečně silné osvětlení a cílené přihnojování - tzv. akvária holandského typu.
Vai

tonny27 | 7. července 2006, 08:43:56
Dobrý den,
podle Vašeho návodu celkem úspěšně bojuji s štětičkovou řasou a musím říci, že je úspěšně na ústupu. Nevím zdali ji tak moc žerou parmičky, ale mizí304304304. Bohužel jsem ale zjistil, že na její místo se celkem úspěšně dostává asi její nástupce řasa zelená. Provedl jsem tedy důkladné testy vody a zjistil, že mám určitě přehnojeno. Asi jsme se s manželkou starali oba. 325. Vyměnil jsem tedy asi 40L vody z 200L. Zároveň bych se rád zeptal na dalších několik věcí.
Nádrž mám v místnosti dost světlé, mám tam ze dvou stran nádrže okna. Myslíte, že je to velký problém? Rostlinám svítím dvěma zářivkami 30W Philips TLD 30- 640, a to prvně 7 a teď 6 hodin denně. Zároveň jsem začal přidávat CO2 pro rychléjší naskočení rostlin. Nádrž je nová ( asi 1měsíc). No nevím, možná jsem jen netrpělivý a chce to čas. Co myslíte Vy?
Jde jen o trpělivost? Rostlinky tam mám asi 14 dní.

Díky za Váš čas. Tonny

tonny27 | 4. července 2006, 21:04:19
Díky za dobré zprávy a pochvalu. 325325.Tonny

Vai | 4. července 2006, 20:07:05
{1354} Takže je to opravdu ta pravá parmička siamská.
Jinak je to taky pěkná, povedená fotka. 301

Vai | 4. července 2006, 19:59:10
Aby šel obrázek vložit, musí být uložený někde na netu (vloží se pak jeho adresa). Mít jej pouze ve vlastním počítači a sem pak uložit, to bohužel nejde.
Vai

tonny27 | 4. července 2006, 19:18:56
No přiznám se, že mi tam nějak obrázek nejde vložit, tak ho asi pošlu na Váš email.

tonny27 | 4. července 2006, 19:13:09
Dobrý den,
potěšující zpráva je v tom, že dnes jsem při příchodu domuů zastihl parmičky, jak se čile popásájí a Vámi ordinovaná strava hladem jim opravdu svědčí. Jinak jsem parmičky kupoval ve Slorexu v Brně a tak to jsou snad ony. Zároveň přikládám i fotku jedné mé parmičky. Tak se prosím koukněte.

Díky moc. Tonny

Vai | 4. července 2006, 09:06:04
Zdenka - Tak to je smutné. Jestliže byste chtěli nádržku provozovat i do budoucna, potom nezbývá nic jiného, pokud uhynou i poslední rybky, nádrž vypustit, zlikvidovat rostliny i plže a zbytek kompletně vydezinfikovat savem, nechat vyschnout a po pár dnech založit znovu. Do takto malého prostoru však mečovky ani ancistruse raději neplánovat, uváděným kardinálkám by se tam však mohlo znovu dařit dobře.

Vai | 4. července 2006, 08:23:28
{1354} Výraz \"krmit ryby hladem\" znamená, ryby nepřekrmovat. Postačí krmit jednou denně takovým množstvím potravy, které stačí rybky spotřebovat během 3-5 minut, bez problémů se také může zcela vynechat krmení 1 nebo 2 různé dny během týdne. Spíše mám obavu, aby to byly ty pravé parmičky siamské Crossocheilus siamensis, právě u mladých rybek je obtížné je odlišit od jim podobných parmiček Garra cambodgiensis a v obchodech je velmi často zaměňují.

parmička siamská (černopruhá) Crossocheilus siamensis
Zdroj: http://www.fishbase.org/images/species/Crsia_u3.jpg

gara (parmička) kambodžská Garra cambodgiensis - mladý jedinec
Zdroj: http://www.fishbase.org/images/species/Gacam_j0.jpg

Fotky použity z http://www.fishbase.org
Vai

tonny27 | 3. července 2006, 20:54:24
Dobrý den,
před několika dotazy jsem Vás žádal o radu ohledně té mé štětičkové řasy. Doporučil jste mi mimo jiné, abych využil parmičky siamské a krmil je \"hladem\". Rád bych Vás zeptal, co si pod tímto pojmem mám představit. Jsou ještě malé a nerad bych jim nějak uškodil. Mám je asi týden. Zatím jsou stále spolu ve skupině a řas si příliš nevšímají. Začnnou si řasy všímat až později.? Nebo dělám něco špatně? Díky Tonny

Zdenka | 3. července 2006, 18:14:06
Děkuji za odpověď :) celá historie je zamotaná ale vše nasvědčuje tomu, že nemoc máme v akvárku skutečně od prodejce. Akvárium má 30l,vnitřní filtr,osázené,přidáváme trochu soli a hnojivo ferropol. Podědili jsme ho po předchozím nájemníkovi - aby se nemuselo stěhovat. Původní majitel v něm bez problémů choval párek mečovek, 4kardinálky a ancistruse (kardinálky jsme podědili jen tři). Doma máme 100l akvárium a moc jsem nevěřila, že ve 30litrech mohou být rybky spokojené, no kdyby nebyly spokojené, tak by se asi nemnožily 301 Dno pečlivě odkaluji každý týden, potěr jsme odlovovali, není žádný problém s řasami. Bohužel, museli jsme se nečekaně vystěhovat. Akvárku se tak aspoň dostalo důkladného vyčištění dna, převezli jsme i velkou část vody a překvapivě celý ekosystém se podařilo dobře obnovit. Jen jedna kardinálka se po převozu skrývala a brzy pošla. Proč jsme dokupovali další rybky? Bylo nám líto dvou osamělých kardinálek. Vybrali jsme nejbližší obchod, abychom rybky v zimě daleko nenosili, koupili jsme dvě a to stačilo... brzy pošel ancistrus, potom postupně obě nové kardinálky a jedna původní. Rybky se vždy nafoukly až jim odstávaly šupiny po celém těle(bez nějaké plísně), tehdy jsme tam žádné červy nezpozorovali. Nemocné jsme vždy odlovili. V dobré akvaristice radili raději založit znovu (cena léčiv přesahovala hodnotu celého akvária,její úspěch byl nejistý) a pro jistotu Multi-medikal. Dnes tedy máme dvě nemocné mečovky(zatím jim šupiny neodstávají,jinak projevy stejné) a dvě kardinálky (jednu dodal kamarád ze zdravého akvária,když úhyn přestal, aby zbylá nebyla sama). No a ancistruse nahradila populace okružáků, kteří se objevili také až po nákupu v Pet Planet. Nemnoží se nijak rychle a řasy spásají spolehlivě, takže předpokládám, že ani k překrmování rybek u nás nedochází.
A to je celý příběh našeho malinkatého akvárka 325 Nevím, jestli budeme ještě nějaké další rybky trápit malým prostorem, ale sobecky, mrskající se ocásky tady budou chybět 305

Vai | 2. července 2006, 21:16:15
Zdenka - Bohužel, tipnu si říct, i přestože nejsou uvedeny hlavní podrobnosti (velikost akvária = malinkaté? + jeho údržba), že vše svědčí tomu, že nádržka musela být přerybněná (množící se živorodky spolu s novými rybkami), ryby překrmované a ve vodě i dně je nadbytek odpadních látek.
Popisovaní \"červíci\" jsou zřejmě nějaké hlístice,objevují se právě v nádržích nadměrně zatížených organickým odpadem, zbytky krmiva apod. Tomu by odpovídal i popis onemocnění rybek. Léčivo Multi-medikal ničemu nepomůže, prozatím bych pořádně a důkladně odkalil do hloubky dno v akváriu, vyměnil min třetinu vodu. To vše po pár dnech opakovat a nepřestávat s důkladnou údržbou i po zlepšení stavu akvária a zdraví ryb.
Rád bych se mýlil, ale stejně mě zajímá velikost akvária i počty ryb. I když opravdu některé akvaristiky nabízí ryby v dosti zuboženém stavu, příčina nemocí nemusí být jen a pouze v nákupu ryb z neprověřeného zdroje.

Vai | 2. července 2006, 20:50:33
{1354} Z uvedených rostlin rostou nejrychleji zákrutichy Vallisneria. Mech roste pomalu, kryptokoryny tak středně rychle. Pokud by jsi chtěl přidat další rostliny, tak velmi rychle rostou např. růžkatec Ceratophyllum, doušky Egeria densa, Egeria najas, rohatec Ceratopteris, různé mokřanky Hygrophyla apod.
Vai

Zdenka | 2. července 2006, 18:40:34
Ahoj,
máte perfektní stránky, ráda tu občas brouzdám po \"atlase\" rybek :) teď, bohužel, po seznamu nemocí. Mám malinkaté studentské akvarium. Ještě loni nám dělalo radost, rybky plavaly, rostlinky rostly a mečovky se neustále rozmnožovaly. Bohužel jsme v zimě dokupovali několik rybek u neozkoušeného prodejce a to se nám vymstilo. V Pet Planet na Banskobystrické ulici v Brně nám prodali s rybkami i dávku nemocí. Vypadalo to na některý druh infekční vodnatelnosti, která je prakticky neléčitelná. Vzhledem k rozměru akvária jsme se rozhodli pro variantu \"nechat vymřít, založit znovu\". Do vody jsem přidávala pouze kapky Multi-medika. Párek mečovek nakonec přežil, zbyly i dvě kardinálky čínské a plži okružáci. Po třech měsících klidu teď onemocněly mečovky. Rybka nežere, lapá po vzduchu, nafukuje se břicho, žábry jsou odstáté,oči vypoulené. No a teď k mému dotazu 325 na dně akvária jsem objevila jako vlas tenké bílé červy - velikost několik mm. Pohybují se podobně jako píďalky. Na rybkách je nikde není vidět. S novým zakládáním akvária už jsme se smířili, budu muset vyhodit i pěkné rostlinky nebo existuje nějaký spolehlivý jed, který všechny nevítané hosty zahubí?311 Přeju všem co nejmíň podobných zkušeností! Zdraví Zdenka325

tonny27 | 2. července 2006, 12:20:32
No nezbývá Vám nic než poděkovat. Budu se držet Vámi doporučených rad a v nádrži zatím nechám pouze siamky. Rostliny rodu Anubias bohužel nevlastním, a mám především rostliny jednodušší rodu cryptokoryne a vallisneria gigantea a spiraliss. Taky nějaký jávský nech. Doufám, že jsou to všechno rychle rostoucí rostlinky a všechno nakonec dobře dopadne. Určitě Vám dám nakonec o výsledku vědět. Jinak ještě jednou děkuji, jste jeden z mála serverů, kde my vůbec na moji prosbu odepsali.325325325325 Díky Tonny

Vai | 2. července 2006, 01:04:39
Zdá se to možná až příliš jednoduché, ale nejúčinnější proti různým druhům stětičkových ruduch jsou opravdu již uvedená provedená opatření. Tedy opakovaně a pravidelně odkalovat, měnit část vody, snížit proudění vody. Doplním ještě nepřerybňovat nádrž, ryby nepřekrmovat a zasadit rychlerostoucí druhy rostlin. Nevýřit kal ze dna, při údržbě, ryby ryjící ve dně apod. Zdravě rostoucí rostliny začnou ubírat místo a prostor řasám, které po několika týdnech pomalu vymizí. Staré listy rostlin napadené řasami postupně odstraňujeme, na nových listech se posléze řasa přestane objevovat.
Použití chemie, jako roztok Sava apod., je u naprosté většiny rostlin nemožný, jedinou výjimku tvoří tuholisté rostliny rodu Anubias. Jemnolisté, stonkové rostliny, ale i zákrutichy Savo nevratně poškodí. Při použití roztoku Sava (klasické, s červeným víčkem), naředěného vodou v poměru 1:15 až 1:20, po krátkém (1-2 min.) ponoření celých části anubisů (mimo kořenů) do roztoku a následném důkladném opláchnutí pod tekoucí vodou, řasa na rostlinách po vložení zpět do akvária zbělá a po několika dnech se rozpadne. U velmi silně zařasených rostlin přesto nemusí být i tak odstranění řas 100% , při vyšší koncentraci Sava a delší době působení hrozí poškození rostlin. Bez obav lze pak použít Savo na odstranění řas z dekorace, kořenů, kamenů, štěrku.
Sycení vody CO2 a přinojování může také podpořit růst rostlin a tím omezit růst řas, avšak bez dodržování nahoře uvedených opatření to není samospasitelné. Pozor na přehnojení vody železem, vyšší obsah Fe (nad 0,3 mg/l) taktéž podněcuje růst ruduchy!
Ještě doplním, parmičky siamské nerozmazlovat překrmováním, prostě \"krmit je hladem\". A musí to být ty pravé - Crossocheilus siamensis, ne jim podobně druhy rodu Garra.
Vai

tonny27 | 1. července 2006, 22:49:18
Díky za pomoc. Stoprocentně podle Vašeho popisu se jedná o ruduchu. Je možné případně postižené rostliny vytáhnout z nádrže, opláchnout v nějakém roztoku, potom vodou a zase vrátit zpět? Např. Savo atd.? Něco jsem o tom zaslechl, ale nemám s tím žádné zkušenosti. Zatím jsem odkalil pořádně dno, snížil průtok filtrace a vyměnil část vody. Co si myslíte? Nejsem odborník a v nádrži jsem zatím nechal pouze parmičky siamské 6ks. Doporučujete snad CO2, nebo hnojení?

Díky Tonny

Vai | 1. července 2006, 14:44:49
{1354} Zkus porovnat, jestli se vůbec jedná o štětičkovou řasu - ruduchu. Dle popisu to může být i tzv. žabí vlas - dlouhá zelená vláknitá řasa, tuhle pak uvedené parmičky nespásají.
\"Žabí vlas\" - vlákna jsou velmi tenká a dlouhá, křehká, větví se méně, barva vždy zelená. http://www.moje-akvarium.net/pic/clanky/rasy/zelena_vlaknita.jpg
Zdroj: http://www.moje-akvarium.net/pic/clanky/rasy/_zelena_vlaknita.jpg

Štětičková řasa - ruducha - tuhle pak parmičky dokáží požírat. Barva nemusí být vždy černá, ale i hnědá, hnědozelená, tmavě i světle zelená, větví se více. Fotky jsou z webu http://www.catfish.cz/
Zdroj: http://www.catfish.cz/ruzne/rasy/stet72.jpg
Zdroj: http://www.catfish.cz/ruzne/rasy/vlnita_rasa.jpg
Vai

tonny27 | 1. července 2006, 13:51:13
Ahoj všichni,
v průběhu času jsem si pořídil dvě nádrže 100 a 200 L. V obou se mi oběvila štětičková řasa. Mám ji navíc bohužel ve formě delších vlasů a ne keříčků. Zakoupil jsem tedy podle rad na netu parmičku siamskou SAE. Všude ale píšou, že spásá tuto řasu ve tvaru keříčků. Myslíte, že to bude fungovat i na tento druh ve tvaru \"vlasů\"? Poraďte prosím. Jsem zoufalý.

Díky Tonny

Vai | 1. července 2006, 03:05:30
Vrátil se nám zpět v plné síle NE-e.net http://ne-e.net/ , což je dle mého názoru nejlepší služba na českém internetu v poskytování anket, návštěvních knih apod., a proto zde nastává tahle pozitivní změna.

Mezi výhody registrovaných uživatelů patří hlavně možnost libovolně upravovat nebo mazat své příspěvky zde v knize, automatické přihlášení pod svým jménem a heslem, i možnost stát se zdejším moderátorem, pro náhodné a kolemjdoucí návštěvníky je to pak formátování textu, výběr z několika smajlíků a vkládání obrázků.

Původní příspěvky jsou prozatím přístupné na výše uvedeném odkazu: Zdroj: http://www.akvarijni.cz/vpred.gif Starší ankety a vzkazy Zdroj: http://www.akvarijni.cz/zpet.gif
Vai